1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брзи кредити

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sesil, 29 март 2017.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.238
    Што има кај нас дома да се јавуваат и да кажуваат дека комшијата земал брзи кредити и избегал во странство. Прво не замараат нас, друго доверливоста кај им е? Не сте требале да си фаќате работа со нив. Јас да сум на твое место, ќе објавам по социјалните мрежи еден убав пост каде ќе напишам се што се случило, па нека стане вирално, да видам дали ќе е сеедно. Вие сами сте се заглавиле со нив.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ne znam kolku se legalni ovie brzive i kakvi im se odredbite vo dogovorot, ama so ogled deka molele luge da vrakaat odnosno uplakaat rati, nesto ne e legalno i ne tuzat. Ako se legalni barem eden predmet bi imale kako doveriteli. Ako sum jas banka ili kako niv pa dadam kredit, ne mi go vrakas, sekako deka ke te tuzam. Zosto tie ne tuzat e prasanjeto?
     
  3. KriskoMar

    KriskoMar Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Pismo nosat inkasatori so cel da naidat na drug clen od semejatvoto i da go informiraat za dolgot i kamatata, ne e tocno deka na sila te vlecat po bankomati... Ako si dozvolis vo sopststvena imovina na toj nacin da pristapuvaat, ti si lud.... Te nosele na bankomat, koj smej so sila da te primori na nesto, zosto ne povika policija vednas togas ? Ili doma ti vlegoja mobilnite ti gi zedoja?
    Ako uvidat deka i posle se, ne im plakjas, sledna destinacija e Izvrsitel. i ne e tocno deka nemozi da te predadat na Izvrsitel, mozi i toa kako, no posle izvesen period.. a krajniot ishod e vo nivna korist, kakov i da sakas advokat da imas, od licno iskustvo kazuvam. Kamatnata stapka mu e minliva i vo granici na zakon, administrativnite trosoci gi koristat kako dupka za bildajne na kamata..
     
    Последна измена: 28 февруари 2023
    На Luckies S му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае после колку време се брисше лоша кредитна историја ,за да се аплицира за кредит?
     
  5. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.643
    Допаѓања:
    3.121
    Пол:
    Женски
    Не верувам да се брише
     
  6. ❤Devojka❤

    ❤Devojka❤ Нов член

    Се зачлени на:
    3 март 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво.Сакам да прашам дали некој е информиран за ваков случај.
    Stanuva zbor za mojot vujko doznavme deka imal mnogu brzi krediti.ova traelo 2 godini.pred godina vreme stanot od ime na dedo mi se prefrli na negovo ime toa traese 4 meseci dodeka da se prefrli na bratuced mi.me interesira dali bratuced mi sega odgovara nesto dokolku toj ne plakja za tia krediti sto se zemeni za vreme od period dodeka stanot bil na vujko mi ime.
     
  7. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Нема никакви обврски кон кредитите.
     
    На RobSten му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ❤Devojka❤

    ❤Devojka❤ Нов член

    Се зачлени на:
    3 март 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво.Сакам да прашам дали некој е информиран за ваков случај.
    Stanuva zbor za mojot vujko doznavme deka imal mnogu brzi krediti.ova traelo 2 godini.pred godina vreme stanot od ime na dedo mi se prefrli na negovo ime toa traese 4 meseci dodeka da se prefrli na bratuced mi.me interesira dali bratuced mi sega odgovara nesto dokolku toj ne plakja za tia krediti sto se zemeni za vreme od period dodeka stanot bil na vujko mi ime.
     
  9. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.137
    Пол:
    Женски
    Без осет се. Не можам да им ја сфатам логиката на која работат.
    Сега скоро една познаничка на мм што работела во еден од тие брзи кредити му пиша на фб здраво тие личности имаат земено кај нас кредит, не можеме да ги најдеме, бевме на адреса па ако можеш ти да ги исконтактираш оти ќе ги дадеме на извршител :^)
    Мм беше како лол, што мене ми пишуваш немам никаква врска со нивниот кредит, не ни знам оти имаат земено ама ништо не и врати и после два дена му пишува пак, здраво ги контактираше ли? :fubar:
     
    На NoirSerpentine, Justicija и Tanjamm им се допаѓа ова.
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.238
    Епа за ова треба да се пријават во Министерството за финансии, во Дирекција за заштита на лични податоци, а и во медиум да се јави дечкото ете тема за пишување. Јас се јавив во Агенцијата за заштита на лични податоци и пратив мејл воедно дека сите хотели незаконски задржуваат лични карти. Ако се молчи не бива ништо. Еве дечкото можел да пише статус на Фејсбук и да објасни дека брзиве кредити го третираат како курир. Не мора има на фирма да пише. Нека споделат 100-200 луѓе, нека преземе некој портал, ќе видам дали е сеедно.
     
    На kikin и Justicija им се допаѓа ова.
  11. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Здраво,прашањево ми е следно. Дали може брзиве кредити да тужат ? И дали може случајот да стигне до извршител и што понатака? Конкретно ме интересира ако некој имал искуство со credisimo и БС кредит мислам така се викаше.
     
  12. MladiotPropast

    MladiotPropast Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2022
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
    Normalno deka moze da tuzat i da te dadat na izvrsitel. Eve jas ako ne platam do 13ti credisimo ke me dade na izvrsitel
     
  13. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    А дали може да ти одземе нешто извршителот? Особата нема ништо на нејзино име... И како оди процедурата дали се оди на суд што како ?
     
  14. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.137
    Пол:
    Женски
    Ако се вработи некогаш и ја осигураат ќе ѝ сопираат пари, до тогаш долгот ќе расте.
     
    На christinnn и Polyincognito им се допаѓа ова.
  15. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Освен тоа што ќе одбиваат од парите,може нешто од дома да му одземат ?
     
  16. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.137
    Пол:
    Женски
    Па ако нема ништо на негово име тогаш не.
     
    На Јова му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.325
    Допаѓања:
    101.559
    Пол:
    Женски
    ОВА Е ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ
    Имало некоја шема за подигање брзи кредити на ваше име. НЕКОЈ НА ФБ ДЕМЕК ВИ БАРА ПОМОШ И ТРЕБА ДА ПРАТИТЕ СЛИКА ОД ЛИЧНА КАРТА за да помогнете...
    Или ве додаваат на фб и дознаваат кој ви се деца или родители и пишуваат демек нешто им се десило да пратите слика од лична карта. ИИИИ ОП ЗЕМААТ КРЕДИТ НА ВАШЕ ИМЕ И ВИЕ ДОЗНАВАТЕ ПОСЛЕ НЕКОЕ ВРЕМЕ.
    Дечки не споделувајте Л.К. шемата не е само дека брзи кредити префрлале на било која сметка туку во некое од нив имале банкомати каде после одобрување на кредит добиваш код кој си го куцаш у банкоматот и си зимаш пари. Внатре биле ама никој не ти бара документ за идентификацијаТелефонски број има оператор каде можеш да ставиш и туѓи податоци. Ова у моментот не е битно ама е за истрагата понатаму. На тој број добиваш код и со тој код вадиш пари. Л.К праќаш на вибер. Значи никакви докази освен камера, а тоа нема да биде одма значи може и да нема снимки.
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Пак ќе кажам дека се сумљиви. Имаат некоја маана во договорите оти ако имаат веродостојна исправа за извршител, шо мајка бараат да молат по луѓе да ги контактираат должниците. Башка, јас ако сум зела кредот, не сакам да ме разберат пола познаници...може дури должникот да тужи за издавање службени и доверливи информации.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DraganMomirov

    DraganMomirov Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2021
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Zdravo imav 122 000 raskinat dogovor pred tuzba me izvestija deka sum daden na advokatsko drustvo gi kontaktirav od strana na iute kredit bev stranstvo nekolku meseci pa mi rekoja deka golem dolg moram min po 10 000 rata denari da uplakam uplakav sega sum pak mk bez rabota no stignav do 40 000 dali mozi da dogovoram suma od 4000 denari na 10 rati sega? So niv naplata . Dali bi prifatile ? Poveke od toa i ne bi mozel so ogled na toa deka imam golem kredit od 12 450 denari vo banka vi blagodaram odnapred pozdrav .
     
  20. MladiotPropast

    MladiotPropast Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2022
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
    Shto e krediten odbor?