1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брида (Пауло Коелјо)

Дискусија во 'Книги' започната од meredith, 9 март 2011.

 1. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Ова е приказна за Брида, млада и убава Ирка, и за нејзината потрага по спознанието на светот. На тоа духовно патување, таа ги запознава мудрецот што ја учи како да ги совлада своите стравови, и жената што ја учи да танцува наслушувајќи ја скриената музика на светот. Тие ја препознаваат надареноста на Брида, но мораат да ја остават сама да дојде до крајот на откритието.
  Додека трага по својата судбина, Брида се обидува, со многу тешкотии, да најде рамнотежа меѓу љубовта и желбата да се промени.
  Брида е трогателна приказна за љубовта, за мистериите и храброста, за духовната страна на еросот и еротичната страна на духовноста.

  Книгава е прекрасна :)
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  А баш ја шмекав од излози подолго време. Според описов, вреди да ја земам, м? :)
   
 3. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  обавезно земи ја , многу е убава :)
   
 4. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  Книгава си ја читав некако меѓу редови и има добра поука.

  Еве неколку извадоци:

  “На светот не постои ништо што е сосем погрешно... дури и часовникот што не работи, успева да биде точен два пати во денот”.

  „Разочарувањата, поразите и губењето на волјата се орудија што Бог ги користи за да го покаже патот.“

  „Го проучуваме она што го гледаме, а не го гледаме секогаш она што постои.“

  „Само затоа што бев сигурен дека постоиш,продолжив да постојам..“
   
  На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Wilde2105

  Wilde2105 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  24
  Книгата е прекраснотии .. Дефинитивно моја омилена од Пауло Коелјо !
   
 6. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Mи се допадна,признавам,иако на почетокот ми изгледаше досадна! :^)
  Cамо очекував поинаков крај :lol:
   
 7. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  "But how will I know who my Soulmate is?" Brida felt that this was one of the most important questions she had ever asked in her life. By taking risks’ she said to Brida. "By risking failure, disappointment, disillusion, but never ceasing in you search for Love. As long as you keep looking, you will triumph in the end..."

  Реченициве ги слушнав од некој друг, но доволно е да ме убеди дека книгава вреди да ја прочитам. :)
  Предолго е, инаку би ја ставила на потпис. :@
   
 8. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.172
  Книгата дефинитивно треба да биде прочитана. Сепак е повеќе за тие што го сакаат стилот на Пауло, и секако за оние кои се по спиритуални, вреди тогаш да се прочита.

  Ја искрено ова прво ја прчитав па после Алеф, али некако оваа многу поголем впечаток ми остави за разлика од Алеф . некако подлаблока ми изгледа, зашо у Алеф пример конкретно се дознава кодот на авоторот додека во книгава се иде онака постепено се до самиот крај односно до нејзиниот успех да го достигне тоа по кое таа копнееше :)
   
 9. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  7.045
  Мене искрено не ми се допадна многу оваа книга
  премногу ми изгледаше нереална ...
   
 10. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  И мене не ми се допадна ептен ми е нереална како и другите книги на Пауло.
   
 11. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Книгата ја добив на подарок пред 2 години од мм. Прекрасна е. :up: :up: :up:
   
 12. Viktorijan93

  Viktorijan93 Нов член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ne mi se dopadna preterano.