1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брзи кредити

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sesil, 29 март 2017.

  1. Gulliver

    Gulliver Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2021
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    43
    I jas deneska imav takva epizoda,nekoj si od mcash mi se javi i reche deka petok mi idel na rabota na site da im raskaze deka dolzam,isto taka i doma da sum go cekal i toa so kafe
     
    На Azeret, cresa-jagoda, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Gulliver

    Gulliver Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2021
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    43
    Mcash imaat nekoj takvi vraboteno koj ti zvonat i te maltretira
    Od mcash deneska mi se javija,nekoj me masirashe deka petok doagjal na rabota da me raskazuva i navodno i doma ke doshol.Imam li osnova za pokrenuvanje na tuzba?
     
  3. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Да, доколку го сторат тоа што го напиша, имаш право да бараш надомест на штета заради нарушување на углед и личен интегритет.
     
    На cresa-jagoda и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  4. Lejla1995

    Lejla1995 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Сигурно не ви било кажано дека иде кај вас на работа на сите да им раскаже за вашиот долг. За вашиот долг ќе биде известен исклучиво вашиот претпоставен кој потоа ќе ви укаже на последиците од вашето неплаќање, контакт со работодавачот се бара исклучиво кога должникот не соработува со ФД било од која причина, страв, недоверба и сл и во тој случај се вклучува работодавецот како лице од доверба на вработениот за да му укаже на последиците.
    Тоа што ви кажале дека ќе дојдат на вашата адреса и да сварите кафе е точно и сакале да ви кажат дека идат да поразговарате и да се решат проблемите во пријателска атмосфера со кафе и дека нема од што да се плашите да воспоставите контакт со теренските наплатувачи кои се тука од хуман аспект.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Незнам зошто се чудите за финансиските друштва и нивниот принцип на работа.
    Кога се земаат пари на заем, не се чита ни договор и клаузули ни предупредувања од последици ни обврски ни права.
    Е, кога ке дојде време за плаќање, тогаш нечинат.

    Прашање: зошто место од вакви лихварски финансиски друштва (како ги нарекуваат) не отидете фино во банка и не земете кредит ??
    Затоа што не бараат никакво обезбедување за разлика од Банката која (извинете на израз) гаќите ќе ти ги истресе додека ти даде кредитче.
    Е овие даваат без гаранции (со обичен телефонски број кој прв ти паднал на памет) ама ако задоцниш со плаќање тогаш сам ќе си ги истресеш гаќите.

    Не ги бранам, напротив, секој кој ме прашал сум рекла-подалеку од нив !
     
    На Rubiii, cresa-jagoda, Feminka22 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Пријави ги во полиција, како да се другари, па на кафе ќе ти дојдам, на работа ќе ти дојдам по колеги ќе те кажувам. Која мизерија ејј.
     
    На oblace1, cresa-jagoda, Mikha4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Затоа што во банка треба многу услови да исполниш за да земеш кредит, а тука само да си вработен и ќе ти дадат... Евентуално и да немаш лоша кредитна историја, друго ништо не бараат.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Точно.
    Веќе допишав горе.

    Се што е добиено на тацна, ќе ти го извадат на тил...ако не вратиш на време
     
    На Feminka22 и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  9. Lejla1995

    Lejla1995 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    И што ќе кажи во полиција, едно ФД ми бараат да ги вратам парите што ги зедов од нив а јас бегам од нив како ѓавол од темјан од кога ги зедов парите ајде заштите ме да не платам ништо
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Па да, тоа ќе каже, само малку на поцивилизиран начин.
     
  11. Lejla1995

    Lejla1995 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Според тебе е ОК да се земе и да не се врати?
     
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Искрено не верувам дека некој ќе се јави и со хулигански методи ќе се служи, сепак овие ФД се под ,,присмотра,, на НБРМ и други високи институции .
    Претпоставувам дека на должникот му е звонето повеќе пати и нема одговорено на повик па дошло до безврска ситуација.
     
    На Lejla1995 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lejla1995

    Lejla1995 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Браво колку убаво го кажа ова ама некои ни читаат ни сакаат да прочитаат а после се жалат.
     
  14. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Според мене кредит се зема само кога имаш можност и услови да направиш профит од тие пари, пример да земеш кредит и да купиш такси, знаеш дека ќе работиш и ќе вратиш, за да основаш фирма, за да купиш лаптоп што ти треба со подобри перформанси за да работиш на него и да ги вратиш парите, евентуално за стан или куќа, знаеш дека на долг рок ќе ти се исплати, а за така само да земеш кредит затоа што не си можел да сврзеш крај со крај, па после и со кредит демек поарно, а бетер ќе се заглавиш, не се зема.
     
    На Snowflake97 и IRBBB им се допаѓа ова.
  15. Lejla1995

    Lejla1995 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Повторно не одговори дали е во ред да земиш а да не вратиш?
     
  16. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Мислам не е океј, ама и они не смеат да те вознемируваат, као ти да не знаеш дека имаш кредит.
     
    На Mikha4 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lejla1995

    Lejla1995 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Подобро е да те информираат и да се најди решение или директ на извршител да ти ја земе платата или станот ?
     
  18. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Не е океј, ама они најпрво толку голема лага шират што дури е невозможно.
    И на тв и сегде е иста реклама, за прво подигање демек колку земеш толку вратиш, без камата без ништо, а после дупло ти бараат, тоа фер ли е. Ако веќе имаш таква реклама дека првиот пат е без камата така и нека биде, а не уште одма ти лупаат.

    Среќа јас не се изгорев еднаш така, се јавив преку телефон и на крај на разговор арно ми текна викам ај кажи ми по колку секој месец треба да враќам и ми кажува, пресметувам јас излегува дупло од сумата, шок ме удри, и му реков да размислам ќе те барам.
    После цела недела ми ѕвонеа на тел да ме замараат да земам пари и зошто сум се предомислила.
     
    На cresa-jagoda и Mikha4 им се допаѓа ова.
  19. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Нина,
    ако знаеш дека си земал, и ако валута на рата ти е 25.11.2021, тогаш не очекувај дека мирно ќе живееш.
    Ако знаеш дека имаш одговорност према нешто, нема што да се вознемируваш - плаќаш рата и крај.

    Ваквите кредити се наменети за бинисмени ,,во шкрипац,, на кој моментално му недостигаат пари , ќе ги има за два дена ама ќе пропушти некој добар бизнис, па ај да земе позајмица.
    Штета, кај нас се земаат за исклучена струја, за коцкање, за храна....
    Ние сме сиромав народ за да ги користиме ваквите услуги.
     
    На Mikha4 и Lejla1995 им се допаѓа ова.
  20. Lejla1995

    Lejla1995 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Ако е кажано дека првиот кредит е без камата тоа е така, без камата и трошоци за одобрување колку земаш толку треба и да вратиш.
    Еве конкретно во нашето ФД имаме таква акција моменатлно за прв кредит колку земаш толку треба и да вратиш но треба да се врати целиот износ во рок од 30 дена, ако земаш кредит на подолг период 6,12 месеци таква поволност не добиваш.