1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Британски визи

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од novafeminka, 27 февруари 2013.

  1. magnolia4

    magnolia4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Ај и овде да прашам колку од мисла ама "ми нема спас"...Сакавме со дечко ми да одиме за Лондон но во цела таа возбуда и еуфорија не размисливме за проблемот со визата... :wasntme::worried:|((n)проблемот е што шансата ни е укажана за нареднава недела што е невозможно во тој период да се дојде до виза...Дали можеби некој знае дали постои некаков начин некоја забрзана постапка или било што :( Тој е од Австрија и тргаме од Виена..толку сум очајна што мислам дека ако сум со него и дека тргаме од таму дека ќе можам да поминам така :Dама се шалам..знам дека не е така..се гледа македонскиот пасош и тоа е тоа..
    ;(;( иако кога сум полетувала од таму никогаш не ми го провериле пасошот ама Лондон ќе биде што ќе биде.. а ќе биде веројатно брукање* и рикверц
    Поздрав и добредојдени би ми биле одговори во што побрз можен рок иако го знам одговорот однапред:|:(
     
  2. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Толку брзо нема шанси да извадиш виза.
    Пасошот секако ќе ти го проверат затоа што В.Британија има визи за доста земји, додека во ЕУ движењето е горе-долу слободно.

    Пријателка моја мораже транзит виза да вади само за да смени лет во Лондон, а не па за туристички престој.
    Така да, не си троши џабе пари за карта и одложи го патувањето.
     
    На 1209 и magnolia4 им се допаѓа ова.
  3. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    ^пасошот ти го праќаат во Белград за визата и се чека барем 3 недели. Вака беше пред 4 години, ако не се сменило нешто.
     
    На magnolia4 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. teonaswanderlust

    teonaswanderlust Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Невозможно е за толку краток период, минимум е 3 недели откако ќе одиш на интервју, а прво треба да пополниш апликација онлајн, да платиш па потоа да ти дадат дата за кога одиш да им ги оставиш документите. Порано беше малку побрзо бидејќи визите се печатеа во Белград но, веќе неколку години се печатат во Варшава. И да не ти го проверат пасошот во Виена кога ќе слеташ Лондон на имиграција ќе ти го побараат и одма ќе те вратат назад (патем летот назад ти си го плаќаш).
     
    На jasmina00 и magnolia4 им се допаѓа ова.
  5. GretaGarbo

    GretaGarbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    Ako vadel nekoj skoro viza za Anglija neka kaze kako ide procedurata..
     
  6. GretaGarbo

    GretaGarbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    Ne sum mazena i ne sum vrabotena..postojat li nekakvi shansi da dobijam viza ili da ne si trosham parite za dzabe?Help devojki :)

    Inaku kje odam kaj bratuced koj zivee 20 godini tamu i ima sopstven biznis..
     
  7. MrKr

    MrKr Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали аплицираше за виза и дали доби? И јас планирам да аплицирам, меѓутоа не сум мажена и работам во фирма со договор на дело, пријавена на минималец... Имам каде да одам, ќе пратат гаранција... Не знам што да правам.
     
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Дали некој добил брачна виза со пејслипови од сопругот/сопругата само од 3м место од 6? Јас планирам да аплицирам со 3м, оти не знам дали му се важат на сопругот и од оние месеци кога работеше лани, оти секако беше надвор од земјата повеќе од 3м откако се врати во Мк. Да чекаме 6м, не бива многу е, жената која ќе средува документи рече ќе средам со 3 пејслипа, ама сакам да знам од нечие лично искуство дали добиле виза.
     
  9. GretaGarbo

    GretaGarbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    Ne,ne sum..se mislam sho da pravam..poshto site vikaat deka ne davaat viza so takov status ako imash..inaku i jas imam tamu koj da garantira za mene,..
     
  10. MrKr

    MrKr Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    А од кога ќе ја пополниш апликацјата колку време се чека за да те викнат на интервју? Јас ако добијам виза, планирам за околу 1 месец од сега да одам...
     
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    За колку месеци е брачната виза? Дали е вистина дека е само за 6м и дека тие 6 месеци не смееш да ја напушташ земјата? Јас мислам дека е за 2,5 години ама нешто што читав ме збуни. Вие кои сте со брачна виза на колку време ви е?
     
  12. MrKr

    MrKr Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас аплицирав за виза и добив. Најважна од се е гаранцијата! Не сум мажена, вработена пред 1 месец на мин, меѓутоа доколку има кој да гарантира за тебе, од Англија, добиваш виза :)
     
    На GretaGarbo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GretaGarbo

    GretaGarbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    Lele bravo ti chestitam Kje apliciram naskoro..fala
     
  14. propelerka

    propelerka Нов член

    Се зачлени на:
    27 декември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.

    Во фирмата каде што работам сакаат да ме пратат на маркетинг конференција во Лондон.
    Вработена на неопределено и повеќе од 5 години сум во фирмата.
    Тие ќе ги покријат сите трошоци како што се: карта за настанот, сместување, авионска повратна карта...
    За приложување веќе имам Invoice од настанот.
    Ве молам за инфо кои се други документи е потребно да ги приложам.

    Ви благодарам најмногу.
     
  15. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Маж ми денес ме изненади и си дојде на одмор јас поим немав,а у меѓувреме пратив документи за да аплицирам за виза, дали ќе е проблем во апликацијата што тој ќе е тука додека да добијам одговор?
     
  16. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Се што е во плус за секоја виза, потврда дека си на работа, и од кога плата, дека тие те праќаат службено. Дека си пензискоми здрав осигурана.
    Пари на банка да имаш ако тие плаќаат
     
  17. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Тоа ти е доказ плус дека сте заедно вистински а не само формално. Доказ од картата и слики заеднички
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Јас аплицирав во средата, документите ми ги средувуаше Буба. Поднесовме со работни докази од 3м, а не од 6 како што е постапката, таа ми рече дека е ок и така и дека предходно добивале и други, не сакавме да чекаме уште 3м поради Брегизтот. Јас сум малку несигурна ама се надевам дека ќе биде океј, притоа поднесов јас дека имам голема заштеда, тој стан и сметки на негово име и исто голема заштеда, поднесовме околу 50 слики од кои има некои кои се со датум 2008 год, писмо кое објаснува дека сме во врска 12 год, докази од заеднички одмори, доказ од кај него на работа и други додатни документи. Е сега приметив дека во апликацијата ги беше оставила и оргиналите и копиите од документите и така ги приложив се надевам дека нема да претставува проблем тоа.
    Тотално сум фокусирана на тоа дека ќе добијам ни на крај памет не ставам дека нема да добијам и убаво ќе се разочарам ако ме одбијат.
     
  19. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    @1209 Ќе мoжеш ли дa ми ги пишеш сите дoкументи кoј се пoтребни зa туристичкa визa
     
  20. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Не се сеќавам за туристичка одамна аплицирав, сега за брачна поднесов. Има поназад во темата, а има и број од жената што средува.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.