1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брзи кредити

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sesil, 29 март 2017.

 1. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.777
  Допаѓања:
  131.947
  Пол:
  Женски
  Во последно време актуелни се фирмите кои нудат брзи кредити, како што велат тие,, само за неколку минути со поплнување онлајн апликација,, Се нудат износи до 60 000 денари со рок на отплата по избор на кредитобарателот.

  Вака на прв поглед одлична опција ако имаш итна потреба од пари. Меѓутоа и не е така ,,розево,, ко што е прикажано. Каматите се доста високи а рокот на отплата релативно краток.
  На примерако земете кредит од 12 000 денари по еден месец треба да вратите 15600денари, што значи 30% камата месечно.

  Имате ли искуство со некоја ваква позајмица? Сметате ли дека е исплатливо?
   
  Последна измена: 26 јули 2017
 2. Jean-Baptiste

  Jean-Baptiste Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  2.867
  Пол:
  Машки
  Некој искуство со кредитите на форца?
   
 3. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.081
  Допаѓања:
  55.703
  Пол:
  Женски
  Лично не, ниту пак некој околу мене. Но, личност која се занимава со банкарство рече дека такво кредитирање е според закон. Е сега, многу поскапо излегува од лихва (онаа под рака) или да позајмиш од некого. Ама дискретноста за некои луѓе е најбитна. Оној дел каде што никој нема да дознае дека ќе позајмиш пари и пред никого не треба да се објаснуваш дали ти требаат за одмор, операција или мебел целосно ја оправдува каматата.
   
  Последна измена од модератор: 26 јули 2017
  На Jean-Baptiste му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Iluzija666

  Iluzija666 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Дали некој има земено кредит за моб.телефон преку иуте кредит ?
   
 5. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.691
  Пол:
  Женски
  во принцип истата каматна стапка ти е доколу го земеш и директно од таму како Кеш кредит , па тосле користи го ти за што сакаш , мобилен мебел телевизор, фирмата како АМЦ на пример или било Нептун или Сетек ... има направено договор со тоа финансиско друштво и доколку пропадне апликацијата во Стопанска банка или НЛБ од било која причина : презадолженост , отпишани или тужени задолженија , тужени испорачани добра услуги или приход кој не е по основ плата или пензија , во тој случај ти излегува финансиското друштво во пресрет. Бидејки прагот на толеранција за сите овие поддточки во било кое ФД е поголем...
   
 6. Iluzija666

  Iluzija666 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Знам ја имам земено и за една задоцнета рата бев дадена нешто као казнени решенија,и морав 20.000 ден да ги платам на две рати,претходниот месец платив 10.000 ден и за овој месец ми останаа уште 10.000 ден и мора да ги исплатам до крајот на овој месец а јас нема да можам да ги подмирам веднаш,можеби во мај месец на средина па ми е малку глупо ако ме тужат или сл....
   
 7. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.691
  Пол:
  Женски
  тоа е конкретен проблем на мнозинството , 90% си ги пружаат нозете а чергичката кратка , кога се зимаат пари е супер ама кога ке се направи реалната математика после , не стигаат за да се врати износот ..... најбитна работа е да не почнеш да доцниш со рата , зашто после со сите казнени камати уште потешко се излегува на крај - кој знае да работи со ова реално се исплати , ама има и голем број луѓе кои едноставно мислат ќе земат и немораат да вратат веднаш па после заглавуваат.... јас разбирам дека си зела на две рати за да имаш помала камата ама реално во дадена ситуација пример неможеш следниот месец да ја подмириш ратата и почнеш да доцниш ќе ти излезе како да си го зела на 6, 7 или 10 рати ( као пример - исто ти се фаќа на крај ) инаку како брз Кеш мислам дека е супер исплатливо и навистина се експедитивни , за половина час се завршува цела процедура без документи од работа и пари на рака
   
 8. talicentom

  talicentom Нов член

  Се зачлени на:
  6 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  катастрофално, никако да не сте подигнале кредит од тие институции посебно FORZA кредити.... најголемите бандити, тоа е кразба на македонскиот народ. тоа се најголемита криминалци кои го крадат народот.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Поздрав.
  Имам одбиеница од мојата банка за минус на плата , поради долг со друга банка , долгот е исплатен но сепак мојата банка ме одби . Каде би можела да добијам друга позајмица до 30000 денари..секако да не мора да го вратам за една до две недели ?
   
 10. Luciferka

  Luciferka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2020
  Пораки:
  1.200
  Допаѓања:
  1.729
  Пол:
  Женски
  Никако не си барајте беља да си имате работа со овие хоштаплери кои работат на работ на законот ако воопшто е и во рамките на законот пошто тато на неколку клиенти им има помогнато и има докажано во судска процедура дека договорите се ништовни.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.916
  Допаѓања:
  10.052
  Mногу ме нервира што овие брзи кредити се рекламираат на тв, па дури и на мејл ми стигнуваат понуди од тиго.мк. Jaс не знам од каде им се мејлови? Инаку, многу луѓе беа измамени. Баш читав црна хроника, затвореници барале податоци на Фејсбук од други лица, и подигале кредити. Добро, какво е тоа земање кредити со туѓи податоци. Искрено страв ме фати, оти лични податоци оставаме на многу места. Што податоци бараат за овие кредити? Инаку, сметам дека треба да се забрани да се рекламираат, па и да не се даваат такви кредити.
   
 12. Argipsy

  Argipsy Нов член

  Се зачлени на:
  22 јули 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Imam zemano kredit od mcash 12,000 nemam plateno 3 rati sea mi se zakanuvat po telefon eden vraboten deka ima 20 luge po skopje ke me drmat , deka ke mi iskrsat sve po. Doma deka ke me najdat kaj da sum dali toa e normalno i. Ako go prijavim dali moze da dobije krivicna fala
   
 13. Luciferka

  Luciferka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2020
  Пораки:
  1.200
  Допаѓања:
  1.729
  Пол:
  Женски
  Не е можно тоа да е човек од брзиве кредити па побогу они работат по закон бар до некаде ама ова не верувам да си го дозволат во никој случај.
  Ако лицето што ти се заканува е стварно вработено кај овие кредити право кај Адвокат и со него во полиција да го пријавиш настанот ( со документација од лекар) и полицијата да си превземе мерки против него и тоа ФД. Потоа право во обвинителство да поднесете кривична пријава против лицето ( со медицинска документација).
  Секако одите кај Лекар Специјалист Психијатар/ Психолог да ви издаде соодветна медицинска документација дека поради тие закани ви е нарушено вашето психичко здравје и со таа соодветна документација кога ќе се утврди кој ви се заканува ќе поднесете и приватна тужба за надомест на штета од нематеријална природа и на крајот на целата постапка судските, адвокатските трошоци ќе паднат на терет на обвинетиот.
  Доколку ти треба дополнителен совет или имаш некое прашање можеш во секое време да ми пишеш во приватна порака или пак овде.
   
  Последна измена: 22 јули 2021
  На Vili Janevski и Tanjamm им се допаѓа ова.
 14. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.916
  Допаѓања:
  10.052
  Oва за мене е чист криминал. Баш сега гуглав, и прелажуваат наивни луѓе или пензионери, и со нивни податоци земаат брзи кредити. Па тоа се обични измамници и треба да се казнат и да им се забрани да работат. Значи на црни очи даваат кредити, а не им е важно кој ќе ги враќа, важно врз основа на податоци дале кредит. Чии се податоците, не е важно. Ова треба да ги тужат и да ги пријават во Дирекцијата за заштита на лични податоци. Најдов податок сега на нет, стара жена изгубила документи, и додека да ги објави, во нејзино име земале дури 3 брзи кредити од 3 компании. Треба отштета да и дадат сега на бабата.
   
  На oblace1 и Luciferka им се допаѓа ова.
 15. Luciferka

  Luciferka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2020
  Пораки:
  1.200
  Допаѓања:
  1.729
  Пол:
  Женски
  Ова се кредити скоро без никаква контрола не се знае каде тераат, подобро е од лихвар да земеш одколку кај овие легални лихвари.
  Ова што го пиша членот погоре со закани кои биле упатени кон него е точно 100% бидејќи тоа не е изолиран случај се повеќе има луѓе кои се жалат на истото за закани преку телефон и на домашна адреса од овие ФД.
  Подобро од лихвар ќе земам пари барем знам што може да ме снајде ако не платам одколку од овие лиценцирани мафијаши од кои можеш да очекуваш се да ти се случи и ги штити државата.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.916
  Допаѓања:
  10.052


  Затоа треба да се укинат, затворат, и пред тоа да се казнат. Дечкото да ги пријави во полиција и да ги тужи. Во Дирекцијата за заштита на лични податоци треба да се реагира. Како така внеси два податока и земи кредит.
   
  На Luciferka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.916
  Допаѓања:
  10.052
   
  На Luciferka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lejla1995

  Lejla1995 Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2021
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што гледам во темата какви неточни и невистини податоци се кажуваат за брзите кредити сакам да ве известам следното.
  Јас како вработена во едно од финансиските друштва сакам најостро да ги демантирам информаците кои тука некои членки ги споделија во врска со работењето на финансиските друштва, Сите финансики друштва работиме во согласнот со законските прописи и во ниту еден случај на наш клиент ние како финансиски друштва се немаме заканувано со насилство било по телефонски пат или при директна посета на клиентите на домашна адреса од страна на нашите теренски агенти за наплата, нашите оператори и теренските агенти се вработени пред се од хуман интерес за да се извести должникот за неговите обврски преку директна посета со што го што го штедиме времето на нашите клиенти и изнаоѓање индвидуални решенија за нивните финансии проблеми со што ги заштитуваме од трошоците за присилна наплата. За нас клиентот и кога ќе стане должник за нас останува пред се човек. Овие наши тврдења се поткрепени со фактот што до сега нема пријава против финансиско друштво било во Полиција или да е започнат судски процес што јасно укажува на фактот дека информациите изнесени тука се со цел да се наштети на нас веројатно од лица кои западнале во долгови од причина што не си ги сервисирале договорените обврски на време.
  За вакви и слични невистини во иднина ќе бидеме приморани своите права и да ги бараме пред надлежни државни органи и судови, од тие причини ве повикуваме на воздржаност од вакви информации.
   
 19. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.916
  Допаѓања:
  10.052
  A како е можно еден куп затвореници со туѓи податоци да земат брзи кредити? Тоа е пријавено во полиција. Ако се злоупотребуваат податоци, и вие сте ги злоупотребиле, не само измамникот. Треба пријава во ДЗС, и МВР, Народен правобранител, па да си поведете сметка.
   
 20. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.783
  Пол:
  Машки
  Не знам дали сфаќате вашиот пост сам по себе е заплашување по слобода на говор, со тоа што нешто карактерезирате како невистина и дека ако некој член изнесе негово лично искуство во врска со било кое финансиско друштво вашите права ќе ги барате преку институциите на системот или со други зборови пробувате да цензурирате, реторичко прашање, кои се тие ваши права во овој анонимен форум?
  Единствено што може да барате е граѓанска одговорност за изнесена клевета доколку некој член од форумот изнесе клевета против вашиот работодавач, друго ништо не може да барате особено да забранувате слобода на говор, изразување кое патем е уставно загарантирано право.
  Инаку кога сме веќе на оваа тема чисто да ве прашам врз основа на кој закон, подзаконски акт, или врз основа на која правна одредба им праќате на вашите клиенти така (според вас) наречени: Теренски агенти за наплата по домовите на вашите клиенти???
  Да не се впуштам во правна дебата, согласно македонското законодавство еден и единствен кој може да врши присилна наплата во граѓански спорови (во случајов спор за долг) е извршител и извршувањето се врши во строго определени правила, во посебна извршна постапка, и само доколку постои извршна исправа.
  Тоа агенции за наплата, агенти за наплата се тоа е недозволено според македонскиот правен систем.

  Ваш е ризикот доколку давате кредити на лица кои имаат лош кредитен рејтинг, треба да знаете дека должникот не смеете да го вознемирувате по било кој начин, затоа постои законска постапка за наплата на побарување (за парични побарување преку нотар за издавање на нотарски платен налог, или порано позната како постапка за издавање на решение со кое се дозволува извршување врз основа на веродостојна исправа, или уште позната пред да премине кај нотарите, како судска постапка за издавање на платен налог).

  :)
   
  На Bratot, KittyAgnes, tina2018 и 12 други им се допаѓа ова.