Бременост сo близнаци

Дискусија во 'Бременост' започната од mimidjon, 28 април 2016.

 1. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Честито драга, брзо закрепнување:l:
   
  На MotherOfTwins му/ѝ се допаѓа ова.
 2. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Девојки, од пред 3-4 дена почнав да го чувствувам едното бебе, другото не и тоа воопшто. Дали двете ги почувствувавте од еднаш или ќе почнам постепено и другово да го чувствувам.
  Искуства ?
   
 3. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.146
  Допаѓања:
  12.189
  Пол:
  Женски
  Може едното бебе да е помало па уште не го чувствуваш иако мрда. Не мора во исто време двете да ги чувствуваш.
  Може да менуваат позиции па да ги чувствуваш двете, а мислиш само едно.
  Може едното бебе да е свртено со нозе и раце кон ребра, а другото што го чувствуваш да клоца нанадвор.
  Ако е на преглед се океј не се грижи. Многу како тебе чувствуваат само една страна па се е во ред
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Фалааа :hug:
   
 5. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Уште едно прашање имам :) Дали и на колку време меревте цервикс вагинално?
   
 6. lavica82

  lavica82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  639
  Пол:
  Женски
  Ednas mesecno mi merea cerviks
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Само јас поставувам прашања на форумов :)
  Колку кила се поправивте, дали ви беа големи стомаците? Мене ми е голем уште сега 23+, а несакам да замислам до крај:o Само се да биде во ред!
  Може искусните да појаснат на што да се внимава последните месеци најмногу. Пуста желба за јадење.. сега па и изолацијата само нешто се готви....:?:
   
 8. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  Качив околу 20 килограми, ама пред да останам бремена бев ослабната, имав само 46 кила. Стомакот ми беше огромен, толкав да неретко луѓе се вртеа по мене :$. Јади си ако можеш, јас јадев по малку, како ми беше притиснат желудникот и со малку храна се осеќав полна. Се надевам имаш лекар кој добро се грижи за твоето и здравјето на бебињата, па можеби ќе е излишен советот, но сепак би ти кажала редовно да мериш притисок и да си ја користиш секоја прилика за одмор.
   
  На lejlla и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 9. Софијана

  Софијана Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Здраво twin mommies :) јас сум бремена со близначиња и од денес ја тераме 33та недела. До претходната контрола се беше уредно, но утрово, на денешната контрола се виде дека малечките почнале да заостануваат за недела до две ( тежината според мерките им е околу 1800). Покриена сум со терапија за зреење ( деновиве ќе примам втора доза) и клексани. Дали некој имал слично искуство, се грижиам да не има последица во растот.
   
 10. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.146
  Допаѓања:
  12.189
  Пол:
  Женски
  Koja e причината што заостануваат, ти кажаа? Сега јас да не се правам повеќе доктор од докторите ама не секогаш мерките се поклопуваат со тие на раѓање. Имало многу бебиња кои биле измерени помали па се родиле со сосем нормална тежина, има за тоа посебна тема, ако ја отвориш ќе се изначиташ примери. Друго, 33 недела си. Значи си скоро при крај, за близнаци не се смета на 40 недели термин туку на 37, така што и порано од тоа да се родат веројатно би било се океј затоа што близнаците супер напредуваат. Сакам да ти кажам да се опуштиш, скрос си при крај, уште две недели и си во безбедна зона. А и покриена си со терапија, уживај си
   
  Последна измена: 27 април 2020
  На Софијана и lavica82 им се допаѓа ова.
 11. Софијана

  Софијана Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Освен што албумините ми се под долна граница, и железото 12 (а до пред еден месец цело време беше над 20) се е во граници на нормала. Постелките немаат знаци на зреење, протоците се добри, ддмерите ми се 1700 и си примам клексани веќе 4-5 месеци. Многу е незгодно што и двете бебчиња се поставени попречно, хоризонтално, па можеби и тешко е да се измерат... затоа ме интересираше искуства од други, дали има простор за паника или е нормално за близнаци.
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Софијана

  Софијана Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Сега ми стигна целата порака :) фала на убавите мисли и поддршката, јасно ми е дека има разлика помеѓу едно бебе и близначиња :) се надевам дека ќе издржиме уште 2-3 недели и дека ќе бидеме добри (fingers)
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 13. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Мајки на близнаци, да ме советувате која бројка на бодиња и шпихозни да ја зимам за почеток 50ка или 56ка ?
  Фала:^)
   
 14. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  445
  Пол:
  Женски
  Другарка ми има близнаци,пред еден месец се породи, па ќе си земам за право да ти одговорам. Нејзините се родија 2200 и 2100, 50ки им беа малце големи.
   
  На Masnickaaa и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 15. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Фала ти :)
   
 16. lejlla

  lejlla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2013
  Пораки:
  735
  Допаѓања:
  1.623
  Јас се породив во 31 недела, се што имав купено претходно ни беше преголемо па морав се да барам минијатурно, се зависи од тоа кога ќе се породите и колкави ќе се бебенцата.... со лесно до крај ❤️
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Fatalnata

  Fatalnata Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  873
  Допаѓања:
  5.643
  Пол:
  Женски
  Имам едно прашање на тие што биле бремени по втор пат(второ ротки) со близначка бременост, кога прв пат ги осетивте движењата на бебињата?
   
 18. Masnickaaa

  Masnickaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  668
  Пол:
  Женски
  Мамичке, ќе можеш да пишеш каде се породи и како помина? И јас сум со близначиња, не знам која болница да ја изберам.
   
 19. Masnickaaa

  Masnickaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  668
  Пол:
  Женски
  Втора бременост со близначиња, првпат осетив движења 17-18та недела, ама ептен нежни, како пеперутки да имам :inlove:
   
 20. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.543
  Допаѓања:
  2.942
  Пол:
  Женски
  Значи нема некоја разлика. И јас исто, прва бременост ми е. И да напоменам двете постелки се на преден ѕид.
  @Fatalnata

  Фала драга за одговорот @lejlla :l:
   
  На Masnickaaa му/ѝ се допаѓа ова.