1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брзи и лесни идеи за храна на роденденски забави

Дискусија во 'Рецепти' започната од SuperGirl8, 5 октомври 2014.

 1. SuperGirl8

  SuperGirl8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
  Најпрвин, се извинувам ако темава е дупла, непотребна, глупава..
  Ако е нешто од наведеново - канта!!
  Темава ја отворив, бидејќи не успеав да најам ваква тема.
  На сестрами и се ближи роденденот, па ме замоли да пронајдам некои интересни колачи, грицки, или било што, но брзо и лесно за роденденска забава. Пробав да најдам на гугл, но има само слики, нема рецепти.
  Па сакам да ве замолам да ми дадете некоја интересна, брза и лесна идеја :*
  Однапред благодарам!

  И, уште еднаш се извинувам ако темата е дупла непотребна или глупава.
  :*
   
 2. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  980
  Јас знам за оние мали мини сендвичи.
  Од оној лебот интегрален што е (бел/црн) сеедно каков , или лепче Tosty се сечат крукчиња или мали коцкички . На тоа лепченце се мачка павлака, се става тенко парче салама и кашкавал одозгора. Одозгора може да си ставиш и некој зачин за вкус. На сето тоа се боде една чепкалка за заби. Интересно е, и вкусно,и секако брзо се прави :)
   
  На SuperGirl8 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Може да направите проја и да ја ставите во калапчиња за мафинки, или пак испечета во тавче ама да биде во тенок слој. После тоа исечете ја на мали парченца, ставете маслинка, саламче, кашкавалче по желба и со чепкалки набодете ги.
  Можете исто да исечкате кажшавал на поголеми коцкички, ставете краставичка може и кисела, морков, маслинка, салама и исто така на чепкалка забодено.
  Што ви паѓа на ум може да направите на ваков начин, на француско лепче со намаз и сувемеснат производ, фета сирење. Свежи печурки, извади им ги рачките, наполни ги со павлака и шунка, одозгора изрендај кашкавал и испечи ги. Многу убаво изгледаат.
  Пилешки прсти со сосчиња. Начос чипс со растопен кашкавал.
  Гледај да биде се во мини варијанта и набоцкано.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Овие похованите топчиња се прават многу лесно.
  Еден кг компири (или по желба колку сакаш) се варат, откако ќе се сварат се пасираат и се додава шунка, кашкавал, зачини се тоа по желба и малку брашно за да се спои смесата, потоа се валкаат во презла и се пржат на врело масло. Превкусни се, а еве уште еден рецепт за такви топчиња:
  http://www.srekja.mk/przeni-kjoftinja-od-kompiri/
  За проја ако немаш рецепт пиши ми да го постирам.
  Се надевам помогнав малку па пофали се после што направивте. :)
   
  На mal.ecka и SuperGirl8 им се допаѓа ова.
 4. SuperGirl8

  SuperGirl8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам за рецептите :*
  Јас си измислив еден вкусен рецепт, или незнам дали го измислив, можеби неко пред мене го измислил :lol:
  Мојов рецепт е благ, со банани..
  Бананите се сечкаат на крукчиња, дел од крукчињата се чоколадираат со бело, дел со црно чоколадо. А дел се оставаат како што се. Крукчињата се закачуваат на стапчето, и се декорираат по желба :rofl: Баш сакам ова да го пробам.. :D
  Ќе ви кажам како ќе испадне.. :)
  Поздрав :*
   
  На Twinkles и mims-89 им се допаѓа ова.