1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брокула диета -> 10 дена - 10 килограми

Дискусија во 'Диети' започната од McDonald, 19 ноември 2013.

  1. McDonald

    McDonald Активен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Оваа диета е одличен извор на витамини, го забрзува и регулира метаболизмот. Веќе знаете
    дека брокулите се едни од најздравите зеленчуци, а сега испробајте ги и за слабеење и подобрување
    на благосостојбата на организмот.



    Првите 6 дена се основната фаза на диетата, а следните 4 дена се дополнителни.

    Ден 1 и 2:

    Појадок: варени брокули без сол, 1-2 чаши црн чај без шеќер.
    Ручек: 150 гр варено пилешко, супа од зеленчук по избор, 100 гр варени брокули.
    Вечера: 250 гр варени брокули, 1-2 чаши црн чај без шеќер.

    Ден 3 и 4:

    Појадок: варени брокули со малку маслиново масло.
    Ручек: брокули со домати и кромид, парче варена соја 200 гр.
    Вечера: истото мени како и појадокот.

    Ден 5 и 6:

    Појадок: салата од брокули со павлака и 150 гр варено телешко месо.
    Ручек: 200 гр брокули и чаша кисело млеко.
    Вечера: варено телешко 150 гр и две чаши зелен чај.

    Последните 4 дена:

    Појадок: варени брокули и две белки од јајце.
    Ручек: риба на скара 200 гр и 150 гр брокули со свеж магдонос.
    Вечера: 4 лажици овесни јатки со јогурт.

    Вечерата не треба да биде подоцна од 19 часот, а пред спиење се препорачува да се пие по 400 мл
    зелен чај без шеќер.




    ... Што мислите за оваа диета феминки? Случајно ја пронајдов на www.lady.mk и сакам да знам дали некој ја има пробано и има искуство со неа или пак можеби има слушнато од некој. Мене искрено многу ме заинтересира, но пред да ја пробам би сакал да слушнам ваши мислења! :D
     
  2. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Јас од наредната недела ќе пробам да ја почнам,јадам се од ова дури брокулата рибите и овесот ми се омилени па се надевам ќе успеам :)
     
  3. luvena

    luvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    136
    Јас ќе частам ако ја најдам правата диета. Мојот проблем е што пред околу 6 месеци ги оставив цигарите кои ги пушев во голема мера 7-8 години. И почнав во замена само нешто да јадам и се повеќе се дебелам. Држев диета со зеленчукови чорби без месо и со варено пилешко, наизменично по два дена. Ослабнав што ослабнав, и ми се згадија тие јадења, па кога си почнав од питите на мајка ми, полнетите пиперки и тн, се дупло јадев и се ми беше дупло повкусно и дупло се здебелив. И СЕГА СТРАВ МИ Е СО ДИЕТИТЕ, А ТОЛКУ САКАМ ДА СИ ОСЛАБНАМ, КАКО ШТО СИ БЕВ ПОРАНО. Ништо од облеката не ме собира. Верувам дека и многу од вас ја имаат оваа желба и ако навистина оваа диета помага испробано, нека напише некој од свое искуство. п :Pозд.
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас би ви препорачала да избаците од употреба соини шницли, трошки и остали тракатанци, наместо тоа ставите пак парче риба или ако не сакате риба замените со некој зеленчук (на пр. зелка). Општо познато е дека соините продукти се ГМО.
    Малку насловот 10 дена - 10 кг е преамбициозен но рачунајте и на јо-јо ефект од оваа диета.
     
  5. EmpressA

    EmpressA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    33
    Мислам дека диетава може да има многу негативни последици. Јас брокула обожавам, меѓутоа не јадам повеќе од 500 грама на 4-5 дена поради тоа што брокулата е еден од најмоќните природни лаксативи. Ама ете, нека не е до тоа, не знам дали знаат оние со камен во бубрези дека со овие обемни количини брокула може да се влоши премногу ситуацијата до степен на неподносливи болки, а оние кои се здрави со обемно консумирање на зелена салата, карфиол, зелка и брокула може да добијат исто камен во бубрег. Затоа се во умерени дози :)
     
  6. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.639
    Пол:
    Женски
    Алергична сум на брокула така да нема шанси да пробам. :lol:

    Бај д веј би пробала да не сум алергија :)