1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Броење калории

Дискусија во 'Диети' започната од Ariel, 22 март 2010.

 1. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.687
  Допаѓања:
  129.902
  Еден од начините за слабеење е преку броење калории. Малку е досадно, бидејќи треба да проверуваш секој продукт колку калории има, но со планирање од претходниот ден што ќе јадеш, може да се постигнат одлични резултати. Има еден сајт на кој ги има сите типови храна, а освен бројот на калории за секоја состојка има и состав - од колку шеќери, масти и белковини се состои. За мене ова беше многу корисно, бидејќи за некои од продуктите увидов дека имам сосема погрешни сознанија.

  Кога ќе ги внесеш сите продукти, ти излегува оценка во однос на хранливоста, па и тоа многу мотивира да јадеш здраво, а не само ниско калорично.
  Исто така сајтот многу ми помогна да се освестам колку јадам работи кои не ги н бројам, а всушност половина од калориите ми доаѓаат од таму - на пример една шака грицки, некое колаче и слично.
  Сега не запишувам се што јадам, но често го посетувам за да видам колку калории има некој продукт, и каков состав има, чисто информативно.

  Освен за слабеење, може да се искористи и за здебелување, или едноставно за избирање на поквалитетна храна.

  Линкот е: http://caloriecount.about.com/
   
  На Dd1, MarigoldA, Marija1517 и 12 други им се допаѓа ова.
 2. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  хах штознам за мене многу напорно ми делува оваа работа со борење калории.Мислам дека би траело една недела и после кој и да е би се откажам хаха многу време бара.Најдобро да се пази што се јаде без разлика дали си на диета или не и нормално физичка активност и секогаш ќе има резултати
   
 3. EmCeee

  EmCeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  4
  Hmmmmmm ova ic ne e za mene ne mozam da se bavam so tie raboti kaj drzam dieta i samo vo kujna se vrtam cekam da jadam i da meram premeram i da si pram za jadenje pa da se preselam vo kujna :D i ic ne gi sakam dietite kaj sto ima ograniceno grama kolku da jadam pa nekolku gricki i takvi gluposti.Zatoa si drzam dieta kaj sto mozam da jadam neograiceno od toa sto mi e pisano za denot i denes mi e 11 den i zasega super i oslabena sum 4 kg a da bese takva dieta ni 2 dena ne ke izdrzev.pozzdravce
   
 4. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Јас бројам калории веќе 2 години и стварно е малце досадно, ама за успех треба да бидеш упорен и одговорен.... вежбам 5 до 6 пати неделно по еден саат и не внесувам повеќе од 1500 калории на ден...А после некое време на памет ќе ги научиш калориите на она што јадеш
   
  На soncicko и Maja06 им се допаѓа ова.
 5. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.687
  Допаѓања:
  129.902
  Браво за упорноста.
  Јас не сум толку упорна. Лани бев неколку месеци, и имаше одлични резултати, супер изгледав, и ослабена и свежа бидејќи се трудев да јадам и здрави продукти, не само нискокалорични. И како што викаш ти, научив на памет што колку калории има, ама после баталив, и сега сум заборавила се', треба да почнам од ново.
   
 6. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Ммм Ариел одлично нешто, фала ти што сподели со нас. Почнувам уште вечерва :D
   
 7. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  i de objasnete ni kako se brojat toa kaloriite da ocnem i nie,mene ne mi e jasno toa so broenjeto vrska si nemam de kazete kako...
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.687
  Допаѓања:
  129.902
  Во првиот мој пост има еден линк, таму се е објаснето, и има доста корисни работи, според мене.
   
 9. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.687
  Допаѓања:
  129.902
  За разлика од лани кога редовно го користев сајотот за броење калории објавен во мојот прв пост на оваа тема, оваа година е многу подобрен. Има подобри анализи на хранливата вредност на храната што се внесува. Дава информација колку е внесен секој од најважните витамини, минерали и слично, шеќери, масти, белковини... и вкупно, и поодделно за секој оброк, или секој дел од оброкот.

  Значи не само што те тера да внимаваш на калориите, туку и да внимаваш што внесуваш.

  Деновиве пак се навлеков на сајтот, и се надевам дека ќе ме држи :)
   
 10. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394

  Браво за упорноста,ќе се обидам и јас .
   
 11. Bise

  Bise Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  зошто досадно, баш не е досадно и напорно како што кажувате. Јас одамна веќе бројам калории и водам дневник на исхран, т.е. запишувам што јадам. Шо знам, можеби мене ми е така заради тоа шо јас сакам се да ми биде организирано и под контрола, па убаво се чуствувам додека внесувам во дневник. Па само да ми го видите како ми е среден, со боички, нагласени се главните работи...:)
   
  На PaLaVa, CarrieBradshow и blond им се допаѓа ова.
 12. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Јас со броење калории за 4 дена ослабев 3 кг...Дури и не ми се веруваше :)
   
 13. strange-woman

  strange-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  7
  А колку калории внесуваше на ден?
   
  На danata му/ѝ се допаѓа ова.
 14. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Најмногу до 1400 калории.
  Ако не знаеш што колку калории има, погледни на позадината на секое јадење и пишува на 100 грама колку калории има.
  Јас ослабев со муслите на Виталиа и со јогурт, со тоа што насабајле јадев само мусли, за ручек ги јадев со јогурт измешани (или со млеко со ниска малсеност) а навечер јадев јаболко или ако ми се многу јадеше пак со муслите се задоволував...
  Кафе си пиев редовно бидејќи не можам без кафе,цигарчињата ги намалив, благо никако, банани во никој случај зш имаат многу калории. Тоа е тоа...Гуд лак
   
 15. Rodneto

  Rodneto Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво девојки, јас сум нова на форумов :) Ја најдов темата додека пребарував на интернет и не можев да одолеам а да не се зачленам :D Веќе некое време го практикувам броењето на калории и супер ми оди, има резултати. Но, понекогаш ме нервира целото пресметување, собирање, одземање...Па и запишувањето во дневник понекогаш заборавам да внесам се што сум јадела, не за друго, туку поради премногу обврски немам време да запишам...Па да ве прашам, дали некоја од вас знае некој полесен начин на броење? Пример некоја веб страница каде автоматски може да ти пресмета калории? Чекам одговори, однапред фала :)
   
 16. sonuvacka

  sonuvacka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2010
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  34
  и јас ја користам странава , задоволна сум
   
 17. poison.ivy

  poison.ivy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  198
  Бројам калории и водам дневник на исхрана, калориите ги гледам баш од таа страна. Не сум се мерела, не можам да најдам вага, ама некако поздраво и полесно се чувствувам.
  А инаку како што кажа погоре една девојка и вежбањето е доста битно, јас не вежбам, ама мислам дека ако почнам многу побрзо и полесно ќе ослабам.
   
 18. Bise

  Bise Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
 19. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Ariel фалаааа ти најмногууу за линков :* ....се надевам дека ќе успеам :$
   
 20. Sonce-soncence

  Sonce-soncence Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  7
  Значи бев дебелка, имав некаде околу 65-66 кг а сега имам 46. Се придржував баш до ова броење на калории и гледав дневно да не бидам над 1200 калории. Значи еве веке 9 месеци си ја имам килажата од 46кг и супер ми е :D
   
  На andrejko82 му/ѝ се допаѓа ова.