1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брендирано парче во вашиот плакар

Дискусија во 'Мода и стил' започната од tinkerbelll, 13 ноември 2013.

  1. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Ако Бершка , Зара , Страдивариус , Адидас и сл. се сметаат за брендови ..тогаш скоро цела облека ми е од таму купена..
    Имаат убави парчиња и секогаш кога ќе можам се подновувам со нешто :)
    А од овие набројаните ..само една Moschino чанта :)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Wild.Cat96

    Wild.Cat96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    723
    Темата е за high fashion брендови од типот на Michael Kors,Gucci,Prada,Yves Saint Laurent...итн,итн.Зара,Бершча,Страдивариус НЕ спаѓаат во овие.Да не бидам оф топик имам едни наочариGucci,часовник и алка од Michael Kors и Louis Vuitton ташна.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    back here, after one year 8)
    MK- Michael Kors чанта и сандали.
    Dolce & Gabbana чанта. ( поклон :inlove: )
     
  4. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    H&M сукња,Stradivarius чанта и маички од некои брендови од Париз.
     
  5. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Немам, ниту пак сакам да имам од причина што многу брзо ми минува меракот за парчињата облека.
    Имам неколку парчиња што сум ги платила доста скапо (неколку илјади денари), а висат во плакар и кога и да ги погледнам срце ме боли, а не пак истите да вредат неколку стотина/илјади евра.

    Од овие горенаведените "нискобуџетни брендови" Зара, Манго, Бершка, Пулл & Беар, Сфера, Страдивaриус ми е скоро целата облека, задоволна сум од изборот, квалитетот и цената која истата ја нудат, така што не ми се потребни Армани, Шанел, Диор.

    Единствено си мачтаам за еден Елие Сааб или Зухаир Мурад фустан.
     
    На mssuniquee и La.loca им се допаѓа ова.
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Guess 8)
    Најдов една кошула на попуст и ја земав
     
  7. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Guess мала симпатична чантичка
     
  8. MissAlena

    MissAlena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    Valentino ташна , Dolce & Gabbana наочари, Armani каиш и маичка
     
  9. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199

    Поседувам неколку брендирани парчиња за кои имам одвоено мало богатство, но се безвременски и класични парчиња кои секогаш ќе ми се најдат , не се купени од помодарство.
    Брендираната облека за мк пазар никако не е достапна , но некогаш штедењето или самата финансиска ситуација ни налага да си ги оствариме желбите.....
    Јас би ја купила секоја облека која ми се допаѓа, која можам да си ја дозволам без разлика дали е марка или е од Шутка....
     
  10. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Edna Polo maicka Ralf Loren i casovnik Tommy Hilfiger.:?:
     
  11. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Имам многу брендирани парчиња и сите ми се купени во странство (најмногу во Америка) кога сум начекувала огромни попусти, па кога во СК ќе влезам во TH, RL или слични продавници, им се чудам на умот на тие што ги продаваат, а посебно на тие што во СК ги купуваат. Тука се тотално неразумни цените, а за колекциите ич да не зборувам-од пред 2, 3, 5 години.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Quincy

    Quincy Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2015
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    8.008
    Емпорио Армани - часовник
    Реј Бан - очила за сонце
    Dkny - ташна
    VS - несесер
     
  13. soffce

    soffce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    не знам зашто сте толку искомплексиранп (или бар така делувате? Купила фустан за полу матура од 700 евра и одма и се стаивте "ЛАЖИ СО УСУЛ" "РАЗБРАВМЕ ДЕКА СИ БОГАТА " итн итн итн.Жалосно од ваша страна
     
    На Tamatam, Jean-Baptiste и Tina2017 им се допаѓа ова.
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Prada паричник, поклон, кој знае и дали е оргинал или купен од некој либанец
     
    На joy1, Bozica1980, soffce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Можеш лесно да препознаеш по пакувањето, скапите брендови како Прада, Шанел, Долче & Габана итн имаат префинети пакувања, кутии, картички, кодови. Таквите брендови лесно можеш да ги препознаеш и по квалитетот на патентот, како се шиени рабовите и сл.
     
    На Bozica1980 и elimkd им се допаѓа ова.
  16. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Подарен ми е без никакво пакување, од шиените рабови не би можела да кажам оти ми гледа ок, единствено што е прилично тежок.
     
  17. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    И копиите се добро шиени, но оргиналите имаат посебен начин на шиење, ако ептен те интересира можеш да го најдеш моделот на интернет или да направиш споредба. Сум гледала објаснувања конкретно за начинот на шиење, дали оди цик-цак или право, во тој смисол.

    Инаку штом не е во кутија, големи се шансите да не е оргинал. Скапи брендови обрнуваат големо внимание и на самото пакување, имаат заштита од оштетување, цврсти кутии со оргинал лого, картичка како гаранција, материјали на изработка, итн.

    Пример очила Прада првин се ставени во цврста кутија, внатре има картичка со код (ID), модел и хартиено упатство за употреба (податоци за УВА УВБ заштита, материјали од кои е направено стаклото и оквирите итн) и на крај очилата во заштитна кутија со материјал за бришење. Се водам по ова, сите скапи очила имаат вакво пакување, па сигурно и паричниците ги пакуваат со стил.
     
    Последна измена: 25 јуни 2017
    На elimkd и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  18. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Користен е ми го даде од чанта нејзина
    Баш ќе го прогуглам
    Ти благодарам
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Досега имам еден оригинал Gucci парфем. Преубав ми е и многу е траен, си вреди за парите и пак би купила таков. Ако се важи сум имала и еден од парфемите на Кристина Агилера, исто беше преубав и тој ми беше на поклон. Исто, Tom Tailor чизми пред некоја година, што не знам дали и ги сметате за бренд ама нвм.
    Инаку, сметам дека понекогаш, за некои работи вреди да инвестираш, не во бренд, туку во квалитет па макар и поскапо. На пример, јас сум човек што сака тоа што го носи на нозе да му е удобно, и да издржи колку што е можно повеќе време и затоа купувам поскапи и поквалитетни чевли. Друга работа во која вреди да се инвестира е чанта, ранец и палто оти кога купувам чанти од по 350 денари, бидејќи ги носам по факултет и ги полнам книги секој ден, за два месеци јас треба да купувам чанта. Кога купувам палто и чевли јас сакам да ги носам со години, а не секоја година да купувам нови. Друга работа за која би дала малку повеќе пари е фустан, бидејќи материјалите во H&M да речеме, што не е којзнае каква марка, се 100 пати поубави и понежни од оние што можат да се најдат по другите бутици. Така да, мислам дека и да имам повеќе пари, за обични маички не би давала повеќе пари или за фармерки, бидејќи фармерки носам секој ден и брзо ми се кинат така да не купувам скапи фармерки.
    Додека, дечко ми, си влегува во Tom Tailor каде што за мене лично, прескапи се наједноставни работи, и си купува се, од чорапи, до ѓаќи, маици, панталони и се живо. Јас мислам дека колку и да заработувам, знаејќи дека можам да поминам со поевтино не би. А океј ми е понекогаш да си дозволам по нешто ама многу, многу ретко. :)

    Едит: кога читнав мислења од поназад во темава, ми текна дека имам и по некое парче од Guess, најчесто се џемпери и тоа се поклони од тетка ми, и исто блузи од тетка ми од Esprit.
     
    Последна измена: 25 јуни 2017
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Епа во тој случај можеби е и оргинал, доколку жената си носи скапи брендови и доколку има пари, не е ништо чудно.