1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брендирано парче во вашиот плакар

Дискусија во 'Мода и стил' започната од tinkerbelll, 13 ноември 2013.

  1. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Ај да се надоврзам на муабетов.
    Ама од каде сте сигурни дека можеби девојките поседувачи на ХЕРМЕС чанти не се ќерки на министри и претседатели? :D
    И да не бидам офф топик,давам предност на се што е скапо,не ради зависност од лукзуз,туку зошто досега се што сум купила ефтинко(пример.патики под 3-4000) се испаднало да е катастрофално.
    Не купувам маички,фармерки или обувки по смешно ниски цени,зошто знам колку долго ќе ги носам и како ќе ги носам.
    Ама тоа не значи дека се што ми е во плкарот е брендирано.
    Не се согласувам со тоа подобро десет блузи,него ли две скапи блузи.
    Кога ќе видиш тие две блузи ќе ги носеш цела сезона,ако не и две сезони и ќе се супер,а додека 10 блузи што ќе ги облечеш два пати и третиот ќе најдеш дупче,така да за едвај една сезона ќе ги исфрлеш сите и пак ништо нема да имаш(зборам за некој смешни парталчиња. пример фармерки за 600-700 или блузи за 300-400).Не сакам да навредам,нити ги потценувам тие што носат ефтина гардероба.
    Парите не го прават стилот,ама не одам кон стил,него ли кон квалитет,удобност,здравје...
    Може и со ефтино да се скоцкаш и некогаш и поквалитетно да искочи и од брендовите,ама ретко е тоа.
    Armani,Guess,Skechers,на толку моментално можам да се сетам иако знам дека има уште неколку.
     
  2. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Не купувам брендирана облека,за тие пари ќе си купам повеќе парчиња и со тоа повеќе комбинации.Е сега кога станува збор за патики и тренерки,факт е оти адидас,најк,пума се стварно квалитетни и многу подобро е да се има такви,барем по мене.
    Имам инаку 2 блузи Burberry и Lacoste, и тоа на поклон.Оние од Н&М,Бершка,Зара не ги сметам за бренд :D
     
  3. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Jacques Lemains Часовник
    Carrera Очила за сонце
     
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.542
    Допаѓања:
    21.520
    Пол:
    Женски
    Имам панталони,ги купив на втора тезга во третиот ред :lol:
    Се шегувам,па си имам некои мајчиња од Зара,ама ништо посебно :)
     
  5. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    CHANEL oчила за сонце :inlove:
    Lee cooper фармерки :)
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Swatch часовници
    Polar очила за сонце
    Levis фармерки
     
  7. livert

    livert Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    Се извинувам за оф топиков малку но морав .... Дами мои од предходната страна , од каде знаеш ти јас и останатите како ги изговараме брендовите , ние овде пишуваме на македонски јазик а правилата сметам дека нема потреба да ги објаснувам (милион брендови се изговорени/напишани ,,погрешно,,) и нема потреба од оф топици , сарказми и просветлувања треба правилната употреба на ,,В,, и ,,Ф,, да ви биде цел на критика! Второ тешко дека мулти милионски бренд ке опстои од продажба една ташна, која чини неколку илјади евра. Да ,точно е дека тешко се добива бидејки се изработува рачно од крокодилска кожа а плус има и добар маркетинг и е најпозната јас би рекла бренд за себе,(листа на чекање , тешко се добива ,ааа ууу , таа фама пали кај народ ;) Од друга страна пак ,има и селебрити кои ја имаат во сите бои значи и не е толку тешко ! ) Сепак тоа е само еднен модел на ташна , другите модели им се лесно достапни , барем јас кога шетав по нивните продавници , ташните што им беа изложени им беа и за продажба , не беа холограми ,ниту пак ти велеа ке те запишеме за неколку години ако поминеш низ тука дојди да си ја земеш ташната/чантата ,тие бутици не се изложбени салони не купуваш кола :) . Ташните од овој бренд исто така можеш и он лајн да си ги порачаш и чинат од 1000€ + зависи од моделот ;) . Мене лично не ми се допаѓаат ама пак марамите им се сон :inlove: на божиќната листа ми е! :)
     
    На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    Очила Tommy Hilfiger
     
  9. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Ај ако може да ми кажеш како дојде на ред за ташнава ..пошто како што сум информирана листата е толку многу долга на којашто ќе дојдеш да ред отприлика само ако си филмска ѕвезда...
    Да не бидам од офф
    Зара и сличните за мене не се брендови..туку под поимот бренд подразбирам диот,версаче и слични.
     
  10. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Може да ме посвоите за 3 години кога ќе имам 15? И јас би сакала на 15 годни на поклон од баба ми да добивам Ермес ташни и Селин, кои што само малите коштаат по 3.000 евра и повеќе.
    Мене мајка ми и баба ми ме учеле дека не е важно дали е марка или не. Јас го имам тоа запамтено и до ден денес го мислам истото. Иако тоа го мислам, сепак имам 2 маици и од Поло Ралф Лорен, една кошула и еден чемпер кој што го делиме со сестар ми.
    Сестра ми има многу марки, Брбери чизми, кошула, шал, има Тифани ланче (поклон од класот и беше за роденден), исто еден куп работи од Поло Рафл Лорен и 2 Луј Витон ташни, за кои што плесна 900 евра (ако ве интересираат повеќе работи околу ташните, може да прочитате во темата за Луј Витон, имам таму пишано).
    Мајка ми има ташна од Прада, фустан од Келвин Клајн и работи од Поло Ралф.
    Татко ми како најскромен член на семејството има Келвин Клајн долен веш и одела. Исто така како и сите останати и тој има работи од Поло. :)
     
  11. Miss-dior

    Miss-dior Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    126
    Па имам од следниве:
    -Tommy Hilfiger (две ташнички со средна големина,една маичка)
    -Moschino каиш
    -DKNY-маичка по кратки ракави во три бои е
    -Guess(ташна,новчаник,часовник,очила за сонце,сандали)
    -Ivanka Trump(една од омилените ташни ми е таа, ептен елегантна е и многу си ја сакам ;)
    -Jacques Lemans(часовник во комбинација со златна и сребрена боја и циркончиња)
    -Calvin Klein (фустанче,кратки панталони)
    -Swarovski накит

    Zara,Mango....иако ми се омилени не ги ставам во оваа класа на брендови, од нив имам прилично доста парчиња во плакарот а си носам и небрендирани...не патам од таков комплекс битно ми е кога ќе се скоцкам да е све ускладено како што треба.
     
  12. Supernice

    Supernice Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    71

    Денеска секоја информација ја имате достапна на интернет, во прашање се неколку секунди.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Herm%C3%A8s

    Еве го правилниот изговор на брендот, дури има и аудио верзија да се слушне.
     
  13. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Имам брендирани парчиња (обувки, галантерија кожна, гардероба и др )и си ги сакам ама нема да ги набројувам ниту именувам.

    Сакам и Lancel ташна...ама сега за сега нема :(
     
  14. Ariana.djm

    Ariana.djm Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Не ми значи ништо брендот туку квалитетот и се разбира дали се вклопува во мојот вкус. Порано ми беше важно да има колку што е можно повеќе облека, шминки, чанти и се останато.
    Сега ми е важно тоа што го имам да е квалитетно и да не се искине за еден месец носење. Сигурна сум дека ова си доаѓа со годините.
    Сепак мислам дека без разлика на тоа со колку пари располагам не би дала 200-300 евра за маичка или фармерки од едноставна причина што навистина можам да најдам со одличен квалитет многу поефтини. Е сега кога ќе ми се укаже прилика планирам да си купам капут од Desigual ама тоа е кеиф :) Само што не планирам да го купам од Скопје.
    Со текот на годините сватив само дека не треба да правам компромис за три работи. Повеќе не користам пазарска козметика бидејќи сватив дека имам едно лице и треба да ми потрае, не купувам чевли што не се кожни бидејќи од стапалата може човек многу да настрада и не штедам кога станува збор за очиве.

    Имам класичен модел на Ray-Ban наочари со поларизирани стакла.
    Козметиката за лице ми е 80% Clinique.
    Исто имам повеќе парчиња долна облека од Викторијас Сикрет како и неколку блузи ама овие или ми ги носат од Америка или со другарки ги порачуваме преку интернет и си ја делиме поштарината. Воопшто не беа скапи.
     
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Хермес ташна може да се купи во продавница нормално (дури и на ebay) - ред за чекање има само за "специјални" лимитирани модели.
    Инаку да, Зара не е бренд од типот на оние за кои претпоставувам е отворена темава.
     
    На Belieber163 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tiph24

    tiph24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2014
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    177
    Обично на мама се тие брендираните парчиња хаха :D ги има доста.Tommy Hilfiger,Burberry,Armani,Miss Sixty..
    A Bershka,Tally Weijl,Stradivarius,Terranova,тие не се баш брендови и цел плакар ми е скоро со тие :D
     
  17. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Девојќи како можам за матура да си нарачам фустан од некоја позната марка?
    Пример Посакувам да имам фустан од: Elie Saab,Armani,Dior,Versace,Gucci,Givenchy,Chanel,Cavalli.. :)
    Во Македонија нема, тоа е факт! Како можам?
     
  18. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Ти 500 евра за телефон не можеш да си најдеш, ќе купуваш Ели Сааб. Ами, посакувај си, што друго.
     
    На feminium, senza.parole, anuskaNESTLE и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Што ќе ти е бе девојче фустан толку скап. Да пропарадираш неколку саати, а за сметка на тоа парадирање да ги одереш родителите. Зар не ти е жал бар за нив.
    Биди поскромна и попрактична.
    немој да ми се лутиш, ова е само мој совет како постара.
     
  20. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Остајте ја, така збори зошто очигледно нема појма колку пари чини еден таков фустан, да има пари да си го дозволи сигурно нема да пишува по форуми туку ќе фати авионот за Милано и ќе знае точно каде да го купи. И што дека ќе го имаш што? Кај ќе го носиш? Во кафана? :D
     
    На feminium, Wild.Cat96, glosipgirl и 4 други им се допаѓа ова.