1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брзо сушење на лак за нокти...како?

Дискусија во 'Тело' започната од LaBella, 5 ноември 2011.

  1. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    за побрзо да ви се исуши лакот пред да се лакирате оставете го некое време да отстои во фрижидер ;)
     
  2. Macci.007

    Macci.007 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    8
    Има преубав спреј за сушење на ноките во авон,околу 170ден е,се сушат за неполна минутка :rofl:
     
  3. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Еднаш пробав со ладна вода да ги исушам, таа финтата де, ама ми се покварија, па морав опет наново и друг начин пафтам со рацете :D
     
  4. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски

    исто. Порано играв балон додека да ми се исушат :rofl: :rofl: 8)
     
  5. love.summer

    love.summer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    24
    Јас имам пробано со ладна вода и ми успеа се исѕшија за 1-2 мин.Октако ќе се лакирате ставете ги во ладна вода и така нека ви постојат малку и готово :)
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    прашењево малку ми е без врска
    за побрзо сушење на лакот на ноктите има спреј од Авон
    има капки од Орифлејм
    а може и со ладна вода :)
     
  7. laryla

    laryla Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    229
    Негде прочитав дека со фенот се суши лакот,ама после пука и опаѓа.Незнам колку е точно,не сум ни пробала со фен да сушам лак.Најчесто го оставам да се суши обично,или ако негде се брзам на сетот за маникир од Северин има вентилаторче.Не ми претставува некој проблем 10 минути да почекам да се исуши,најчесто си наоѓам занимација за тоа време. :)
     
  8. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Мака мачев како побрзо да го исушам лакот! Се пробав, ама буквално се. Еден ден ми пукна филмот и отидов у Голден Роуз и си земав едно лакче за брзо сушење на лакот на ноктите. Лакчето е феноменално! Го ставам и за помалку од 5 минути лакот ми е сув :D Ви препорачувам да си го пробате и да не се мачите веќе да чекате, да не мрдате, за да не се оштети лакот.
     

    Прикачени фајлови:

    • dry_6.jpg
      dry_6.jpg
      Големина на фајлот:
      16,6 KB
      Прегледи:
      177
  9. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    И јас сум слушнала ноктите да се стават под млаз ладна вода. Ама никако да ми текне на тоа откако ќе ги намачкам. Се некако успевам да ги расипам ;)
     
  10. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Колку чини?
     
  11. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    96
    Девојки, а дали некоја од вас го има апаратчето за сушење на лак од џамбо, 249 денари и искуство? фала
     
  12. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Не знам точно да ти кажам, да не те излажам. Пред некој ден мајка ми ја фрли кутијата ама не успеав да видам дали ја пишува цената. Мислам дека е околу 100 денари, поскапо не е сигурно, а и долго трае :)
     
  13. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Не користете стар лак за нокти. За да го скратите процесот на сушење, изберете од вашите понови лакови. Постарите лакови се згуснуваат и стануваат потешки за нанесување, а и за сушење. Потешко ќе можете да премачкате тенок слој, а ќе ви биде потребна цела вечност за да го исушите. Дури и ако ја обожавате бојата на стариот лак, прескокнете го ако брзате и искористете го во друга прилика кога времето нема да ви биде пречка.

    Пред лакирање измијте ги рацете со топла вода и сапун. Пред да си направите нов маникир, веројатно го отстранувате лакот кој сте го носеле претходно. Во поновите отстранувачи на лак има и навлажнувачки масла кои можат да ви го скратат траењето на новиот маникир и да го продолжат сушењето. Со топлата вода и сапунот вие ќе ги отстраните сите масла и нечистотии кои ги има врз ноктите. Ем лакот ќе ви се исуши побрзо, ем ќе можете да се радувате на новиот маникир подолго време.
    Нанесете два тенки слоја. Подобро два тенки слоја отколку еден дебел слој. Ако не сакате да добиете интензивна боја, може да нанесете само еден слој. Но, повеќето лакови изгледаат најдобро кога се нанесени во два слоја.

    Почекајте да се исуши првиот слој пред да продолжите со втор. Ако избрзате да го нанесете вториот слој врз недосушениот прв слој, ќе го продолжите времето неопходно за сушење.

    Потопете ги ноктите во сад со ладна вода и мраз. Најефективниот природен метод за брзо сушење на лакирани нокти е ладната вода. Но, не се препорачува да ги ставите прстите под чешмата, бидејќи млазот може да го размачка внимателно нанесениот лак. Најбезбедно е да наполните мал сад со ладна вода (по можност вода која сте ја чувале во фрижидер) и во него да ги потопите прстите. За максимален ефект ставете во водата неколку коцки мраз, бидејќи колку поладна е водата, толку подобро дејствува. Држете ги прстите во водата барем 1 минута, без да ги мрдате, за да не ја уништите мазната површина. Немате мраз? Откако ќе поминат 30 секунди истурете ја водата и заменете ја со свежа, затоа што вашите раце ќе ја затоплат. Ладната вода го стврднува лакот, а топлата го омекнува. Па, ако сакате беспрекорен маникир, никогаш не влегувајте да се туширате непосредно по лакирањето.

    Искористете го ладниот воздух од фенот за коса или вентилаторот. Наместете го фенот да дува ладен воздух и лесно ќе се справите со сушењето на ноктите. Исто така, во летниот период можете да го искористите воздухот од вентилаторот. Во најдобар случај комбинирајте ги овој и претходниот совет, т.е. прво потопете ги ноктите во ладна вода и додека се влажни пуштете го фенот да дува во нив. Не се лажете да ги сушите ноктите со топол воздух од фенот, затоа што така само ќе ја влошите ситуацијата.

    Купете си спреј или лак за брзо сушење. Постојат најразлични производи како спрејови и лакови за брзо сушење на ноктите кои нема многу да го испразнат вашиот паричник. Ако често имате проблем со сушењето, не е лоша идеја да инвестирате во еден таков производ.



    Превземено од femina
     
  14. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    јас купив од essence -nail art-express dry drops за многу брзо сушење,150 ден. ама многу ефикасно е
     
  15. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Во ладна вода :)
     
  16. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Едноставно и брзо ги ставам рацете под млаз ладна вода и се сушат брзо само проблемот е што некои лакчиња се прават комеурчиња подоцна на ноктите
     
  17. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Јас го земав на Авон спрејчето за брзо сушење и си ја врши работата, не е лошо :)

    [​IMG]
     
  18. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Хахаха со фен за коса :rofl: :rofl: :lol: :lol:
    Се шалам.
    Искрено ништп не користам за побрзо сушење,ги оставам сами природно да си се исушаат :lol: :rofl:
     
  19. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    јас земав едно од есенс сретство за брзо сушење на ноктите. Многу ефтино беше накај 150-тина денари а многу добри си ја врши работата :)
     
  20. pupymor

    pupymor Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    ја ГИ ДРЖАМ ДВЕ МИНУТИ ПО лакирањето во ладна вода и одма кога ќе ги извадам се исушени :$