1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бриџертон (Bridgerton) [2020]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од RainBow, 7 февруари 2021.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.698
  Допаѓања:
  65.016
  Пол:
  Женски
  Немаме тема за моментално една од најпопуларните серии.
  https://www.imdb.com/title/tt8740790/
  Станува збор за тоа кој подобро и побрзо ќе си ги омажи ќерките во Англија во 1813.
  Добро, малку саркастично ставено. :D
  Има излезено една сезона, серијата е од Нетфликс, Шонда е вклучена, што значи веднаш дека има фама околу серијата.
  Дали сте ја гледале? Какво е вашето мислење, за кастингот, за дејството, има и некои незгодни сцени...?
  [​IMG]
   
  На Kalince1996, Elena69221, supersandy и 9 други им се допаѓа ова.
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.642
  Допаѓања:
  149.350
  Многу ме потсетува на Госип Грл, ама во 18 век (кој и да беше).
  Три епизоди изгледав, не сум воодушевена.
  А и Дафни некако не ми го држи вниманието како главна "хероина". Малку утната е глумицата.
  Ќе дадам шанса на уште три епизоди, ако не оди - не оди.
  Ја претпоставувам приказната. Црниов дечко ќе се заљуби во неа, она не. Ќе се бори прво сам со себе за верувањето кон татко му. Ќе има малце драма. Држ не дај. Можеби и ќе замине, она ќе се омажи за друг, ама на крај ќе завршат заедно... може и грешам. Ама така ми мириса.
   
  На Billy Idol, senjorita-v и 1209 им се допаѓа ова.
 3. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.854
  Допаѓања:
  231.870
  Јас ја почнав вечерва и изгледав 4 епизоди. И многу ми се допадна, баш Госип грл во 18 век.
  Ептен за мерак ми, лајт серија.
   
  На Lilit, senjorita-v и Victorian им се допаѓа ова.
 4. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Ја избинџав на велико и серијата и книгите :D

  За пасење мозок, петка. :devil::bandit:
   
  На Elena69221, senjorita-v, JuLleE и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.693
  Допаѓања:
  14.228
  Пол:
  Женски
  Епа грешиш :D

  Мене супер ми беше, баш онака лабавка и интересна. Малку ме изненади при крајот со сцените +18, ама рака на срце не беа лоши :?:
  Ми фалеше Дафни да е малку по сензуална девојка, по мистериозна. Малце млитаво ми делуваше на периоди.

  Сѐ на сѐ, според мене вреди да се изгледа.
   
  На Lilit, Neodlucna, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
 6. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.499
  Пол:
  Женски
  Воопшто не ми се допадна, ниту па експлицитните сцени ми беа воодушевувачки, со оглед на тоа дека се крена голема фама околу тој дел. Изгледав неколку епизоди но не ја продолжив. Иритирачки беше и делот со нараторот.
  Сум гледала и други ,,лесни" серии, за тепање време, но оваа ептен некако воошто немаше длабочина, ниту малку.
  И јас би се согласила дека главната актерка, воошто не одговара за улогата.
   
  На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.854
  Допаѓања:
  231.870
  Јаа така малку повеќе заљубена сум во Сајмон:inlove:
  Која бонбона.
  Ја изгледав инаку. Како ме опушти. Топ серија.
  Ќе има втора сезона нели?
   
  На MarijaMi90, Bozica1980, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 8. onladybug

  onladybug Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Серија за мозокот да го пуштиш на пасење.
  Љубов на прв поглед - Сајмон. Очите не ми се тргаа од него.

  И да, ќе има втора сезона.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 9. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.854
  Допаѓања:
  231.870
  Ау маж ме удави со шишките на Дафне. Само тоа го коментираше (facepalm)
   
  На Victorian, Sky-butterfly, Lilit и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Lollipop_123

  Lollipop_123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2019
  Пораки:
  1.116
  Допаѓања:
  1.713
  Пол:
  Женски
  Ја изгледав за два дена, не е лоша, интересна е така да го пуштиш мозокот на пасење. Малку ми одеше тешко почетокот, две три епизоди, после е супер. Ми се допаѓа и изборот на глумци. Чиста 10ка за костимите, многу ми се допаднаја:inlove::inlove:
   
 11. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.472
  Допаѓања:
  155.057
  Пол:
  Женски
  Ја голтнав уште кога излезе и duke-ов уште го немам преболено и го мањачам наоколу. :makeup:
   
  На Victorian, Avery, senjorita-v и 2 други им се допаѓа ова.
 12. onladybug

  onladybug Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Истооо.
   
 13. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.854
  Допаѓања:
  231.870
  Леле јас пеперутки у стомак имам:inlove:
  Многу сум заљубена во Симончо:inlove:
   
  На Victorian, dayla, Avery и 3 други им се допаѓа ова.
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.698
  Допаѓања:
  65.016
  Пол:
  Женски
  Еееее, ја видовте темава конечно. :D
  Јас сум со поделени мислења.
  Војводата ми е крајно антипатичен уште од For the people, мислев тука ќе ми е поокеј, ама не.ми нема никаква харизма, а не си ни одговараа со Дафне, некако ми беа вештачки. Па и на крај што испадна која е авторката на колумната исто безвезе.
  Вусшност, мислам дека и не ми се допадна баш серијава, кога ќе ги сумирам работите. :D
  Особено сцената кога го приклешти ми беше ужасна.
  Ама ете, ја протуркав уз јадење серијава.
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.472
  Допаѓања:
  155.057
  Пол:
  Женски
  Океј кога се дозна која е авторката бев мех. Скроз заборајв на то од шо се рљзочарав. Сакав подолго време да е тајна барем. Ама да бидам реална се шо памтам е колку Сајмон е секси. Површна сум. Ништо друго не е важно.
   
  На Victorian, Avery, senjorita-v и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.854
  Допаѓања:
  231.870
  Имаше фалинки серијата, на крај ич не се изненадив од авторката, цело време во нејзе се сомневав, ама серијата е одлично освежување. Лајт серија за опуштање и плакнење на очи.
  На мене и Дафне шишката ми стана симпатична.
  Има некоја нежна убавина.
  Наспроти него, Ѕвер:inlove:
   
  На Victorian и Lilit им се допаѓа ова.
 17. BejbiBlu

  BejbiBlu Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2021
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Мене Ентони (братот на Дафне) ми беше некако посекси од Сајмон иако им е кукла (дури пресовршена убавина)

  А серијава за лабавење е скроз
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  963
  Допаѓања:
  5.278
  Пол:
  Женски
  За тепање време е одлична.
  Не ти замара мозок, супер сценографија, музиката беше одлична.
  Дејството е интересно и задржува внимание баш за да ја изгледаш целата серија во еден ден.
  Актерите одлични сите.

  Ја пуштиш серијата и пуштиш мозок на пасење.
   
  На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.506
  Допаѓања:
  80.539
  Пол:
  Женски
  Мене ми беше одлична, со душа ја чекав уште кога дознав дека се снимала.
  Сценографијата беше фантастична, музиката исто. Се гледа дека ептен внимавале на деталите иако има доста измени од книгите.
  Има осум книги така да, спремајте се за 8 сезони минимум пошто Шонда не верувам да испушти од рака ваква златна кокошка. :mm:
  Втората сезона кажаа дека ќе ја пуштат на пролет, па очекувам сезонава да се вртат околу Антони. И тој ми е интересен лик, но мислам дека никој не може да му парира во шармот на Сајмон.

  Прекрасен пар ми беа Дафне и Сајмон, совршени за улогите и двајцата. Дафне ја замислував баш ваква кога ја читав книгата, нежна, слатка, наивна.

  А за незгодните сцени, па што знам и двајцата испаднаа исто такво. Ја лажеше Сајмон дека не може да има деца (тоа беше исто толку одвратно) и никој не ѝ објасни како всушност се прават деца. Тотално неупатена влезе во сексот, а он тоа си го искористи, му одеше во прилог за личните несигурности кои и самиот си ги имаше.

  Инаку ја опишуваат баш како Госип Грл со ликови во стилот на Џејн Остин. И мислам дека ова им ги урниса очекувањата на луѓево кога ги читале книгите. Па немале ништо од Џејн Остиновски стил, не знам што.
  Луѓе, ова си е класичен чик-лит, само спакуван како историска романса од таа доба. И како таква, мене ми беше супер. Серијата уште повеќе.

  Со душа ја чекам следната сезона. :party:
   
  На sweetgirl92, Elena69221, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Billy Idol

  Billy Idol Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  4.415
  Допаѓања:
  36.042
  Пол:
  Машки
  Многу лоша серија. Сценографијата нема да ја коментирам, но глумата беше на многу ниско ниво. Хемија меѓу актерите никаква, дијалозите прости, генерички, лоши... Нараторот, иако знам што им беше целта, имав чувство како да ми преџвакува она што го гледам.
  Најголемите филмски режисери имаат кажано дека наратор користат само оние што не можат доволно да доловат со слики и дијалог, па јас се чувствував како да гледам Director's cut верзија со објаснување за што сакале да кажат во даден момент. Многу лошо.

  Баш имаше една сцена, каде што ни покажуваат како се случува две личности да ја зезнат другава личност со писмо дека мажот и ја остава... Сцената каде таа го отвора писмото е доволно да се сфати дека позади него стојат некои интриги, но, не, тие одма после даваат следна сцена каде што другиве личности се тие кои го пишуваат писмото и го испраќаат, згора на тоа ставиле уште наратор да ни објасни што всушност овие пишуваат. (facepalm)

  Се на се, многу лошо напишана серија, лоши сцени, лоши актери без хемија, преџвакување за гледачот...

  Од мене предлог за секој што сака овакви серии да ја гледа Downtown Abbey, која ги постави стандардите на овој жанр.
  Е добро, таму нема секс сцени, ама и овде тие сцени беа ужас, поготово ако се споредат со Outlander.
   
  На tace73, dunika, Celltica и 1 друга личност им се допаѓа ова.