1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Британски визи

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од novafeminka, 27 февруари 2013.

  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Не можеш.
    Тоа ти важи само за транзит, ако транзитираш авионски преку UK не ти треба транзит виза ако имаш виза за САД.
    Ако сакаш да излезеш од аеродромот т.е да поминеш низ пасошка контрола, визата е задолжителна.
    Мислам дека до пред некое време важеше само на Хитроу, на другите ни транзит не можеше. Дали е уште само таму, не ме интересирало во последно време и немам прашувано.
     
  2. DimitarLuna

    DimitarLuna Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Машки
    Ти благодарам. Негде прочитав дека можам 24h да влезам со виза за Америка, па затоа прашав. Ќе се распрашам и по агенцииве, во секој случај ти благодарам.
     
  3. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Добив визаааааааааа :inlove::inlove:
     
    На DimitarLuna, vivien26 и Dust им се допаѓа ова.
  4. vivien26

    vivien26 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    И јас добив визааа :D
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дали при апликација за виза ми важат интернационални изводи од родени ?
     
  6. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да ми даде објаснување околу гарантното писмо, содржина и каде треба да се завери дали во полиција или некоја друга институција?
     
  7. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Мене ми гo нaпишa дечкo ми сo негoв пoтпис никaде не гo зaвери ми гo прaти и тoa е тoa.
    Вo врскa сo сoдржинaтa пишувaш зa кoј гo прaвиш вo кaквo срoдствo сте дaли ти е рoднинa ,дечкo,другaр итн и пишувa декa ќе живееш кaј негo и декa тoј ќе ти пoмoгне oкoлу финaнсиите.
     
    На LunaLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ги собрав сите документи , се мислам уште за изводот од банка дали за 3 месеци или 6 , за 6 месеци ми е 7 страни за превод многу ми дојде. Имам гарантно писмо од таткоми кој што работи таму, за каква виза да аплицирам туристичка или некоја друга (планирам 7 дена да седам)?
     
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.184
    Допаѓања:
    23.865
    Од банка можеш да земеш потврда на англиски за состојба на сметка (колку пари имаш), а апликација само за за туристичка виза. Инаку, додади ако немаш и потврда дека си студент/работиш. Ако имаш уште прашања пиши ми, неколку пати имам вадено виза.
     
  11. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам
     
  12. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Закажав термин на 9ти мај , освен апликацијата за принтање добив и check list тоа изгледа го принтам па пополнувам и нај веројатно потврдата за наплата на визата треба да ја испринтам, дали треба уште нешто ?
     
  13. Wild.Cat96

    Wild.Cat96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    723
    Здраво, дали кога аплициравте за виза треба веќе да имате купено авио билети и резервирано хотел или нема потреба?

    Исто освен потврда за редовен студент на факултет дали треба уште некаков документ плус да доставам дека сум студент, пример дека имам испити пријавени за во август (како плус доказ дека не планирам да останам англија..) или доволно е само потврда
     
  14. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Јас не купив авионска карта ама имам резарвација во хотел, потребно е што повеќе докази да приложиш дека ќе се вратиш колку повеќе докази тоа подобро, не би знаела за студенти што точно е потребно.
     
  15. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Закажав термин на 9ти мај , освен апликацијата за принтање добив и check list тоа изгледа го принтам па пополнувам? и нај веројатно потврдата за наплата на визата треба да ја испринтам, дали треба уште нешто ?
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.184
    Допаѓања:
    23.865
    Апликацијата ја доставуваш заедно со сите документи. Во Соравија на термин, нема да ти проверат ништо, само ги праќаат документите во Белград (таму одлучуваат). Чек листата е за тебе, да бидеш сигурна дека сите документи ти се вклучени. Немаш потреба од потврда за плаќање, знаат дека имаш платено :)

    Со среќа.
     
  17. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Не добив ни
     
  18. LunaLuna

    LunaLuna Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Благодарааам
     
  19. Wild.Cat96

    Wild.Cat96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    723
    фала ти, извадив потврда за редовен студент и доказ дека моите имаат фирма во Македонија (како пус доказ дека немам намера да им останувам), за хотел резервација немам бидејќи кај другарка ќе престојувам, таа ми прати гарантно писмо и некој документи за тоа каде живее. Се надевам дека ќе биде доволно.
     
  20. LizP

    LizP Нов член

    Се зачлени на:
    4 мај 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали има некој аплицирано преку опцијата сам да аплоадира документи на сајтот без да ги носи во соравија и како оди таа постапка?