1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Британското кралско семејство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ph.orhideja, 28 април 2011.

  1. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Еве како постапуваат нормалните луѓе иако се син и ќерка на Елизабета и работат за интересите на фамилијата толку колку што америчките ројалс не можат ни да замислат, а не да остварат.
    https://www.thelist.com/1013163/the...m_campaign=fb_royals&zsource=facebook_organic
     
    На Mnik и Feminka22 им се допаѓа ова.
  2. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.031
    Допаѓања:
    40.203
    Screenshot_20220924-220103_Facebook.jpg
     
    На Mnik и Angie1432 им се допаѓа ова.
  3. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.473
    Допаѓања:
    38.103
    Пол:
    Женски
    Не знам што толку си се фатила со Меган кога цело семејство тоа што го прави во јавност е една голема претстава. :D Сигурна сум дека Меган глумела, ама тоа е requirement во кралсково семејство, да глумиш пред луѓе точно онака како што треба по протокол. :D
     
    На MarijaMi90, Снегулк@23, CarrieBradshow и 3 други им се допаѓа ова.
  5. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.031
    Допаѓања:
    40.203
    Па баш моето го докажува твоето :)
    Мене Меган ниту ми е антипатична ниту ништо..ама она што го ставив е жива вистина.
    Не викам дека некои работи не се така далеку од тоа, ама дека е трн у око со што и да направи, е :D
     
  6. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Епа добро де, тие се за во јавност. А Кејт каква е приватно ни знам, ни ме занима. Битно се придржува кон она најбитното за англиската монархија - "never complain, never explain".

    @wannaBeMomma а што да биде со се' што прави?
    Кажав веќе во еден претходен пост дека ако погледнеш снимки од нејзините први официјални појавувања со Хари, ќе видиш каква реакција има народот. Британците супер ја прифатија, се очекуваше од нејзе на некој начин да ја модернизира монархијата.
    Сама си усра сѐ. Жената сака да доминира и тоа е факт. Не дека и беше тежок животот во замоци и расфрлањето со пари неброени, тешко и беше што пред неа има други. Таа треба да е прва по нејзино. Е тоа беше нејзината болка, ништо друго.
     
    На Ursi, fashion-addict, MeowMeow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    365
    Пол:
    Женски
    Потајно сум среќна дека конечно си се заедно, одамна се сакаа. Би рекла Чарлс ја сакаше Камила повеќе. Камила како неспремна да оставии се, ама добро, се средија на крај ете, заедно си се. Е сеа шо на Дајана и се деси то шо и се деси заради протоколите кои му ги наметнаа на Чарлс, то е друга тема...
    Следново че го кажам со потивко:whew:
    Ама и Дајана си живееше фенси, имаше афери, нормално дека нема да седи сама ама сепак, не се штедеше. Беше мила, добра мајка ама сепак не беше тооолку голема жртва...
     
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.189
    Допаѓања:
    106.678
    Пол:
    Женски
  9. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Јас го знам ова и го имам спомнато овде, ама ми рекоа оти сум верувала на јт монтажи:D
    Нема ова кој не го има искоментирано од оние што се бават со ова, па и врвни новинари.
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.189
    Допаѓања:
    106.678
    Пол:
    Женски
    Ма јас мислам дека не е она биолошка мајка па ете на.
     
    На mssuniquee и Emy867 им се допаѓа ова.
  11. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Абе таа може е , ама не ги има носено децата сигурно.
    Јас дури мислам дека тие не дадоа отказ од кралското семејство, туку беа избркани, баш заради овие лаги со сурогатството и лажните труднички стомаци на Меган.
    Па не за џабе они плукаат и прават опструкции од Америка...
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.189
    Допаѓања:
    106.678
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не се нејзини јајце клетки од проста причина што Винзор нема да дозволи црнечки гени!! Кога да е може да се појават. Нема шанси.
     
    На mssuniquee и Emy867 им се допаѓа ова.
  13. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.203
    Пол:
    Женски
    https://makfax.com.mk/svet/крунисувањето-на-кралот-чарлс-трети-ќ/
    Крунисувањето на кралот Чарлс трети ќе се одржи на 6 мај 2023 година
    [​IMG]
    [​IMG]Крунисувањето на кралот Чарлс III ќе се одржи во сабота на 6 мај 2023 година во Вестминстерската опатија, објави Бакингемската палата.

    Камила, сопругата на кралот, ќе биде покрај него и исто така ќе биде крунисана на историската церемонија.

    Кралот Чарлс стана монарх по смртта на кралицата Елизабета, но крунисувањето ќе означи симболична прослава на почетокот на неговото владеење.

    Крунисувањето следната година ќе биде прво во Велика Британија по 70 години, пренесе Телеграф.рс.
     
    Последна измена: 11 октомври 2022
    На Anah, awkey, Elenpelen и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    14.670
    Пол:
    Машки
    Влегуваат во оптек 9,6 милиони монети со ликот на кралот Чарлс

    952.jpg

    Првите монети со ликот на британскиот монарх од денеска ќе се појават во оптек во поштите низ Велика Британија.
    Портретот на кралот најпрво ќе се појави на монетата од 50 пени, со реверсот на монетата во чест на животот и наследството на кралицата Елизабета Втора. Комеморативната верзија на монетата беше објавена во октомври, генерирајќи рекорден број посетители на веб-страницата на Royal Mint во следните 24 часа. Околу 9,6 милиони монети од 50 пени конечно ќе влезат во оптек, во согласност со побарувачката.

    Ребека Морган, директорка на колекционерските услуги во Кралската ковачница, рече: „Денес означува нова ера за ковањето монети во Британија, со ликот на кралот Чарлс III кој се појавува на 50 пени во оптек. На Кралската ковачница ѝ е доверено создавањето монети со монарсите повеќе од 1.100 години и ние сме горди што ја продолжуваме оваа традиција за време на владеењето на кралот Чарлс III“.

    Ликот на кралот е создаден од скулпторот Мартин Џенингс и Чарлс лично го одобрил. Во согласност со традицијата, портретот на кралот е свртен налево - во спротивна насока од покојната кралица. На предната страна на монетата од 50 пени има дизајн кој првично се појавил на круната во 1953 година, во чест на крунисувањето на кралицата.

    Вклучува четири четвртини од кралскиот грб прикажан во штитот. Помеѓу секој штит е амблемот на домородните народи: роза, трн, детелина и праз. Сите монети на Обединетото Кралство што го носат ликот на кралицата Елизабета Втора ќе останат законско средство за плаќање и во активен промет.
     
    На cresa-jagoda и Feminka22 им се допаѓа ова.
  15. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    2.966
    Пол:
    Женски
    Го гледаше ли некој Хари и Меган на нетфликс?
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  16. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    Да. Само три епизоди се и го покриваат периодот до свадбата. Најверојатно ќе има уште некоја.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.837
    Допаѓања:
    6.378
    Пол:
    Женски
    Уште три ќе има
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    Да. Подоцна проверив. На 15 - ти следува volume ll.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
  20. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    365
    Пол:
    Женски
    Веќе се пуште и другите три. Уште последната ми остана да ја гледам. Интересно навистина, не верувам дека стомакот од Маркл бил лажен. Верувам таа ги родила децата.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.