Брендирано парче во вашиот плакар

Дискусија во 'Мода и стил' започната од tinkerbelll, 13 ноември 2013.

  1. cavalli

    cavalli Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    1.003
    Пол:
    Женски
    Реално што и фали на облека од пазар купена?
    И таму ти носат квалитетна роба само што не е брендирана.
    Јас купувам брендирана роба, но купувам и од пазар. Има алишта кои повеќе ми биле во употреба отколку брендираната роба.
     
    На SummerGirl, Gosh и Helejna им се допаѓа ова.
  2. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    Многу работи и фалат. Како прво, како е сошиена, летаат конци на секаде, многу лесно се кинат, при перење бојата на облеката избледува и тн.

    Подобро да си платиш некој денар плус отколку пазарска роба да купиш.
     
  3. cavalli

    cavalli Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    1.003
    Пол:
    Женски
    Онаа брендирана роба и онаа пазарска роба се шијат заедно. Немој да мислиш дека со посебни конци ја шијат брендираната роба. Земи си пример за брендот Anel. Во иста фабрика ги шијат и Anel алиштата и обичната роба.
     
    На SummerGirl, Gosh и Helejna им се допаѓа ова.
  4. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    Но не со ист материјал.
     
  5. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    4.081
    Пол:
    Женски

    Леле немојте со вакви коментари. Овде кај нас и нема некои ептен јаки брендови за да се направи споредба. Ама разлика во квалитет, конци, материјали и тоа како има
    Влезете во MaxMara на пример и допрете некоја кошула, осетете го материјалот на кожа и после кажете дека пазарската роба е иста.
    Немој ти се молам. Скапа гардероба од далеку се познава
     
    На dayla, Macito007 и M-14 им се допаѓа ова.
  6. cavalli

    cavalli Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    1.003
    Пол:
    Женски
    Да, затоа 2 исти блузи, во Анел 50 евра во обичен бутик 20 евра. Сеа ти одлучи што ќе купиш.
    Даваш пари за името на брендот, реално не за алиштата. Ќе купиш блуза Guess бидејки е Guess.
     
    На SummerGirl, Gosh и Helejna им се допаѓа ова.
  7. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    Првпат слушам за ова Анел. Можеби дека сум машко па не ги знам. Иначе не знам каква марка е Анел, но оди на пазар види Томи Хилфигер маица и види во Бугарија истото. Па ќе правиме муабет.

    Купив маица од брендирана продавница во Софија за 100 евра и ја носам 5 години. Истиот квалитет е како што ја купив.
    Не е ни избледена, а ја убив од носење и перење.
     
  8. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    4.081
    Пол:
    Женски
    @M-14 планираш да се докажуваш?? Мислам дека ќе изгубиш :D
    Томи Хилфигер можеш да најдеш и за 300 ден
    Само не ти текнало за пазар!!
     
    На M-14 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SofiMar_

    SofiMar_ Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    58.036
    Пол:
    Женски
    Аха, да, секако дека се исти Томи Хилфигер од продавница или официјалната страна, со тие од пазар од 300 ден. Смешки. :rofl:
     
    На Skyfall, Kija94, Kimberly11 и 4 други им се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    9.328
    Допаѓања:
    157.412
    Пол:
    Женски
    Не дека е исто од пазар и бренд ама тебе чим ти летат конци и ти се кинат ќе да не те бива у перење.
    Имам маици од по 200 ден од ваикики и 3 год ги носам.
    50% од трајноста на облеката е и како ја чуваш. А некогаш и 100 %.
     
    На 1209, cavalli, Mr. Right и 2 други им се допаѓа ова.
  11. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    Дури и официјалните продавници кај нас немаат 100% оригинал роба. Кај нас во Македонија, бидејќи не сме во ЕУ, оди застарена и Ц класа на роба. Ама ај што не е оригинална, Пол енд Шарк кај нас во Рамстор е 200 евра маица, во Москва е 70 евра истата и со подобар квалитет.

    Ако сакате да носите 100% оригинал, одете во Софија и Белград.

    Чим знам да купам, знам и да ја одржувам.
     
    Последна измена од модератор: 5 ноември 2018
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    9.328
    Допаѓања:
    157.412
    Пол:
    Женски
    Назад на темата. Пред се гледам да ми се свиѓа. ЗАРА не го сметам за бренд кога само у Мкд да носиш зара е вау. ..
     
    На Mr. Right, Nausicaa и DAngel им се допаѓа ова.
  13. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    Колку за информација, газдата на Зара е еден од најбогатите луѓе во светот.
    А зошто е тоа така?
    Сигурно не е од неквалитетна роба. Зара најако работи во Сити Мол од сите продавници, а на светски рамки ГАЗИ.

    Под Зара спаѓаат и брендовите Stradivarius, Oysho, Bershka, Pull&Bear, Masimo Dutti и Uterque, па сега види ти колку се јаки...

    Ваикики е една мравка во споредба со Зара. Ни за мал прст не можат да им се фатат.
     
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    9.328
    Допаѓања:
    157.412
    Пол:
    Женски
    Јас не реков дека не е јак газдата. Само дека во мкд да носиш зара се третира ко шанел да носиш.
    Се зависи што подразбираш под јак бренд.
     
  15. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    А зошто да не се третира така?
    Дали го сметаш Зара за лош бренд?

    И добро е кога е толку ценета Зара бидејќи се и едни од најдобрите на светско ниво.
     
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    9.328
    Допаѓања:
    157.412
    Пол:
    Женски
    затоа што нема споредба зара со шанел.
     
    На dayla, NarCis@, Helejna и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Helejna

    Helejna Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Имам многу брендирани,нааа оригинали,така ми велат во тоа дуќанот scond hand shop.
    Малце биле заносени не се ни гледа,а какви се џоа нови.
    Блиски ми велеа мрш мори купуваш облека од умрени што ја продаваат,ама мене ми е гајле.
    Живи ли мртви ја носеле,важно јас сум брендирана од глава до пети.
    И не зборам за бренд Зара,Манго,Томи зборам за Гучи,Гес,Прада чанти и по некој ф'стан од Валентино и Ралф Лорен ми се наоѓаат(hollest)
     
    На dayla, Gosh, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    10.220
    Допаѓања:
    54.833
    @LiliBoz точно, зара, бершка, манго, страдивариус, пул анд беар, масимо дути се најгадните брендови кои постојат.
    секаде во светот се бојкотирани затоа што за да ја дадат цената која ја даваат
    1. штедат на материјали
    2. штедат на квалитет на изработка
    3. премалку ги плаќаат вработените
    4. многу деца работат во нивните фабрики во кина, бангладеш и таму во 3 припиздине

    Подобро турско ќе купам, ваикики на пример, или наше македонско (васидора, макпримат, астибо), чанти имам една што е бренд (не од тие ланците), а сите други ми се од чаршија кај што сами си ги изработуваат.
    Подобро од пазар ќе купам (турска роба), отколку од таканаречениве брендови
     
    На NarCis@, LiliBoz и Nausicaa им се допаѓа ова.
  19. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    Многу нормално, затоа што Шанел е под Зара во квалитет, продажба и се друго.
     
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    9.328
    Допаѓања:
    157.412
    Пол:
    Женски
    Точно така. каков капут имам земено од Астибо ниедна зара не може да се мери.
    Да се разбереме, не патам од комплекс се да е бренд на мене. Но кој има око за такви работи многу добро знае што е зара а што е шанел диор прада.
    Пред се, нема да е достапно насекаде ако е толку добро и нема да може секој да си допушти да носи чанта прада пример.
     
    На NarCis@, Helejna и DAngel им се допаѓа ова.