1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брокула диета -> 10 дена - 10 килограми

Дискусија во 'Диети' започната од McDonald, 19 ноември 2013.

 1. McDonald

  McDonald Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Оваа диета е одличен извор на витамини, го забрзува и регулира метаболизмот. Веќе знаете
  дека брокулите се едни од најздравите зеленчуци, а сега испробајте ги и за слабеење и подобрување
  на благосостојбата на организмот.  Првите 6 дена се основната фаза на диетата, а следните 4 дена се дополнителни.

  Ден 1 и 2:

  Појадок: варени брокули без сол, 1-2 чаши црн чај без шеќер.
  Ручек: 150 гр варено пилешко, супа од зеленчук по избор, 100 гр варени брокули.
  Вечера: 250 гр варени брокули, 1-2 чаши црн чај без шеќер.

  Ден 3 и 4:

  Појадок: варени брокули со малку маслиново масло.
  Ручек: брокули со домати и кромид, парче варена соја 200 гр.
  Вечера: истото мени како и појадокот.

  Ден 5 и 6:

  Појадок: салата од брокули со павлака и 150 гр варено телешко месо.
  Ручек: 200 гр брокули и чаша кисело млеко.
  Вечера: варено телешко 150 гр и две чаши зелен чај.

  Последните 4 дена:

  Појадок: варени брокули и две белки од јајце.
  Ручек: риба на скара 200 гр и 150 гр брокули со свеж магдонос.
  Вечера: 4 лажици овесни јатки со јогурт.

  Вечерата не треба да биде подоцна од 19 часот, а пред спиење се препорачува да се пие по 400 мл
  зелен чај без шеќер.
  ... Што мислите за оваа диета феминки? Случајно ја пронајдов на www.lady.mk и сакам да знам дали некој ја има пробано и има искуство со неа или пак можеби има слушнато од некој. Мене искрено многу ме заинтересира, но пред да ја пробам би сакал да слушнам ваши мислења! :D
   
 2. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Јас од наредната недела ќе пробам да ја почнам,јадам се од ова дури брокулата рибите и овесот ми се омилени па се надевам ќе успеам :)
   
 3. luvena

  luvena Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  136
  Јас ќе частам ако ја најдам правата диета. Мојот проблем е што пред околу 6 месеци ги оставив цигарите кои ги пушев во голема мера 7-8 години. И почнав во замена само нешто да јадам и се повеќе се дебелам. Држев диета со зеленчукови чорби без месо и со варено пилешко, наизменично по два дена. Ослабнав што ослабнав, и ми се згадија тие јадења, па кога си почнав од питите на мајка ми, полнетите пиперки и тн, се дупло јадев и се ми беше дупло повкусно и дупло се здебелив. И СЕГА СТРАВ МИ Е СО ДИЕТИТЕ, А ТОЛКУ САКАМ ДА СИ ОСЛАБНАМ, КАКО ШТО СИ БЕВ ПОРАНО. Ништо од облеката не ме собира. Верувам дека и многу од вас ја имаат оваа желба и ако навистина оваа диета помага испробано, нека напише некој од свое искуство. п :Pозд.
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.311
  Јас би ви препорачала да избаците од употреба соини шницли, трошки и остали тракатанци, наместо тоа ставите пак парче риба или ако не сакате риба замените со некој зеленчук (на пр. зелка). Општо познато е дека соините продукти се ГМО.
  Малку насловот 10 дена - 10 кг е преамбициозен но рачунајте и на јо-јо ефект од оваа диета.
   
 5. EmpressA

  EmpressA Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  33
  Мислам дека диетава може да има многу негативни последици. Јас брокула обожавам, меѓутоа не јадам повеќе од 500 грама на 4-5 дена поради тоа што брокулата е еден од најмоќните природни лаксативи. Ама ете, нека не е до тоа, не знам дали знаат оние со камен во бубрези дека со овие обемни количини брокула може да се влоши премногу ситуацијата до степен на неподносливи болки, а оние кои се здрави со обемно консумирање на зелена салата, карфиол, зелка и брокула може да добијат исто камен во бубрег. Затоа се во умерени дози :)
   
 6. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  3.495
  Допаѓања:
  14.722
  Пол:
  Женски
  Алергична сум на брокула така да нема шанси да пробам. :lol:

  Бај д веј би пробала да не сум алергија :)