Бременост сo близнаци

Дискусија во 'Бременост' започната од mimidjon, 28 април 2016.

 1. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Јас правев Harmony, беше околу 600е. Материјалот го праќаат во Германија и резулататите стигаат за 5-6 работни денови.
  Иситувањето ги покри 3те трисомии и пол по желба.
   
  На lia22 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.700
  Допаѓања:
  3.515
  Пол:
  Женски
  Прашање до поголемите мешковци :) во второ тромесечие што да очекуваме, што да превземеме, што да правиме, што да чиниме:))) искуства за било што ќе бидат добредојдени да се слушнат:lol: Благодариме
   
  На lia22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  @lia22 заборавив да пишам дека не правевме приска, туку директно се одлучивме за пренатален. Како што повеќе членки пишаа приската е статистика. Но кој како ќе си одлучи во совет со лекарот така нека прави.
   
 4. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.246
  Допаѓања:
  5.561
  Пол:
  Женски
  Може ли слика од количката и од каде ја купивте, цена?.. ние веќе 10ти месец го тераме... до кога би се користела отприлика? фала
   
 5. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Секоја бременост е различна. Мене второто тромесечие ми беше песна. Ми прекинаа крварењата што се дешаваа во прво тромесечие, немав мачнини, спиев без проблеми по цела ноќ, имав многууу енергија и се осеќав витално и способно за секојдневните актовности по дома и на работа, одевме на викенд и на свадби по други градови. Така беше се дури не ми најдоа скриен шекер и скратен цервикс. После се наполнив со стравови и грижи, што е нормално. Заминав на боледување и секојдневието ми се сведе на лежење и излегување само за на контроли.
  Така продолжи и третото тромесечие
   
  На green.eyes и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 6. lia22

  lia22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  655
  Пол:
  Женски
  Fala.I jas ne napraviv priska direkno samo prenatalen ke pravam
   
 7. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.700
  Допаѓања:
  3.515
  Пол:
  Женски
  Оффф бе да не си раат само, ама мора да сме позитивни и да мислиме дека ќе помине..
  Значи ти си одела на работа до тогаш, браво!
   
 8. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.281
  Пол:
  Женски
  Moite partizani se sitni. Nemam pretstava uste kolku vreme bi gi vozela vo kolickata. Ama mislam deka sekako ke gi vozam i na tri godini.
  Eden zad drug se, i mnogu malku mesto ima za nozete. unnamed.png
  Od negotino ja zemavme, liberta
   
  На duffi, Meckicja, Emma2 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.246
  Допаѓања:
  5.561
  Пол:
  Женски
  Ја знам продавницата,фала!
  Иначе ме советуваат две летни поединечни да земеме па незнам што ќе правам... со една ми е некако неизводливо, едната ми е многу темпераментна незнам колку ќе седи во количка...сега сме со една која не ја користиме,ама тешко дека ќе седи на пролет во неа
   
 10. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  И јас се сложувам со две поединечни. Ние купивме дупла количка и само едната си лежеше внатре, другата не сакаше. Следното лето веќе одеа и не седнуваа, туку сакаа тие да ја возат. Е, кога станаа поголеми и двете сакаа да седат, ама поголеми и потешки и количката стана тешка за туркање, па на крај земавме две летни.
   
  На Nairobi88 и Emma2 им се допаѓа ова.
 11. Lolly$$$

  Lolly$$$ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Мамички, во која недела дознавте дека носите близначиња?
   
 12. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.700
  Допаѓања:
  3.515
  Пол:
  Женски
  Јас во 6та.

  Гледам не се пофалија тука да им честитаме на двете мами @Nairobi88 & @green.eyes ги родија принцезите:l::l::l::l: Да ви се живи и здрави уште еднаш!:*:
   
  Последна измена од модератор: 16 февруари 2020
  На green.eyes, lejlla, Nairobi88 и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Фала ви друшки по близнаци. Само храбро вложете максимум од себе во бременоста, на крај секој вложен напор се исплати. Стресот, стравот, проблемите се забораваат :party: А потоа доаѓаат нови предизвици.
  Уживајте во бременоста без разлика дали е како песна или проблематична на крај мешето ќе фали, сепак тука биле бебите долго време, затоа галете го зборувајте му, сликакте се :inlove:
  Гушки до сите :hug:
   
  На positive vibes, MotherOfTwins, eta и 5 други им се допаѓа ова.
 14. lejlla

  lejlla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2013
  Пораки:
  740
  Допаѓања:
  1.631
  Уште на првиот преглед, не се сеќавам точно која недела беше, мислам 4та, сеуште немаа срцева реакција, беа две жолчни ќесички а сега се две пилиња, буциња мали.... колку брзо минува времето :)
   
  На eta, monka_bonbonka и lavica82 им се допаѓа ова.
 15. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  20.397
  Кај мене на 5+6 веќе имаше срцева реакција на двете. Отидов на ехо зашто имав некое многу слабо крварење, се уплашив се случува нешто, ама кога ми кажа дека се две..... :o :drunk: Ги гледам пред мене и уште не сфаќам што се случува :$
  Чувајте се дуплекс-мешковци. Се сложувам со @Nairobi88 , секоја болка вреди. И многу повеќе од тоа :l::l:
   
  На koritsaki, Nairobi88, lejlla и 6 други им се допаѓа ова.
 16. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Во 5-та.
   
 17. Vanj4e

  Vanj4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2018
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  14.163
  Пол:
  Женски
  Здраво мамички,

  Да препорачате добар гинеколог за породување со близнаци
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.700
  Допаѓања:
  3.515
  Пол:
  Женски
  Мислиш доктор за царски или?
   
 19. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Др. Панчевски, Систина. Имам пишувано и на други членки, може да ги разгледаш поранешните постови.
   
 20. MotherOfTwins

  MotherOfTwins Активен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки и идни мајки на близнаци. Еве јас да си кажам дека се породив со моите близначки. Во 34 недела и 4 дена. Едната се роди 2.300, намали на тежина 2.100, другата 1.750, намали на 1.500. Од кога се родија и двете беа во инкубатор, едната со маска за потпомагање во дишењето, другата по 24 часа ја ставија во вармер, си диши самостојно, си пие млекце. И двете бебнца мои од кога се родија имаат инфекција, која со соодветен антибиотик им ја лечат. Ако некоја мајка има искуство со предвремено родени бебнца кои имале инфекција би сакала да прашам колку време трае постапката на лечење и после колку време ги пуштиле од болница?
   
  На Софијана и monka_bonbonka им се допаѓа ова.