Форумџика на годината 2020

Брендирано парче во вашиот плакар

Дискусија во 'Мода и стил' започната од tinkerbelll, 13 ноември 2013.

 1. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.560
  Допаѓања:
  4.668
  Пол:
  Женски
  Ај да се надоврзам на муабетов.
  Ама од каде сте сигурни дека можеби девојките поседувачи на ХЕРМЕС чанти не се ќерки на министри и претседатели? :D
  И да не бидам офф топик,давам предност на се што е скапо,не ради зависност од лукзуз,туку зошто досега се што сум купила ефтинко(пример.патики под 3-4000) се испаднало да е катастрофално.
  Не купувам маички,фармерки или обувки по смешно ниски цени,зошто знам колку долго ќе ги носам и како ќе ги носам.
  Ама тоа не значи дека се што ми е во плкарот е брендирано.
  Не се согласувам со тоа подобро десет блузи,него ли две скапи блузи.
  Кога ќе видиш тие две блузи ќе ги носеш цела сезона,ако не и две сезони и ќе се супер,а додека 10 блузи што ќе ги облечеш два пати и третиот ќе најдеш дупче,така да за едвај една сезона ќе ги исфрлеш сите и пак ништо нема да имаш(зборам за некој смешни парталчиња. пример фармерки за 600-700 или блузи за 300-400).Не сакам да навредам,нити ги потценувам тие што носат ефтина гардероба.
  Парите не го прават стилот,ама не одам кон стил,него ли кон квалитет,удобност,здравје...
  Може и со ефтино да се скоцкаш и некогаш и поквалитетно да искочи и од брендовите,ама ретко е тоа.
  Armani,Guess,Skechers,на толку моментално можам да се сетам иако знам дека има уште неколку.
   
 2. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Не купувам брендирана облека,за тие пари ќе си купам повеќе парчиња и со тоа повеќе комбинации.Е сега кога станува збор за патики и тренерки,факт е оти адидас,најк,пума се стварно квалитетни и многу подобро е да се има такви,барем по мене.
  Имам инаку 2 блузи Burberry и Lacoste, и тоа на поклон.Оние од Н&М,Бершка,Зара не ги сметам за бренд :D
   
 3. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.705
  Допаѓања:
  4.986
  Пол:
  Женски
  Jacques Lemains Часовник
  Carrera Очила за сонце
   
 4. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.079
  Допаѓања:
  7.877
  Пол:
  Женски
  Имам панталони,ги купив на втора тезга во третиот ред :lol:
  Се шегувам,па си имам некои мајчиња од Зара,ама ништо посебно :)
   
 5. jovanovska94

  jovanovska94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  3.800
  CHANEL oчила за сонце :inlove:
  Lee cooper фармерки :)
   
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.569
  Допаѓања:
  30.764
  Пол:
  Женски
  Swatch часовници
  Polar очила за сонце
  Levis фармерки
   
 7. livert

  livert Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  115
  Се извинувам за оф топиков малку но морав .... Дами мои од предходната страна , од каде знаеш ти јас и останатите како ги изговараме брендовите , ние овде пишуваме на македонски јазик а правилата сметам дека нема потреба да ги објаснувам (милион брендови се изговорени/напишани ,,погрешно,,) и нема потреба од оф топици , сарказми и просветлувања треба правилната употреба на ,,В,, и ,,Ф,, да ви биде цел на критика! Второ тешко дека мулти милионски бренд ке опстои од продажба една ташна, која чини неколку илјади евра. Да ,точно е дека тешко се добива бидејки се изработува рачно од крокодилска кожа а плус има и добар маркетинг и е најпозната јас би рекла бренд за себе,(листа на чекање , тешко се добива ,ааа ууу , таа фама пали кај народ ;) Од друга страна пак ,има и селебрити кои ја имаат во сите бои значи и не е толку тешко ! ) Сепак тоа е само еднен модел на ташна , другите модели им се лесно достапни , барем јас кога шетав по нивните продавници , ташните што им беа изложени им беа и за продажба , не беа холограми ,ниту пак ти велеа ке те запишеме за неколку години ако поминеш низ тука дојди да си ја земеш ташната/чантата ,тие бутици не се изложбени салони не купуваш кола :) . Ташните од овој бренд исто така можеш и он лајн да си ги порачаш и чинат од 1000€ + зависи од моделот ;) . Мене лично не ми се допаѓаат ама пак марамите им се сон :inlove: на божиќната листа ми е! :)
   
  На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.996
  Допаѓања:
  77.396
  Пол:
  Женски
  Очила Tommy Hilfiger
   
 9. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  Ај ако може да ми кажеш како дојде на ред за ташнава ..пошто како што сум информирана листата е толку многу долга на којашто ќе дојдеш да ред отприлика само ако си филмска ѕвезда...
  Да не бидам од офф
  Зара и сличните за мене не се брендови..туку под поимот бренд подразбирам диот,версаче и слични.
   
 10. Kaylie

  Kaylie Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.400
  Може да ме посвоите за 3 години кога ќе имам 15? И јас би сакала на 15 годни на поклон од баба ми да добивам Ермес ташни и Селин, кои што само малите коштаат по 3.000 евра и повеќе.
  Мене мајка ми и баба ми ме учеле дека не е важно дали е марка или не. Јас го имам тоа запамтено и до ден денес го мислам истото. Иако тоа го мислам, сепак имам 2 маици и од Поло Ралф Лорен, една кошула и еден чемпер кој што го делиме со сестар ми.
  Сестра ми има многу марки, Брбери чизми, кошула, шал, има Тифани ланче (поклон од класот и беше за роденден), исто еден куп работи од Поло Рафл Лорен и 2 Луј Витон ташни, за кои што плесна 900 евра (ако ве интересираат повеќе работи околу ташните, може да прочитате во темата за Луј Витон, имам таму пишано).
  Мајка ми има ташна од Прада, фустан од Келвин Клајн и работи од Поло Ралф.
  Татко ми како најскромен член на семејството има Келвин Клајн долен веш и одела. Исто така како и сите останати и тој има работи од Поло. :)
   
 11. Miss-dior

  Miss-dior Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  125
  Па имам од следниве:
  -Tommy Hilfiger (две ташнички со средна големина,една маичка)
  -Moschino каиш
  -DKNY-маичка по кратки ракави во три бои е
  -Guess(ташна,новчаник,часовник,очила за сонце,сандали)
  -Ivanka Trump(една од омилените ташни ми е таа, ептен елегантна е и многу си ја сакам ;)
  -Jacques Lemans(часовник во комбинација со златна и сребрена боја и циркончиња)
  -Calvin Klein (фустанче,кратки панталони)
  -Swarovski накит

  Zara,Mango....иако ми се омилени не ги ставам во оваа класа на брендови, од нив имам прилично доста парчиња во плакарот а си носам и небрендирани...не патам од таков комплекс битно ми е кога ќе се скоцкам да е све ускладено како што треба.
   
 12. Supernice

  Supernice Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  70

  Денеска секоја информација ја имате достапна на интернет, во прашање се неколку секунди.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Herm%C3%A8s

  Еве го правилниот изговор на брендот, дури има и аудио верзија да се слушне.
   
 13. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.472
  Имам брендирани парчиња (обувки, галантерија кожна, гардероба и др )и си ги сакам ама нема да ги набројувам ниту именувам.

  Сакам и Lancel ташна...ама сега за сега нема :(
   
 14. Ariana.djm

  Ariana.djm Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Не ми значи ништо брендот туку квалитетот и се разбира дали се вклопува во мојот вкус. Порано ми беше важно да има колку што е можно повеќе облека, шминки, чанти и се останато.
  Сега ми е важно тоа што го имам да е квалитетно и да не се искине за еден месец носење. Сигурна сум дека ова си доаѓа со годините.
  Сепак мислам дека без разлика на тоа со колку пари располагам не би дала 200-300 евра за маичка или фармерки од едноставна причина што навистина можам да најдам со одличен квалитет многу поефтини. Е сега кога ќе ми се укаже прилика планирам да си купам капут од Desigual ама тоа е кеиф :) Само што не планирам да го купам од Скопје.
  Со текот на годините сватив само дека не треба да правам компромис за три работи. Повеќе не користам пазарска козметика бидејќи сватив дека имам едно лице и треба да ми потрае, не купувам чевли што не се кожни бидејќи од стапалата може човек многу да настрада и не штедам кога станува збор за очиве.

  Имам класичен модел на Ray-Ban наочари со поларизирани стакла.
  Козметиката за лице ми е 80% Clinique.
  Исто имам повеќе парчиња долна облека од Викторијас Сикрет како и неколку блузи ама овие или ми ги носат од Америка или со другарки ги порачуваме преку интернет и си ја делиме поштарината. Воопшто не беа скапи.
   
 15. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  Хермес ташна може да се купи во продавница нормално (дури и на ebay) - ред за чекање има само за "специјални" лимитирани модели.
  Инаку да, Зара не е бренд од типот на оние за кои претпоставувам е отворена темава.
   
  На Belieber163 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tiph24

  tiph24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2014
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  177
  Обично на мама се тие брендираните парчиња хаха :D ги има доста.Tommy Hilfiger,Burberry,Armani,Miss Sixty..
  A Bershka,Tally Weijl,Stradivarius,Terranova,тие не се баш брендови и цел плакар ми е скоро со тие :D
   
 17. marijaz

  marijaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  Девојќи како можам за матура да си нарачам фустан од некоја позната марка?
  Пример Посакувам да имам фустан од: Elie Saab,Armani,Dior,Versace,Gucci,Givenchy,Chanel,Cavalli.. :)
  Во Македонија нема, тоа е факт! Како можам?
   
 18. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.885
  Ти 500 евра за телефон не можеш да си најдеш, ќе купуваш Ели Сааб. Ами, посакувај си, што друго.
   
  На feminium, senza.parole, anuskaNESTLE и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.150
  Допаѓања:
  20.744
  Пол:
  Женски
  Што ќе ти е бе девојче фустан толку скап. Да пропарадираш неколку саати, а за сметка на тоа парадирање да ги одереш родителите. Зар не ти е жал бар за нив.
  Биди поскромна и попрактична.
  немој да ми се лутиш, ова е само мој совет како постара.
   
 20. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.035
  Остајте ја, така збори зошто очигледно нема појма колку пари чини еден таков фустан, да има пари да си го дозволи сигурно нема да пишува по форуми туку ќе фати авионот за Милано и ќе знае точно каде да го купи. И што дека ќе го имаш што? Кај ќе го носиш? Во кафана? :D
   
  На feminium, Wild.Cat96, glosipgirl и 4 други им се допаѓа ова.