1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Броење калории

Дискусија во 'Диети' започната од Ariel, 22 март 2010.

  1. lovely-pretty-girl

    lovely-pretty-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Фала многу. :)

    Сега, имам прашање до оние, веќе искусните.

    Пресметав на калкулаторот за дневни потреби на калории
    http://www.femina.mk/%D0%B4%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B5%D1%81/%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D0%B5%D1%9A%D0%B5/%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B8
    дека треба да внесувам дневно по 1300 калории. Е сега, кога ќе симнам да речеме, 5 кг, дали треба повторно да пресметам на калкулаторот според новите податоци колку калории да внесам. Значи ако имам 70 кг. и треба да внесам 1300 калории, дали кога ке бидам 65 кг. ке треба да внесувам по 1200 калории, или да продолжам со првичните 1300?
     
  2. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Еднаш решив да бројам калории, и тоа траеше околу еден месец.
    Поопседната не сум била, а никаков резултат, само нервози !! :^)
    Не сфаќам зошто да бројам калории.... :?:
    Си јадам тоа што ми се јаде, гледам да е здраво и умерено, тоа е се`. :)
     
  3. Miss-dior

    Miss-dior Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    126
    Полошо од оваа мислам дека нема да бориш калории на све што сакаш да си јадеш,јас летото бев опседната со тоа цел овреме внимавав насабајле јадев мусли со јогурт,па ручав све без леб си салата а благото го исфрлив и наместо тоа јадев по 1-2 праски,цело време под притисо ксе осеќав ми беше тешко,нервозна си велев ем бројам и пак неможам да ослабам колку што сакав.Али едвај 2 месеци издржав ослабев да речеме 4 кг али мислам душата ми излезе,затоа сега си јадам што сакам и си правам калкулации ак оденес претерам утре ќе намалам и пак си ја одржувам килажата
     
  4. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    колку калории има во две средно големи компири пржени со малку кечап и сенф? баш ме интересира
     
  5. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Мала порција пржени компирчиња (100тина грама) има околу 300 калори. Плуч кечапот и сенфот уште 50тина. Не е проблемот во калориите, него во маснотиите
     
  6. memory

    memory Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    9
    А како да ја префрлам оваа апликација на htc wildfire s, ја симнав на компјутер, и сега може преку усб кабел? ај ве молам помош
     
  7. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Луѓе ,не ви е здодевно постојано да броите калории??? :?:

    Алал ви вера
     
  8. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Ако ги броев денес (веќе вчера) требаше да ми цркне дигитронот :$
    Ама за тоа денес се пости и ќе се испостам.
     
  9. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    никогаш не сум броела ниту пак ќе ги бројам ,кога ти се јаде ни калории ти се гледаат ни па ништо :D
     
  10. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Со броење на калории претходната година ослабев 5-6 килограми. Проблемот ми е само што не сум истрајна и се опуштам од време на време, па пак вратам по некој килограм. Еве на пример, сега за празниците се здебелив некое кило. А, колку убаво се чувствував кога си внимавав!
    Гледам дека на повеќето не ви се брои и мислите дека е тешко изводливо. Епа, да ви кажам дека не е нуклеарна физика, мене ми беше ептен едноставно. Можеби на почетокот е потешко, додека да се поднаучи што колку калории е, после е песна. Многу е корисна таа страната што ја има ставено Ариел. Внесував околу 1000калории некогаш и помалку, многу ретко повеќе. Едноставно толку ми беше доволно. Наутро најчесто јадев банана па после овесна каша со мед и цимет. Медот ми ја задоволуваше потребата за благо и ретко кога ми се пријадуваше (чудно ми беше дури, со оглед на тоа колку сум по благото :worried: ). За ручек што било - месо, јајца, зеленчук, гледав да биде околу 300-400 калории. Ужина бадеми, лешници, суво овошје.. За вечера јаболко или чаша млеко или јогурт. Леб јадев само црн, бел никако. Благо многу ретко, дали 2пати неделно. Газираните пијалоци ги сведов на минимум. Кафе без млеко. И многу вода. Порано скоро и да не пиев вода, дали 1 чаша испивав на ден. Сега пијам по 2литри без проблем.
    Кога почнав да бројам калории се запрепастив од откритието колку многу калории всушност сум внесувала порано. :o Не сум ни била свесна! Некои работи едноставно се премногу калорични.
    Иначе имате право, лесно преминува во опсесија. Пред секое јадење се мислев и броев. По цел ден калории ми се вртеа низ глава. :lol: Ама дека е ефикасно, навистина е. Ќе почнам пак во скоро време, ми треба повеќе контрола во јадењето. :$
     
    На Ariel и Ammy.Lee им се допаѓа ова.
  11. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Знае некој колку калории има во Bake Rolls (multigrain tzatziki)?
    ЕДИТ И колку е паметно да јадам (наутро) додека сум на режимот на Ирена?
     
  12. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Oколу 400 калории има бејролсот,па ти сама си одлучи колку ти е паметно да јадеш :)
    Мене не ми е јасно зошто на конзерва грашок пишува 400 и нешто калории во 100 грама,а секаде во таблиците пишува околу 80 кал на 100 грама.Стварно не ми е јасно,премногу се 400 и нешто калории за грашок :worried:
     
  13. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој дали дебелее таан алвата? :?:
    И колку калории има?
     
  14. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Дебелее и има многу калории, колку што се сеќавам околу 500 калории на 100гр.
    А пишува без холестерол, сепак, кога ќе размислам, можеби е подобро да си касне човек малку алва отколку чоколадо.
    Или не?
    :^)
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :) Xолестерол може да има само храна од животинско потекло! A јас колку што знам алва од сусам се правеше? или? :?:
    инаку да, има многу калории 450-500 сигурно
     
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Поубо чоколада да си земев. |(
    Јас си мислев ајде нешто шо не дебелее толку, и оп таан алва. Ебати изборот ебати! :D
    И то 100 грама опнав. :tmi: :worried:
     
  17. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    469 :D сега најдов на нет... у подоро ќе мавнев една милка со малини новата, мислам дека е 515 :)
    Aјде за друг пат ќе си знаеш :)
     
  18. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    дебелеат ли овие мултивитамини... ги пијам за да не ми паѓа косата, па ме интересира да не деловаат како газираните сокови..
    [​IMG]
     
  19. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Денеска ми е 34 ден како бројам калории и досега симнав 8 килограми.Пресреќна сум и одам понатаму.
    И секој ден имам се поголема и поголема мотивација.
     
    На CarrieBradshow и glow им се допаѓа ова.
  20. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Да не знаете колку калории има во 100 грама пилешко во кари сос? :/