1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост сo близнаци

Дискусија во 'Бременост' започната од mimidjon, 28 април 2016.

  1. Nana Jana

    Nana Jana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas sum 35+1. Ednoto bebe e 3030,drugoto 2300. Golema e razlikata no ne mi dadoa da primam nisto. Me interesira do koga se vodat predvremeno rodeni, i dali gi stavaat site vo inkubator?
     
  2. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Moite bliznacinja se rodija 3170 i 2450 pocetok na 39 nedela a vo bolnica mi gi vodesea kako 36 sporet merkite i gi smetasea za pretvremeno rodeni...moite bea samo dva dena vo inkubator a cim si 35 nedela ne e opasno jas primiv inekcii za zrenje vo 32 nedela..so 36 gi racunat za pretvremeno rodeni....
     
    На tina2018 и Nana Jana им се допаѓа ова.
  3. Elena878

    Elena878 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Женски
    Moite se rodija vo 37ma nedela, 1950 i 2050. Bea vo inkubator, ednoto 4 dena, drugoto 5 pa posle na topol krevet. 1 nedela bev vo bolnica- Remedika
     
    На tina2018 и Nana Jana им се допаѓа ова.
  4. Elena878

    Elena878 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Женски
    I da se nadovrzam, nisto posebno ne piev osven magnezium, vitamin C i utrogestan
     
    На tina2018 и Nana Jana им се допаѓа ова.
  5. Elen@

    Elen@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Јас сум 7+5 со ин витро веќе неколку дена ми ја прекинаа терапијата (пролутекс,прогинова и фраксипирин 0.4 ) сега сум само со метил фолна и прегназон и некако ми е многу чудно инаку немам никакви симптоми освен слаби болки во градите повремено и подујаност во стомакот ради хиперстимулација но и тие веќе се многу ретки и многу ми е збунувачко од толку терапија само на витамини останав
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nana Jana

    Nana Jana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Може ли некоја мајка која се породила на државно да сподели искуство со бебиња кои ги ставаат во инкубатор. Дали секогаш мајките ги отпуштаат а децата остануваат сами, и дали им дозволуваат да ги дојдат? Јас планирам пораѓај во Чаир, а не сум од Скопје, па да знам на што да сум спремна. Фала
     
  7. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Јас сум породена на ГАК во 33та недела природно.
    Ме пуштија дома на 3ти ден,бебе беше во инкубатор 2 недели.Додека си во болница дозволено ти е една посета на ден,после одиш на два дена се измолзуваш и ти кажуваат инфо за бебе.Го гледаш преку стакло.
    Во чаир нема инкубатори,доколку за бебе е потребен инкубатор а се породиш во чаир ќе го преместат на ГАК.
     
    На tina2018 и Nana Jana им се допаѓа ова.
  8. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Ja se porodi na Gak bebinja mi bea dva dena vo inkubator i dva na soncanje bea fatile zoltica,jas zaedno.si dojdov so bevinjata go zamolivme doktorot zaedno da ne pusti bidejki ne bev od Skopje a i doktorot mi bese blizok...sto se odnesuva za viduvanje na bebinja jas vo toa ne sum zadovolna jas samo ednas gi vidov mnogu kratko mi gi donesoa ni me nekoj proveruvase za dali ima mleko ili pak da mi kzesea da kako da stimuliram pa da davam na bebinja i toa nikoj nisto...koga si pojdovme jas ocekuvav deka barem togas ke dobijam nekoe objasnuvanje i od toa nisto jas sedev edna nedela nikoj nema da dojde da prasa dali imam mleko i sto i kako pomatamu ni pa bebinja mi gi imat donasanoi zatoa posleto doma ne se mnogu ni trudev da gi dojam ,probuvavme i se otkazav ....poroden na 04 .12.2020
     
    На tina2018 и Nana Jana им се допаѓа ова.
  9. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Леле не знам како ќе биде до крај, ама моментално сум 23+3 дена а стомакот ми е голем ептен. Одвај одам, одвај станувам од кревет, се задишувам и ако јадам поголем оброк не можам да дишам. Првото кога го родив до крај си бев нормална да речам. Сега имам 7 кгр качено до сега, не е многу си велам пошто се 2, а во прва бременост качив се на се 12 кгр. Тогаш не се заморував толку. Сега плус стомакот ми е како пошилест од тогаш. Гледам на Интернетов жени со близнаци 37 недела и си викам како толку ќе ми се растегне кожата. :worried::tmi: Како ви беше на тие што го поминавте веќе? Уште 3 месеци треба да туркам :sweat::sweat::sweat:
     
    На s.maja и Anaskopje им се допаѓа ова.
  10. Elena878

    Elena878 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Женски
    Оф срцка, јас со две ги изгурав до 37ма, до душа 9 кила само се здебелив ама многу повраќав. И да, стомакот ми беше доста голем ама за една недела се вратив во нормала и со тежина и ми се спласна стомакот. Последниот месец веќе ми беше тешко да одам и да стојам, едвај чекав да ме породат. Земи си перница за трудници ќе ти помогне доста за спиење и пиј магнезиум, не заборавај да се мачкаш до нешто за стрии, мене ми помогна мустрла кремата и био оил. Секако и не се оптеретувак, лежи повеќе :)
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Фала ти за советите! Секако одмарам, нешто по дома ќе сработам. И по помали оброци ќе јадам, друго нема :D
     
  12. Elen@

    Elen@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Здраво и јас сум со близначка бременост но уште сум на почеток 9+3 ама поради кафеавиот исцедок повремено и ниско вгнездени ембриони морам да лежам по цел ден барем до 12 недела или евентуално серклаж предлага матичната ме интересира дали бременоста ја поминавте претежно во лежење или ова е моментално бидејќи многу ми е тешко поздрав
     
  13. s.maja

    s.maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    804
    Леле јас и ти сме блиску со недели. Јас сум 23+6 и исто многу ми е тешко движење и одма се заморувам. Само што јас постојано лежам и станувам само за до тоалет поради скратен цервикс и тоа баш ме плаши. Се надевам што е можно повеќе да ги дочувам бебуши во меше. Ако имате совети и искуства би ве замолила да споделите. Гушки до сите мамички:inlove:
     
    На Anaskopje и NewMommy им се допаѓа ова.
  14. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Мене не ми кажале за цервикс до сега ништо. Само кога ќе станам осеќам притисок долу, исто и кога одам во вц. Немам друг проблем освен тој. Дали е тоа симптом за скратен цервикс? Во четврток сум на контрола. Ќе прашам тогаш секако. А стомакот ми е високо горе под ребра. И јас се надевам барем до 34 да истуркам. А најдобро би било до 37 недела. Само одмор максимално и витамини и додатоци во исхрана и ќе биде се ок се надевам. Поздрав и до тебе! :l:
     
    На s.maja и Anaskopje им се допаѓа ова.
  15. Anaskopje

    Anaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Одмарајте повеќе, јас цела бременост ја прележав скоро и ставав вагиналети утрогестан. Редовни контроли и позитивна мисла. :*
     
    На Emma2, NewMommy и s.maja им се допаѓа ова.
  16. s.maja

    s.maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    804
    Не се плаши, штом не ти кажале сигурно добра ти е должината на цервиксот. Инаку и јас исто осеќам притисок долу кога станувам и одам во вц, но мислам дека тоа е и нормално поради тежината од мешето кое сега веќе се зголемува повеќе. Мене едната плацента ми е ниско всадена и бебуш е долу и знае повеќе да клоца и притиска. Др. ми вели дека тоа е причината. Како и да е ти сепак прашај си го докторот на следниот преглед. Пред 2 дена бев на преглед и баш се мислеше за серклаж дали да ми прави бидејќи сум на граница но одлучи да не ми прави. Јас се надевам и во 27-28 недела да влезам па после секој ден плус ќе ми биде среќа. Дај боже сите да си поминеме најдобро што може:l::hug:
     
    На NewMommy и Anaskopje им се допаѓа ова.
  17. s.maja

    s.maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    804
    И јас лежам цело време душо бидејќи прокрварив на почетокот. Се што треба ќе направиме за нашите бебуши:inlove::inlove: јас имам прогестерон на 10 дена. А ти веќе си породена? Имаше проблем со цервиксот?
     
  18. Anaskopje

    Anaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Имам 4 месечни близначиња :) Се кратеше цервиксот едно време, после на контролите докторот рече само дека е во ред и да уживам во бременоста. Се породив во 37. Од што бев преплашена и само мислев да поминуваат неделите не се опуштив во бременоста. Затоа само позитивно :*
     
    На NewMommy и s.maja им се допаѓа ова.
  19. s.maja

    s.maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    804
    Е што убавo, живи и здрави да се:l::l: Се надевам и јас ќе издржам што е можно повеќе. Фала ти на надежта и поддршката:hug::*
     
    На thelittle17 и Anaskopje им се допаѓа ова.
  20. Lolipop796

    Lolipop796 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Мамички со близнаци и јас се приклучувам во клубот :) Денес дознав дека носам двојајчани близначиња 8ма недела слушнавме срценца и уште сум во шок!
    Бидејќи имав една за жал неуспешна близначка бременост пред 5год сега сум сеуште преплашена и само се надевам ќе биде овој пат успешна :)
    Ќе ги замолам мајките што веќе се породиле да споделат искуство околу пораѓајот(дали прородно/царски) доење како? Хахаха Јас на почеток сум а се сакам да знам за крајот:D
     
    На An angel, babybubu, CareTee и 7 други им се допаѓа ова.