Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Броење калории

Дискусија во 'Диети' започната од Ariel, 22 март 2010.

 1. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.770
  Допаѓања:
  5.079
  Океј, океј :) не реков јас ништо, само мое мислење. Има 28362 страни и статии каде има различни информации во врска со ова колку треба и како треба, а наше е да одлучиме на што ќе веруваме :)
   
 2. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  И мене ми се многу релативни ваквите коефициенти и пресметки :^) Калории, телесна маса, слабеење....Индивидуално е за секој, а плус генетските предиспозиции и самата конструкција на телото имаат огромна улога. Некој качува телесна тежина со тоа што ја зголемува мускулната маса, вежбајќи редовно и земање на храна богата со протеини, а некој ќе се натрупа со масно ткиво и целулит по бутовите и стомакот...Пишуваше во весник пред некој ден за една пејачка дека кога почнала да јаде обилно и да вежба градите драстично и пораснале, па од прслук број 75 преминала на 90-ка :^) Не знам како успеала во тоа.Ако така се зголемувале гради сите ќе јадеме и ќе вежбаме и ќе бидеме секс бомби,а и силиконите никој нема да ги става :wasntme: Се е индивидуално...Познавам луѓе што страшно ригорозни диети држат и тоа долг временски период, а немаат видливи резултати (зборувам за луѓе со прекумерна телесна тежина, што не само естетски ги гази, туку и здравстевно...)
   
 3. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.114
  Допаѓања:
  82.861
  Леле знам дека се малку, и јас дневно гледам веќе да внесувам од 1000 до 1200 калории, но ете тој ден внесов само толку и искрено не бев гладна, ама имаш право метаболизомот ептен ќе ми се забави, и пак ќе неам резултати :)
   
 4. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
  Дневниот внес на калории да не биде под 1200. Зошто?

  Работа на срце-144 kcal
  работа на бубрези-144kcal
  работа на црн дроб-276kcal
  мозок-276kcal
  мускули-360kcal

  Значи се што е под ова е лошо за здравјето.
   
  На ana-banana и milky-candy им се допаѓа ова.
 5. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
 6. Taylor

  Taylor Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  Калории

  значи, сакам да прашам дали некој знае колку калории содржи, на пример, осмина бурек (колку што јадам).. или 2 парчиња пица...

  Бидејќи, сакам да се придржувам до некоја диета, но никако да издржам.. така да, се откажав.. сега ќе почнам да си ги бројам калориите ;)
  ако има некој кој ги знае овие рботи.. нека каже.. ИМА ИЛЈАДА ЈАДЕЊА КОИ МИ ТРЕБААТ!
   
 7. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  34
  Калории

  :?:
  1 хамбургер.
  1 пица.
  1 плетенка.
  1 геврек.
  1 баничка со кашкавал&врат.
  1 баничка со виршла.
  :)
   
 8. BarbaraMorii

  BarbaraMorii Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  1.593
  Пол:
  Женски
  Хелло :P дали некој мозе да ми казе страна каде ги пишува калориите на секоја храна,по мозност странава да биде на мекедонски ?
   
 9. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  153
  еве една нутрициона листа која ја најдов од еден форум ке ја ставам во спојлер може на некој ке му користи
  www.bodybuilding.com.mk/index.php?option...id..
   
  На gaga.rocks му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cooLive

  cooLive Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  11
  храната и калориите кои таа ги содржи

  Храната по групи и нивните калории ( она 100 означува грама)


  Зеленчук


  100 кисела зелка 12 калории
  100 свежа зелка 22 калории
  100 зелена салата 14 калории
  100 грашок 67 калории
  100 спанаќ 12 калории
  100 боранија 28 калории
  100 свежи краставици 14 калории
  100 кисели краставици 10 калории
  100 свежи пиперки 22 калории
  100 кисели пиперки 15 калории
  100 тиква 15 калории
  100 тиквички 15 калории
  100 моркови 36 калории
  100 шампињони 16 калории
  100 домати 39 калории
  100 печен компир 121 калории
  100 варен компир 70 калории
  100 помфрит 264 калории


  Овошје


  100 лимони 43 калории
  100 праска 37 калории
  100 јагоди 26 калории
  100 цреши 48 калории
  100 вишни 41 калории
  100 дињи 24 калории
  100 лубеница 21 калории
  100 јаболка 52 калории
  100 круши 46 калории
  100 сливи 50 калории
  100 малини 36 калории
  100 грозје 70 калории
  100 портокали 43 калории
  100 киви 50 калории
  100 банани 81 калорија


  Благо


  100г шејкер 400 калории
  100 г бонбони 386 калории
  100 г млечно чоколадо 528 калории
  100г еурокрем 538 калории
  100г млечен сладолед 157 калории
  100г овошен сладолед 122 калории
  100 г наполитанки 472 калории
  100г мед 302 калории

  Пијалаци


  црно вино 74 калории
  бело вино 79 калории
  пиво 45 калории
  билни чаеви 1 калории
  сок од јаболко 48 калории
  сок од боровница 50 калории
  кока-кола 42 калории
  сок од лимон 34 калории
  браво мултивитамин 27 калории
  минерална вода 0 калории
  100 г кафе 287 калории


  Месо


  сланина 620 калории
  свинско мелено 292 калории
  виршла 296 кслории
  шунка 428 калории
  јетрена паштета 314 калории


  Тестенини


  леб 230 калории
  двопек 380 калории
  интегрален леб 205 калории
  варени тестенини 164 калории
  варени тестенини со јајца 184 калории
  варен бел ориз 106 калории


  Млеко и млечни производи

  млеко 3,5 масти 64 калории
  млеко 1,5 масти 47 калории
  кисело млеко 196 калории
  јогурт 3,5 масти 63 калории
  јогурт 1,5 калории 44 калории
  свежо сирејне кравјо 78 калории
   
  На lollipop93, mecence.moe и Ivycka им се допаѓа ова.
 11. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  228
  храната и калориите кои таа ги содржи

  Уфф конечно некоја тема за броење калории,сега веќе нема потреба за пребарување по милион страни по секој оброк :D
   
 12. cooLive

  cooLive Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  11
  храната и калориите кои таа ги содржи

  јас ги најдов во една книга и така јадма и си прма планер.Знам муслите насабајле што ги јадам се 30 калории и витановата не ја пишав таа е 110 калории.Па јади и без гајле ќе знаеш колку ќе внесиш
   
 13. Ivycka

  Ivycka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  32
  храната и калориите кои таа ги содржи

  До колку калории се внесуваат за слабеење?
   
 14. cooLive

  cooLive Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  11
  Па велат 1200 калории.
   
  На Ivycka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ivycka

  Ivycka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  32
  Има еден калкулатор на македонскиве веб страни кој што покажува колку е нормално за внесување за одржување на тежината, колку за слабеење и колку за дебелеење ...ама не можам да го најдам не знам каде го видов :^) Ако некој знае ... ?
  П.С. Не е на фемина.мк
   
 16. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.542
  http://www.femina.mk/%D0%B4%D0%B8%D0%B5 ... 0%B8%D0%B8
  Еве на фемина има :)
   
 17. Ivycka

  Ivycka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  32
  Да знам дека има на фемина баш и пак пресметав ... ама малку се 850 калории ако сакам да ослабнам :^) страв ми е да не си го зезнам организмот, а морам 4-5 кг да ослабнам, од тие витамини и глупости што ги пијам се здебелив последниве месеци :@
   
 18. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  11.179
  Пол:
  Женски
  Еве уште еден инетересен сајт за броење калории, кој вклучува истовремено и табели со калориски и нутритивни вредности на поединечни намирници и содржи 26 теми на прашања, кои често си ги поставуваме за време на држењето диети и броењето калории:

  http://www.dijeta.net/phpBB/viewforum.php?f=19

  еве го линкот за таблицата со калориски вредности:

  http://www.dijeta.net/tablice/tablice.htm

  И за секоја категорија на намирници иам посебни табели, пример
  за овошје:
  http://www.dijeta.net/tablice/voce.htm
  месо и месни производи:
  http://www.dijeta.net/tablice/meso.htm
  итн.
   
  На infinity и Ivycka им се допаѓа ова.
 19. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.365
  Допаѓања:
  43.890
  Супер се таблиците Геа, особено затоа што ги има традиционалните балкански јадења, за разлика од странските сајтови каде што треба да импровизираш.

  Инаку не би требало да се внесуваат помалку од 1200 калории дневно, макар тоа и да значи поспор напредок кон посакуваната цел. Сепак, здравјето е најважно.
   
 20. Shopaholic77

  Shopaholic77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  108
  Многу ти благодарам Ариел сега можам да му кажувам на брат ми што да не јади . Секако мене не ми треба јас сум слаба со полнети нозе (среќа што не сум слаба во тоа)