1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Британското кралско семејство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ph.orhideja, 28 април 2011.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.941
    Допаѓања:
    66.114
    Пол:
    Женски
    Kate Middleton

    Монархот што е на чело е ограничен од уставот. Парламентот е тој што владее и донесува закони и одлуки. Комплициран им е системот, само во тој целиот систем монархот е кукла, а не куклар и не ги влече конците.
     
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.998
    Kate Middleton

    Значи - не прават ништо освен што живеат раскошно по некои си правила :D Пих, како не се родив во такво семејство? :lol:
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.895
    Допаѓања:
    152.889
    Kate Middleton

    Само формално си живурицкаат и собираат кралски данок.Повеќе тераат традиција и дел од Комонвелтот не се согласуваат,како и Тони Блер,па затоа тие таквите не биле поканети на свадбата.
    Нивната атракција носи огромни пари на државата од туризам,а плус останатите земји кои се во Комонвелтот,а преку монархија им е едини начин да ги држат во тн заложништво и да збираат данок.А повеќе промовираат хуманитарност и социјалниот работи во државата кое пак е огромна иронија.
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.941
    Допаѓања:
    66.114
    Пол:
    Женски
    Kate Middleton

    Јас не би ни сакала да живеам во такво семејство. Ништо не може да ја купи слободата на избор. Вака што сакам и кога сакам ќе правам, а не да следам некои си правила, протоколи и да бидам нон стоп обрзана да правам нешто. За ниакви пари бре не би се согласила на тоа. :)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.895
    Допаѓања:
    152.889
    Kate Middleton

    Љубав,ќе те промени,ќе сакаш! :D
    Тоа ти е исто ко да си венчана за љубоморен маж! :D
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.941
    Допаѓања:
    66.114
    Пол:
    Женски
    Kate Middleton

    Мислам дека ни љубовта не опстанува таму. Може да се види по нивната несреќна историја на кралеви и кралици. И таа што и требало ова, бајка сакала, ама кој знае дали ќе ја доживее...
     
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.998
    Kate Middleton

    Јас би да живеам таков живот. Можеби немаат слобода, но да не случајно и јас имам слобода? Секако сум со ограничени можности пред се материјално. И кога би бирала да бидам "заробена" и богата или слободна и ова што сега сум, радо би го избрала првото. :)
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.895
    Допаѓања:
    152.889
    Kate Middleton

    Абе зависи...ако ти е таму дозволено барем едно нешто кое ти сакаш и те исполнува,пак некако,ама ако повторно го немаш,исто ти доаѓа,само што во овој случај знаеш дека не смееш и нема шанси да го можеш било кога во животот,а вака се надеваш.
    Не знам бе.Да си тој тип,да немаш создадено слика за животот,освен слика за пари,накит и фустани,слава и да си викаш,лелеееее,сите девојки ми завидуваат,може и ќе профункционираш,ама кога-тогаш човечкото ќе ти проработи и ќе имаш потреба од други работи.
     
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.985
    Допаѓања:
    39.510
    Пол:
    Женски
    Kate Middleton

    Кејт или сега нејзиното височество Кетрин не је знаев се додека не почна фамата околу кралската свадба.Да си кажам не ми е ништо посебно, мила е но некако ми ја нема фацта за принцеза :D тоа е сигурно затоа што во мојата глава зборот принцеза ме асоцира на нешто раскошно, балско знаете како од предходните векови :lol: Иначе јас ја разбирам фамата околу свадбата бидејки е толку долга традиција, но ја разбирам, а не ја одобрувам затоа што веќе ми се повраќаше од сите глупости кои ги направија во врска со кралската свадба, пр. ќеси за повраќање со нивните лица :x :D А за парите нормален е толкав раскош не е џабе кралска свадба.Е сега да се надоврзам на предходните коментари во овој век не би сакала да бидам принцеза затоа што ја нема слободата која ја има остатокот од светот, но и предходно се изјаснив дека би сакала да бидам родена во некое друго време, па не би имала против да се родев баш во кралска фамилија во Британија, а барем по тоа што го гледаме по филмовите не дека тогаш не биле како врзани но барем и остатокот од светот живеел во некој строг морал.Мене одсекогаш ме фасцинирал кралскиот живот и богатата историја, фамилијарните лози, раскошната мода...али тоа е ја немав среќата да се шетам наоколу како кралица,принцеза или може и само грофица.
     
  10. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Kate Middleton

    Војвотката од Кембриџ, д ројал Принцес Кетрин, ја сместувам заедно со Грејс Кели во најубавите принцези до сега. Девојката ми личи на мирна отмена и интелегентна, ги има манирите и знае совршено да се однесува, префинета и грациозна, покрај него стои со дигната глава и достоинствено ја носи круната. Не секоја би можела тоа така да го изведе пред очите на целиот свет и под таков огромен притисок.
    Сигурно знае точно во што се впушта и мене ми личи на достоинствен пример, ако не и најдобар примерок всушност, од кралската фамилија.
    Јас лично одма би го земала Хари, ич, ама ИЧ лошо нема да ми падне. Не знам што е со муабетов, нема да издржам :D
    А мене едно незгодно кога ќе треба да ме ладат со бамбуси и да се шетам со тијари по дворецот ... Оооо тешкото.... :D !
     
    На dancing.queen, Phyramide, Isidora-Veles и 7 други им се допаѓа ова.
  11. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Kate Middleton

    Eве што зборувале Kате и Bилс за време на венчавката :D Ако се прашувавте што зборуваа Вилијам и Кејт и нивните семејства пред венчавката и по излегувањето од Вестминистерската палата, како и подоцна во кочијата, сега ќе дознаете благодарејќи и’ на професионалната читачка од усни Тина Ланин.

    10.20 часот: “Потрудете се се’ да помине како што треба“

    Принц Вилијам на неговиот брат Хари (додека влегуваа во Вестминистерската палата): Се радувам на сево ова, ќе тргнеме ли ?

    Принц Хари: Секако, веќе сите пристигнаа.

    Вилијам на бискупот: Потрудете се се’ да помине како што треба. Веќе е преубаво.

    10.55 часот: Кејт е во ред

    Додека влегуваа во Вестминистерската палата, Мајкл Мидлтон ја прашал својата ќерка Кејт: “Дали си добро?“

    Кејт одговорила потврдно.

    11.05 часот: “Изгледаш преубаво“

    Кејт на бискупот: Очекувам дека ќе бидам преморена денес. Ви благодарам.

    Хари на Вилијам: Во ред, еве ја пристигнува.

    Вилијам на Кејт (пред олтарот): Изгледаш преубаво.

    Вилијам во шала на Мајкл Мидлтон: Планиравме ова да биде мала прослава за најтесниот круг на семејството.

    12 часот: Кралскиот разговор по венчавањето на Вилијам и Кејт

    Кралицата Елизабета на сопругот, принцот Филип: Беше прекрасно.

    Филип: Да.

    12.15 часот: “Дали си среќен?“

    Вилијам на Кејт: Дали е се во ред?

    Кејт: Да.

    Вилијам: Би сакал да сум надвор.

    Вилијам (додека и’ помага на Кејт да влезе во кочијата со која ја напуштија Вестминистерската палата): Во ред е, тука си.

    Кејт: Благодарам. Сега дали си среќен?

    Вилијам: Да.

    12.30 часот: Кралицата сакала помала кочија

    Кралицата Елизабета (пред Вестминистерската палата): Сакав да ја земат помалата кочија.

    Камила (сопругата на принцот Чарлс): Се’ помина добро.

    Кралицата: Најдобро.

    Вилијам на Кејт (во кочијата): Мислам дека не треба да се поклониш. Само треба да ја наведнеш главата.

    Кејт: Во ред.

    Вилијам: Ова е лудило, лудило ! Боже колку е гласно тука, сите ракоплескаат.

    Кејт: Изгледаш среќно.

    13.30: “Ајде да се бакнеме сега“

    Кејт (на балконот на Бекингемската палата, изненадена од глетката): О, вау.

    Вилијам: Ќе бидеш добро?

    Кејт: О, добро сум, благодарам.

    Вилијам: Многу луѓе се собрале. Погледни ме, ајде сега да се бакнеме?

    Кејт: Што, сега?

    Вилијам: Мислиш дека сакаат уште време?

    Кејт: Погледни ги сите тие луѓе.

    Вилијам (по бакнежот): Уште еднаш.

    Тогаш кралскиот пар се бакна уште еднаш, а потоа Вилијам рекол : “Тоа е тоа, да одиме“.
     
    На butterfly.93 и lackygirl им се допаѓа ова.
  12. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Kate Middleton

    Кејт ми е преубава, а ни Вилијам не беше лош :D
    Фустанот не ме се допаѓаше, но тоа е тоа, мора да биде со ракави и сл.

    Прочитав дека многу прашина се дигна околу оваа сведба и дека светот има поважни проблеми од свадбава. Редно е да се видат и убави работи освен војни и убиства нели?!
    Потоа на кралска свадба наликува да бидат истрошени многу пари, да биде свадбата голема со многу гости итн. Они и така даваат многу пари за донации, па можат (мора) да си дозволат свадба од ваков вид.

    И мене не би пречело да живеам ваков живот. Да можам во животот да си дозволам се што сакам? Да идам на патување кога сакам? Да не работам ништо?! Да си се шетам по големиот дворец? Ма ич не ми е тешко :D
     
  13. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Kate Middleton

    Прво ке кажам блазе си и на Кејт! Од обична девојка стана принцеза-алал да и е! Вилијам направи одличен избор, прекрасна беше на венчавката и тој и таа, целата свадба беше совршена! Им посакувам многу срека и љубов во животот! :) :) :)
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Kate Middleton

    Мислело кралството и на тоа дека ќе им читаат од усни, се припремиле :D
     
  15. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Kate Middleton

    :D :D :D
     
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Kate Middleton

    Не оставаат ништо на случајност :)
    Инаку преводов sucks. Уставри преводот не е лош, ама лошо звучи на наш јазик :)
     
  17. bestrasnost123

    bestrasnost123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    28
    Kate Middleton

    ах девојки не и завидувајте мислите лесно е во нејзина кожа од обична девојка стана принцеза која мора да внимава што носи како зборува итн
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.998
    Kate Middleton

    Сигурно и е многу полесно во животот на неа, отколку на нас. :)
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.941
    Допаѓања:
    66.114
    Пол:
    Женски
    Kate Middleton

    Да бе, сигурно и е полесно. Не може да знаете како некој се чувствува додека не сте му во кожа. Полесно ќе и биде кога нема да го гледа со ноќи и денови, кога ќе мора да прави што ќе и биде наредено.
    Вака кога ве слушам како да губите допир со реалноста, целите во бајка сте влегле. Живот е ова, ретко има бајки во животот |(
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Kate Middleton

    Па ако не и било поубаво и полесно немало да каже да. Ниту да се влечка со него 7 години. Девојката има доволно пари и образование да живее прекрасно, без да и фали нешто. Штом го одбрала него значи е среќна со него

    Може нејзното не е бајка, ама нашето со нашава слобода да правиме и кажуваме што сакаме, ќе биде бајка уште помалку