1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Британски или американски акцент?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од katerina222, 25 ноември 2013.

 1. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Овие два јазици се скоро исти, но акцентот е работата која ги прави посебни. Кој акцент ви е поубав, по мил, по мелодичен, по симпатичен за слушање и зборење? Мене лично Англискиот ми омилен! Ептен ми е сладок :$

  Мислам дека нема ваква тема, ако има одма во канта!
   
 2. Bescheiden

  Bescheiden Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  193
  Британскиот ми е преубав, но едноставно не можам да го доловам тој акцент... Звучам смешно. Затоа преферирам Американски, иако Британскиот ми е поубав.
   
 3. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Англискиот ми е шмекерски и интересен, ама американскиот ми се допаѓа повеќе. :D
   
 4. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Хахаха исто :D Американскиот го владеам перфектно а британскиот.. :$
   
 5. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.551
  Допаѓања:
  21.630
  Пол:
  Женски
  Англискиот акцент :inlove:
   
 6. Little-Mk

  Little-Mk Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  327
  Англискиот акцент ми е :inlove: но зборувам (ако некогаш :D ) на американски затоа што е полесен некако.
   
 7. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  1.648
  Англиски дефинитивно
   
 8. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  1.530
  Англискиот.
  Американскиот на некој начин е изведен од Англискиот.
  :!:
   
 9. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Не на некој начин, туку е :)
   
 10. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.562
  Допаѓања:
  155.526
  Пол:
  Женски
  Бритнскиот е нешто прекрасно ... ако имав Британски акцент никогаш немаше да заќутам, а имам строг Американски ...
   
 11. anna-tessa

  anna-tessa Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  22
  Британскиот понекогаш ме иритира, но баш онака е милозвучен :D а мислам дека повеќе ми лежи американскиот :)
   
 12. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  44.073
  Пол:
  Женски
  Исто како јас ова да сум го напишала,секогаш кога зборувам на англиски зборувам со американски акцент,британскиот мислам дека не можам баш да го доловам,а и не го преферирам.
   
 13. Be-yO-nCe

  Be-yO-nCe Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1.399
  Допаѓања:
  6.907
  Пол:
  Женски
  Американси акцент.Англискиот ме иритира и ептен лигаво ми звучи тоа нивно тегнење на зборовите.
   
 14. coralin-e

  coralin-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2013
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  98
  Англискиот подобро звучи. :D
   
 15. CutieWithABeauty

  CutieWithABeauty Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  1.248
  Пол:
  Женски
  И двата ги обожавам..ама Британскиот е помил според мене и поубав :angel: :D
   
 16. Bennet

  Bennet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  55
  Definitely British <3
   
 17. clock.pot

  clock.pot Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  335
  Aussie baby!
  Најубав англиски изговор во Австралија има бре! :inlove:
  А од овие два би избрала англиски акцент, ама тој литературниот, не од дијалектите. И американскиот литературен акцент е симпатичен, а тоа што сленгот владее е друга работа 8)
  инаку и двата ги доловувам совршено
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 18. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Британскиот за слушање, американскиот за зборување :)
  Британскиот ми е многу симпатичен, исто и австралијанскиот, ама нема шанси да зборувам со тој акцент. Не ми делува природно. Во школо англискиот се учи од британски книги и касети, ама на крај сите завршуваме со американски акцент. А стварно би било убаво нашиве професори да зборуваат и да нé учат на стриктно на британски акцент :)
   
  На 1209, Heartbeat и Bennet им се допаѓа ова.
 19. Maria.Vampire

  Maria.Vampire Нов член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  437
  Британски.Многу секси звучи :$
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LadyInTheDark

  LadyInTheDark Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2013
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  2.754
  Јас и двата ги сакам.Баш ми се лесни при изговор и двата :inlove: ,кога читав на час по англиски сите :o бев мн фалена во основно за тоа а и сега во средно :)