Брзи рецепти за јадење на работа

Дискусија во 'Рецепти' започната од nena2010, 8 март 2011.

1. nena2010

nena2010 Форумски идол

Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    32.412
    Женски,

Ја отварам темава зашто ми е здосадено од домашни сендвичи, од Вегера и остаанати тестенини. Има ли некоја од вас идеа што друго може да се јаде на работа, а да се припрема дома???

Фала однапред :hug:

2. Mayyya

Mayyya Популарен член

Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    6.013
    И јас најчесто на работа јадам лиснати теста, бурек, кифли...
    Понекогаш житарици (овесни снегулки, мусли) со јогурт, некој домашен сендвич или пак носам во пластичен сад ако остане нешто од вечерата, или некоја домашна пита или проја. :)

3. ocila

ocila Истакнат член

Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.894
    Сендвич.тост,пица од оние готовите само да си ја испечеш,кифлички,некој салата можеш да си направеш..........

4. Shelea

Shelea Форумски идол

Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    3.752
    Допаѓања:
    35.365
    Веќе втора година со овие слатки маки се соочувам :) Кога сум прва смена на работа, неизбежно ми е да си земам некое лиснато или кифла со јогурт за доручек, ама речиси секогаш кога сум втора смена на работа си понесувам од дома ручек! Кога има ориз, салати, полнети пиперки, мусака, ќофте, пире, такви некои вкусни погодени ручеци, сето тоа ќе си го наредам фино во пластичен сад, и на работа директ во фрижидер. Набрзина некогаш знам да си сварам јуфки дома, само парче сирење ќе додадам во кутијата и после на работа имам супер ручек.
    Сендвичи со секакви додатоци, салата спремена од дома во сите варијатни, варива, дури понекогаш и супа си носам во мала тегличка, кога ептен ми се засакува нешто течно, а знам дека неколку дена по ред сум јадела сува храна... Јогурт со житарки, млеко со бисквити, сега и овошје можеш цел куп да си носиш, свеж зеленчук (исчистен морков, краставица...).

5. babymama

babymama Истакнат член

Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    220
    јас си спремам сендвичиња, скоро секој ден различни. Плус си ставам и салатка или во нив или пак дополнително си носам салата во некој пластичен сад.
    Има во кам маркет ориз или тестенини кои брзо и лесно се приготвуваат, па знам од вечер и тоа да си направам и да се земам за на работа.
    Обавезо и секој ден си земам овошје.

6. kravce

kravce Форумски идол

Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.744
    Допаѓања:
    42.975
    Јас се си носам од дома. Имам одбивност и гадење кон кифли и буреци со свинска маст, кои топли ако ги изедеш ќе ти се згади, а кога се ладни мирисаат :puke:
    Ако има нешто останато од ручек, си земам тоа, ако не, може да си сварите јајца, спржите тиквички, пиперки нешто такво, ладни сендвичи со зеленчук и по желба содржина...во некој пластичен сад. Јогурти, овошје и...на работа :)
    Има избор, се што јадеме дома може да си понесеме за на работа. Само се преферира полесното :) (не би гравче чорба да носам на работа :D )

На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LittleFairy

LittleFairy Популарен член

Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.934
    Мајка ми обично од дома си носи, си прави различни сендвичи или купува по пат ;)

8. ocila

ocila Истакнат член

Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.894
    Јуфки да си свареш или да си испечеш...

9. Nana19

Nana19 Популарен член

Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.142
    Допаѓања:
    2.743
    во плекче предходно намачко со маргарин редиш кришки леп а може кришките и на пола да се исечат ги премачкуваш со ајвар, пинџур по желба и врз тоа ставаш се што сакаш или како шо викаат ( од се што останало по малку и неможеш ви ништо да го употребиш) вирлшли, кашкавал, салама, сирење , печурки и одозгоре на секое кришќе по малце маргаринче како кога ставаме на кифлички пред печење.. го ставаш плекчето во рерна некоолку мин кко да се потпечи и толку а многу е фкусно

10. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.277
    Допаѓања:
    5.150
    Јас веќе 6 год го измислувам доручекот :) . Алергична сум на банички, буреци и кифли. Чат пат ме фати некоја манија со мекици кои ги купувам по пат ама и тоа брзо здосадува.
    Преферирам да си носам од дома - пржени кришки, туна салата, проја (внатре стама што имам по дома, на пр. маслинки, сланина и сл.), шпагети, корн флекс, некогаш земам ѓеврек, зденка и чај, некоја салата (често си носам онаа со варен ,,кукуруз шеќерац,, :D рендан морков, кубети....) која е полесна и може да стои саат-два додека да ми се пријаде :$ , знам и домашни кифлички од дома да земам па на раб. само чај да си сварам, ладен сендвич во милион комбинации и варијации...
    Абе само кажете што ви се јаде слано или благо и ќе го измислиме :D

На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Danni79

Danni79 Активен член

Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    2
    Na rabota nekoe kifle ke si kupam ili zitarici so mleko jadam, i zadolzitelno ovosje.
    [mod-kirilica:xfheeqmd][/mod-kirilica:xfheeqmd]

12. Chupe

Chupe Популарен член

Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    411
    До пред некое време и јас пукав симити, банички, буреци, мекици, тетките од спицикото и специјал ми станаа први другарки и кога застанав на вага и видов до кое дереџе сум стасала, почнав да паничам :^) како божем не знам како си дошле килограмите
    Сега за на работа практикувам мусли со јогурт или млеко, понекогаш си правам зелена салата од дома, овошје обавезително и нормално ужина ми се една рака јаткасти производи.

13. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.277
    Допаѓања:
    5.150
    :!: Да обновам мени :) , си носам пржени свежи пеќурки, маслинки и марула, па пржени пеќурки со јајца, похована брокула или само салата, варена или печена тиква, сурими стапчиња со варен компир и млад кромид, спанаќ со јајце, салата од зелка, морков, ленено семе и коцки кашкавал, бисквити со млеко :wasntme: , шпанска пита.....

На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.