Брендирано парче во вашиот плакар

Дискусија во 'Мода и стил' започната од tinkerbelll, 13 ноември 2013.

 1. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  Имаш право.Јас дадов свое мислење,а ти одма почна да збориш као не сум у право,бла бла.Ама ај да не ја тупиме темава,нека си се искажат и другите. :)
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.024
  Допаѓања:
  77.552
  Пол:
  Женски
  Имам две поло блузи летни од Gant
  Една блуза зимска Lacoste
  И чанта Paris Hilton
   
 3. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  2.510
  Louis Vuitton маичка :inlove:
   
 4. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Ако ти е важно што мислам јас, тогаш не. Поклонот не влегува во таа категорија. :D
   
 5. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  849
  Ако Nike, Adidas, Mango, H&M, Happening, Shana, Bershka, Pull and Bear влегуваат во бренд, тогаш да, имам патики, тренерки, маички, фармерки.
  Ако станува збор само за оние ептен брендираните како Chanel, Louis Vuitton, D&G, Armani и на нив сличните, тогаш не, немам :D
   
 6. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.664
  Допаѓања:
  233.721
  Во последно време некако несвесно ми се насобраа повеќе брендирани парчиња во плакарот.

  Еден Армани и еден Мајкал Корс часовник.
  Келвин Клајн Очила за сонце.

  Од Ралф Лорејл околу 10 поло или обични маички, панталони, патики, кошулчиња.
  Келвин Клајн и Армани повеќе пара на фармерки, маички.
  Томи Хилфингер спортски кошулчиња најчесто.
  ХАллхубер елегантни боди кошули.
  Поединечни пАрчиња гардероба се наоѓаат и од Гуесс, Мисс сиксти, Бурбери, Луис Витон...

  Zara, Mango, Bench, Diesel, Levis, Timberland, aunts & uncles, Review... и покрај тоа што ми се најзастапени, сепак не би ги сместила во бренд.
   
  На Domino и mims-89 им се допаѓа ова.
 7. cocoa28

  cocoa28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  91
  Ташната Парис Хилтон, од Београд ли ти е земена?
   
 8. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  569
  Од гардероба, ништо ама баш ништо не ми е брендирано. Посебно не кога ќе вида дека истите модели ги има и по пазариве и обичните бутици. Со таа разлика што нели овие нормалниве немаат лого. И некако воопшто не ми значи тоа да имам брендирано парче. Иначе од додатоци имам саат од Swatch и еден привезок од сваровски добиени за матура. Добро освен некои ефтини парталчиња од теранова, фиори што си имам земено ама оние на попуст. Што не се ни некоја марка. Ама некако не ми дава срце да идам и да акнам околу 20 000 денари за ташна која по кратко време користење сигурно ќе попушти(кај мене, зошто сум талент зас кинење потстави).
  Знам една работа што се однесува до брендот, ама ај нема да ја кажам зошто не сакам некој да се нареди, ама откако го слушнав тоа, стварно бирам каде купувам. А сето тоа се однесува на се што е брендирано кај нас.
  Еве да ви кажам за пред некоја година случка, иде другаркава и ми вика види капутов го земав од калиопе мислам беше 2800 ее викам топ е. А еден крут материјал мислиш вреќа е, гребе на допир. Идам ја у шутка, истиот капут, само малце по мек материјал викам колку пари, земи за 1000 ка ми вика. Значи ова е само еден пример.
  Стварно не сакам да навредам никого, или да осудам, си кажувам за себе.
   
 9. Belieber163

  Belieber163 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  444
  Поседувам само Celine ташна :inlove:
   
 10. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  Не патам од тоа да облеката мора да ми биде брендирана ама реално од искуство, квалитетот е незаменлив. Не сум купила сама зошто сеуште немам свои средства, но сум добила повеќе брендирани парчиња на подарок од блиските.
  Од друга страна мајка ми доста сака да купува брендирана облека па знаев често нешто да и соберам од плакарот.

  Најмили парчиња ми се часовник од Мајкл Корс и две ташнички од LV, подарок од дедо ми. :)
   
 11. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.796
  Јас имам само еден пар фармерки Calvin Klein, едно кожно чантиче Pierre Cardin и мантил Burberry. Од познати брендови кои се посекојдневни, само за нијанса со повисоки цени, имам прилично гардероба од Esprit. Може да звучи неверојатно, ама од нив имам парчиња облека кои ги имам веќе 10 години и навистина гајле немаат-ни е избледено, ни е деформирано. Инаку, за други светски брендови не ни помислувам, на пример, корсет од YSL кој ми се допадна беше (ако памтам добро) 600 и кусур $, соодветните панталони беа над 1000$. Тоа се брендови кои НИКАДЕ во свет не се за широка потрошувачка, направени се да бидат ексклузивни и за одреден слој луѓе, па затоа се и престиж и статусен симбол, не само облека. Дури и кога ќе направат (некои од нив) колекции кои се наменети за „обичните“ луѓе и тогаш цените се далеку над просечните.
   
 12. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.540
  Зависи што подразбирате под бренд. За мене Манго, Најк, Зара, Бершка и сличните не се бренд.

  Инаку во однос на темава, да имам вакви парчиња, никогаш не сум барала од моите да ми купуваат толку скапи работи, се што сум си купила од вакви брендови е од свои пари кога работев во Америка. Овде кај и да работиш, не можеш да си дозволиш. Таму има аутлети каде може да се најде многу добри брендирани парчиња по доста поволни цени.

  Имам часовник Fossil, многу гo сакам. Потоа имам два капути на Calvin Klein , кои ги фатив на голем попуст ( сум си доаѓала среде лето со капут на мене, пошто куферот ми беше полн, а мораше да го купам и да го земам до Мк :lol: ). Капутиве ги носев ланската сезона, оваа сезова се како нови, ма буквално скроз нови, а другите колку пари и да дадам за нив после една зима носење бојата избледува, материјалот станува катастрофа и слично.

  Имам наочари Tom Ford, исто ги носам две години, не мрднале исти се како што се купени. Потоа Marc Jacobs, Furla, Ralph Lauren и Kate Spade чанти, сите купени од аутлет по доста пониски цени од вообичаено за овие брендови. Викторијас Сикрет имам доста долна облека, ама таму тие се многу ефтини и не го ни сметам баш за некој бренд. Успеав да си дозволам и три пара чевли на Steve Madden, Guess и Nine West. Исто и паричник имам Nine West земен по смешна цена исто од аутлет. Чанта Луј Витон веке сум пишала на форумов дека имам, но таа ми е поклон од другарка ми од Лондон, ја носам уште од 2011 и мака си нема, како вчера купена е.

  Имам неколку парчиња облека од колекцијата на Џесика Симпсон, ама не се нешто посебно скапи тие па да ги сметам за некој бренд. Имам и еден фустан од „Bebe'' кој можам да кажам дека ми е омилен.

  Тоа е се што имам воглавно, друго не се сеќавам во моментов. Далеку од тоа дека имам нешто многу пари, работите сум ги купила кога сум земала солидна плата, а и прилично кога сум начекувала голем попуст. Немам комплекси имам гардероба од пазар, ако ми се допадне нешто и ако е ок материјалот, знам и од Битпазар да купам, не ми е ич гајле. Се зависи од тоа како го носиш и како го комбинираш нештото.
   
  На glosipgirl и Mimi123 им се допаѓа ова.
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.024
  Допаѓања:
  77.552
  Пол:
  Женски

  Не, од Грција, свекрва ми ми ја поклони за роденден :D
   
 14. livert

  livert Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  115
  Муабетов што го свртевте ме потсетува на приказната за ,,Лисицата и грозјето", темава е јасна имаш или немаш, нема потреба од филозофии колку леба има во еден фустан од Диор :D

  На темава имам доста брендирани парчиња од типот на Диор, Келвин Клајн, Версаче,Корс, Маисон Мартин Маргирела, Марчеса, ЛВ...
  Поефтините Гесс , Десигуал,Угг, Диди, Степс , Џејн Норман и на крај Мекс и Еспири... Сега кога размислив немам,, но наме,, се останато ми е Х&М,Зара,Манго.. Инаку освен Диор омилени ми се Десигуал, Џејн Н,Мекс и Диди. Би сакала и нешто од Хермес можеби во иднина :) И не , не е патење од комлекс ако можеш да си го дозволиш и не ти го оштетува буџетот, шо се дешава кај нас тоа е сосема друга тема , исто и за стилот нема да навлегувам кој според мене не треба да се поврзува со колку пари/ кои брендови ги поседуваш. И се согласувам со членката погоре, бредновите од типот Диор, Хермес ,Прада, YSL,Мулберри.. Се безвременски и добра инвестиција ;)
   
 15. Belieber163

  Belieber163 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  444
  Ааа и заборавив имам и ташна Хермес, подарок од баба ми :)
   
 16. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.011
  Пол:
  Женски
  ^
  Ај до после може ќе ти текне дека имаш и Диор ташна од некого ;)
   
  На soffce, Domino и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 17. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  76.681
  Пол:
  Женски
  BTW, сите вие јаки познавачи на модата, чисто да знаете дека вашите ХЕРМЕС чанти се всушност ЕРМЕ чанти (со акцент на последното „е“). Ред е кога се фалите што поседувате, да знаете и да го изговорите името на брендот ;)
   
  На joy1, Kaylie, Domino и 6 други им се допаѓа ова.
 18. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.248
  Зара, Хим, Келвин Клајн, Ацесорис и другите не ми текнуваат. Од сите имам по едно парче.

  А, тие од Певекс марките се важат исто? :lol: :rofl:
   
 19. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  623
  Холивуд не може да си ги дозволи, ама затоа Македонија може :D

  „Листата на чекање на Биркин чантите на Хермес е толку долга, што може да остарите чекајќи ја“, вели Кејт Бланшет.

  Блазе им на Македонките со Хермес чантите!
   
  На Isabeli, joy1, makedonkamak и 5 други им се допаѓа ова.
 20. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Женски
  Swatch -часовник и то немам неш посебно...