1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Британски визи

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од novafeminka, 27 февруари 2013.

  1. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Пишувам во име на сопругот тој беше на брод моментално е во мајами
     
  2. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Пишувам во име на маж ми
     
  3. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Ако транзитираш преку Heathrow и не излегуваш од терминал, немаш потреба од виза. Мислам дека треба да провериш со авиокомпанијата ако леташ преку Хитроу дали слетуваат на еден терминал а полетуваат од друг.

    Поконкретно провери си тука:
    https://www.gov.uk/check-uk-visa
     
  4. vivien26

    vivien26 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Има ли некој аплицирано за виза овој период од кога се појави вирусот?
     
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Има лии некој што знае дали би имала проблем да се вратам во Англија сега во декември после отсутност од 8м? Маж ми е со бг, не верувам нему да му прават проблем, ама јас со Мк пасош и со резидент кард сум, имам право на престој, плаќав и такса до септември бев вработена, имам се за престој што треба само никаде не можам на нет да најдам конкретно дали ќе иам проблем бидејќи бев подолго надвор од земјава, логички не би требало да имам барем не до 31 декември после тоа се менуваат правилата за патување, ама сепак ме интересира некој дали има искуство.
     
  6. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Не би требало да имаш никаков проблем ако имаш право на престој. Pre-settled статус имаш?
     
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Не, маж ми има, сега ќе одам ради тоа за да извадам, пошто кога јас добив резидент кард немаше време да аплицирам, беше пред доаѓање кога затворија се и морав да се вратам тука и така, ама сепак мислам дека нема да има проблем оти резидент кард не ми е стара у март ја добив и ми е фемили пермитед биометрик резидент кард.
     
  8. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Не знам точно како оди, пошто јас директно аплицирав за pre-settled откако дојдов на 6 месечен family permit, ама ако ти е валидна резидент кард тогаш немаш гајле.
    Да знаеш само дека може долго да си почекаш за pre-settled, еден куп нон-еу што аплицирале февруари-март дури сега добија статус. Јас денес бев да ми земат биометриски податоци, и сега се молам да имам среќа и да биде во рок од 5 работни дена, како што викаат дека е нормален рок. :D Е откако ќе го добиеш статусот ако континуирано 2 години си надвор од УК, автоматски го губиш и не можеш пак да влезеш.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Маж ми го добиз а две недели лани декември аплицираше, брзо одеше, ама мислам дека за тие што немаат биометрик кард оди многу побавно, може затоа не добиле брзо што за тоа директ аплицирале, јас тогаш прашував и не ми дозволија да аплицирам без резидент кард па затоа чекав.
    А зошто беше денес ти за биометриски податоци ако веќе имаш статус?
     
    На Estranged му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Немам статус, на фемили пермит сум. Аплицирав пред околу месец дена, ама дури за денес имаше термин за биометриски податоци, дека посебна агенција им го хендла тоа. Да, би требало да ти е побрзо со резиденс кард, прикачи си ја само како supporting document авионската карта со која ќе влезеш за да докажеш 1 ден во последни 6 месеци.
     
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Добро е одма што си аплицирала, јас за резидент се изначекав 7м, и за што, за на крај да ми важи само година до декември. До сега колку проблеми имав со документите ми се одмили живеењето таму, само трнлив пат.
    Да планирам да го направам тоа, се надевам дека нема да имам проблем, маж ми секако нема да има проблем да влезе па нема основа мене да ми забранат кога имам картичка, имам плаќано такса, работа имав, имам иншуренс број...ама ќе видиме, сега само останува летовите да не укинат и да не затворат граница :D
     
  12. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Ќути не збори, јас требаше уште февруари-март да дојдам, ама триста работи се издешаваа и дури во септември конечно успеав. А бетер од Македонија им се бирократскиве процедури, не верував дека е можно тоа. Едино ме изненадија со иншуранс намбер, за помалку од 2 недели ми стигна. Сега не мрдам нигде дур не добијам статус. :D
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Мислев приватно д пишам порака да не ја трупам темава ама викам може ќе послужат искуствата некому па нека стои.
    Инаку и јас лани си дојдов само еднаш у цела година 5 дена ради тоа. Дедо ми почина не го ни видов, цел живот на душа таа тежина ќе ја носам, друго поради нивна грешка ми ја вратија апликацијата за резиденс кард, па чекав месец дена пак да аплицирам, па ја чекав 7м после, па заглавив таму ради корината, па си доаѓав со хуманитарен лет, од лошо полошо и сега фали да не ме пуштат, ќе ги дигнам увис:D
    Се надевам дека брзо ќе ми излезе статусот оти стварно немам живци пак 7м да седам без да си дојдам, ниту сила, ниту желба имам. Ама како што читам сега ако партнерот има статус и ако имаш резидент кард побргу оди процесот, па не мора да е 5 дена ама нека е 2-3м не 7:sweat: Фали уште еднаш да ја шокира мајка ми со таква информација и толку ќе е работата:D
    Ајде со среќа.
    Иначе ти работиш сега, како е? Каде живееш?
     
    На Estranged му/ѝ се допаѓа ова.
  14. zenmaster

    zenmaster Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали знае некој како оди постапката за виза туристичка моментално?
     
  15. Simona4534

    Simona4534 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам дали некој има информации дали е возможна работа со МКД пасош во Англија?
    Како е процедурата со работна виза..
     
  16. Биок

    Биок Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво ми треба помош за апликација за фамилијарна виза. Имате искуство да ми помогнете?
     
  17. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    24.503
    Пиши ми повеќе детали во порака.
     
  18. evva

    evva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали некој има искуство со аплицирање и како одат постапките? Има цело упатство точно ама ме интересира некој што го искусил тоа. Гледам дека треба да се пуштат онлајн документите, па како оди датумот за интервју итн.
    П.С ми треба стандарна виза за патување од 6 месеци
     
  19. Hilari899

    Hilari899 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали ќе може некој да ме насочи за целиот процес на вадење виза?? Потребна ми е виза за патување од работа. Ако може да ми дадете информации кои документи се потребни, каде се поднесуваат,колку се плаќа и за колку време те известуваат дали ти е одобрена. Информацијата ми е потребна итно итно !!! Благодарамм
     
  20. в1234

    в1234 Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали има некој контакт телефон или емаил од TLSContact во Соравија или знае како можам да ги добијам? Аплицирав со брза постапка за туристичка виза (со која добиваш одговор за 5 дена) и добив емаил дека одлуката е донесена за неа, но уште не ми се јавиле за достава на пасошот а поминаа веќе 10 дена. Фала!