1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Броење калории

Дискусија во 'Диети' започната од Ariel, 22 март 2010.

  1. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    ^
    Немам купено уште правам план за утре. Повеќе од 250 калории во една чинија би требало да има? Или 500?
     
  2. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Во едно парче сирење колку калории има? Отприлика
     
  3. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Зависи од видот на сирењето и од големината на парчето. Во 100 грама мешано сирење од Здравје Радово има 274 калории што не е страшно. Најкалорично е чинам биеното сирење додека фетата има најмалку калории. Пример, во оваа фета на Президент
    02103166_1l.jpg
    има само 210 калории на 100 грама а е баш убава и вкусна.
     
    На Dabria му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Калории во печени компири една чинија просечно? Печени во зејтин ама многу малку ставено.
     
  5. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @Dabria, во еден среден компир има 160 калории додека една супена лажица масло брои 120 калории. Ако порцијата е составена од три компира и две лажици зејтин, 700 калории од оброк не ти бегаат :(
     
    На Dabria му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
  7. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Susena brusnica da neznae nekoj kolku ima?
     
  8. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Дечки, постои апликација за мерење на калории. Јас ја користам S Health, и скоро за сите состојки има колку калории има. Исто и за други ствари е интересна апликацијата.
     
  9. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Не бројам, ама ме интересираше пред некое време да видам колку внесувам отприлика. 2700 испадна за тој ден, а пак никако да се здебелам. Изгледа некоја луда среќа ме следи :lol: иако не би ми пречеле 5-6 кила мевце на коскиве :D
     
  10. pinkberry

    pinkberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    564
    Здраво феминки, јас веќе две недели бев на диета или како и да се каже тоа, 3 дена бев на компир диета ако не јс знаете се јаде по еден варен компир за доручек ручек и вечера проследени со јогурт меѓутоа мене ми скисна да ги јадам и за вечера само јогурт пиев и унасав околу 200-300 калории дневно исто така пешачев по 4/5 км и вежбав 45 минути после тие 3 дена се хранев со поразновидна здрава храна и пак унасав околу 400/500 калории со вежбање и пешачење исто, после тие 3 дена пак ја повторив компир диетата и после пак продолжив со разновидна исхрана,денеска требаше да ја почнам пак и изедов еден компир и чаша јогурт ама многу ми се вртеше и знам дека воопшто не е здрав тој начин на исхрана ама јас многу тешко слабеам и трошење помалку калории отколку што внесував ми беше единствено решение. Осеќам дека немам сила веќе а и гадни ми се компирите и сакам да прашам дали со таа физичка активност и јадење овошје на сабајле, за ручек вообичаено што е направено и вечера пак овошје, дали ќе ми овозможи тоа брзо слабеење?
     
  11. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.185
    Допаѓања:
    15.793
    Пол:
    Женски


    Јас така ослабев, пред тоа пробував и јас како тебе, па завршив на инфузии од премало количество на храна и никакви витамини. Потоа памет доаѓа..станував пиев топла вода со лимон после половина час, овошје, смути си правев, некогаш житарици со чаша јогурт или млеко обавезно, после ке гледаш ручекот некаде кај 3ипол 4 да ти е, ако ти се пријаде после 6-7 часот само салата и обавезно многуу водаа. И ако имаш можност уште поубаво вежбај наутро пред да појадуваш. :)
     
  12. meganbaby

    meganbaby Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Јас не би ви препорачала да броете калории, бидејќи не е толку важно колку калории внесувате како од каде тие доаѓаат. Многу е важно да избирате храна според тоа што му е потребно на вашето тело. Ако го правите тоа, и сте доволно активни, килограмите сами ќе изчезнат.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.185
    Допаѓања:
    15.793
    Пол:
    Женски


    Јас не броев калории, само и кажав моја препорака како јас ослабев, се знае ке вежбаш ке се припазуваш на храна, леб благо газирано да се сведе на минимум, а се остана во нормални количини зошто се му е потребно на организмот за да функционира нормално
     
  14. Kristen1

    Kristen1 Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    22
    Дали тоа што го пишува на производите kcal го означува колку калории има
     
  15. mia zarovska

    mia zarovska Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  16. Kristen1

    Kristen1 Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    22
    Фалаа :$
     
  17. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    1L чоколадно млеко колку калории има?
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Дали има апликација не многу комплицирана за броење калории?
     
  19. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    640 kalorii.
     
    На ivimis му/ѝ се допаѓа ова.
  20. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    sto ke tie aplikacia koga mozes sama da si gi sredis brojkite. 1 gram protein = 4 kalorii, 1 gram hidrat = 4 kalorii i 1 gram masti = 9 kalorii. kaloriskite tabeli mnogu lazat taka da nema da ti izlegva tocno. 100 rama pilesko sodrzi 22grama proteini, vo 50 grama ovez imame 30grama hidrati i 50grama lesnik 30grama masti. 22:4=88kalori. 30:4=120 i 30:9=270. vkupno 478 kalori.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.