1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бронзер

Дискусија во 'Лице' започната од interesna, 14 јануари 2011.

  1. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Луѓе,бронзер подобар од ДИОР нема..јас идев на солариум,али пошто сум многу бела,не добив и баш некаква боја..Но,завчера кога славев матура,братучетка ми , ми го позајми нејзиниот бронзер..и добив неверојатна боја.. али тука кај нас, не се наоѓа,она го купи во Германија..исто,би го пофалила и Макс Фактор бронзерот,уствари тоа повеќе личи на течна пудра,али е бронзер..кој му дава убав сјај и боја на телото!!
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Бронзер има во вид на пудра, прав и течен.
    Диор бронзери има и во Македонија, а дека е најдобар, не е. Односно не можеш да го заклучиш тоа ако не си пробала повеќе типови на квалитетни бронзери.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Твое мислење,сепак..не сум знаела дека има и тука..јас мислам дека е најдобар,оти на матурата..бевме едно 30 девојки кои користеле солариум,а потоа и бронзери..јас сум многу побела од нив,а таа ноќ мојата боја се разликуваше од нивната..многумина ме прашаа кој бронзер го користев..имаш право,не сум користела многу бронзери..али според проценката од таа ноќ,заклучив..и уште нешто,дали го има ДИОР во UNIQUE ?? и да,за малку да забораев.. спреј (бронзер) од ТЕРА COTТA може да се најде кај нас или не??
     
  4. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    Имам прилично светол тен и некако си мислам ако ставам бронзер нема шанси да ми одовара. Користам руменило во перли од Авон, но сакам да си купам бронзер. Некоја нијанса да ми препорачате? НЕкако ова на Аура што го има постирано страници наназад ми е претемно. :?:
     
  5. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    ^Има нијанси на бронзери, исто како што има и на пудри. За посветол и потемен тен.
    Во парфимериите би требало да те упатат кој ќе ти одговара.
     
  6. shaa

    shaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    7
    И јас сум бела може да си најдеш соодветна боја на тенот мислам сепак треба неколку нијанси да биде потемен од бојата на твојата кожа најдобро би било летно време на избереш бидејки тогаш ке ти биде најпотребен бидејки ке си исончана
     
  7. darlingB

    darlingB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    127
    Asja, тој бронзер што го бараш ти е од фирмата Guerlain , а нијансата е Terracotta .
    За жал кај нас го нема. Евентуално во Фри Шоп можеш да го најдеш, или најблиску во продавницата за козметика Сефора, во Солун. тука го нема.

    http://cafemakeup.com/wp-content/upload ... 24x631.jpg
     
  8. darlingB

    darlingB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    127
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Jас сакам да го купам овај бронзер на боржуа,а јас глупава мислев дека е пудра во прав :D
    [​IMG]

    Aко некој не знае за бронзерот еве
    Бронзерот е козметичка супстанца која се нанесува на кожата за да и даде бронзена боја. Многу жени ја избегнуваат употребата на овој препарат поради стравот дека ќе изгледаат неприродно или дека лицето нееднакво ќе им биде пигментирано. Битен е вистинскиот избор според основната боја на Вашата кожа и ефектот кој сакате да го постигнете!
    Бронзерот треба да се користи поради допринос за свежина на изгледот и ублажување на недостатоците. Изберете нијанса така да постигнете природно-препланат тен!
    Кога бирате во каков облик ке биде Вашиот бронзер (течен, во прав или во облик на крема) одлучете се за оној кој ви е најпрактичен за нанесување.
    Потебен Ви е мат бронзер доколку сакате да го нанесете на целото лице. Доколку пак го сакате само на одредени делови на лицето тогаш одберете сјаен бронзер.
    Каков е Вашиот тен?
    За темен тен бирајте земјени нијанси. Пробајте ги бронзерите на Manhattan.
    За среднотемен тен бирајте ги нијансите на цимет. Пробајте го Mineral Natural Bronzer на Max Factor.
    За светол тен избирајте ги посветлите нијанси на бело кафе.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Волфче некаде на форумов се збореше за овој на Буржоа, ама па не кажаа пофални зборови. мене многу ми се допаѓа дизајнот :)
    Но јас го меркам тој на аура
     
  11. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Jас кажав неубави зборови во темата за боржуа :o :tmi: мислев дека е пудра во прав и некако неубаво ми дојде и тоа со потемна нијанса се намачкав,и сега поминав пак и читам бронзер-а нели има бронзер и пудра разлика? :tmi: perdoname bourjours :bow:
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    Јас го имам овој бронзер, баш тој на сликата. :) Презадоволна сум да ти кажам. Веќе 3-4 месеци го користам. Има одлична пигментација и дава убав сјај на кожата и не ја прави да исгледа валкано. ;) Ич да не се мислиш зимај го :D




     
  13. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Ме убедивте :D
    Никогаш немам користено ,од страв дека ќе изгледам како препалена теткица ,ама летово морам да направам мал експеримент ,па ако ми успее ,има да се веселам :lol:

    Овој на Аура ,го има во сите парфимерии или ...?
     
  14. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    најубави бронзери засега ми се од макс фактор и лореал (и дватта се околу 400ден.=20гр.), иако предност би му дала на тој од лореал ;)
    мене ми пречат светките во него (и затоа го избегнувам за дење) :)
    не се лоши ни на есенс, мислам дека во нив има и МАТ бронзери (прашуваше некоја погоре), а чинат околу 250ден.
    и исто ми е руменило и бронзер, не им придавам голема разлика :D
     
  15. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Јас го користам бронзерот од Аура, тој со помалку светки (не се ни забележуваат на лице кога ќе се стави), супер ми е погоден зошто сакам природен изглед а не да сјаам па да дојде Џеј Ло да ми понуди да се појавам во нејзин спот како диско топка.
     
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Има избор на нијанси? Зашто сум прилично бела :worried: И колку пари е? :)
     
  17. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    295 денари беше кога го купив јас, сега може да е поскап зошто беше на промоција. Колку што видов два вида имаше само, еден со повеќе и еден со помалку светки. :)
     
    На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Мене ми падна на плочки кога се спремав за излегување, затворен беше, мислев не му е ништо- ама кога отворив гледам целиот се раскршил :(

    Не знам што да му правам, дали да го претурам во нешто или како :wasntme: , вака не можам убаво да поминам со четката, се раздробува уште толку :( .
     
  19. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    ако паднал, кога ќе земаш со четката пред да нанесеш на лице растреси ја малку, да остани на неа само прав. ако мислиш дека ќе ти е полесно за користење од друго кутивче, префрли ја ;)
     
  20. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Бронзери ми се исто некој чуден фетиш - кога и да видам бронзер - купувам :D
    И така наизменично си користам повеќе одеднаш.

    Најдолго го користев Диор бронзерот, си го купив одамна во фришоп, и морам да кажам дека досега се што сум имала од Диор е беспрекорно совршено!
    Солена е цената но квалитетот е навистина према познатоно - за колку пари, толку музика.
    Лицава ми пееја после бронзерот :wasntme:
    Долго го користев/ам тој на Макс Фактор. Само ги губам топчињата, ми паѓаат. Смотле.
    Имам и еден на Есенс. Не е баш бронзер туку бронз пудра, ама врши работа.
    [​IMG]

    И еден бронзер кој повеќе не можам да го најдам, а ми го донесе другарка од Белград и го барам под дрво и камен ама попусто.
    Мислам дека се вика фирмата Теракота, така нешто, преубаво мириса, не се рони, мат е, и кога го имав ја заменуваше дури и пудрата. Лицето ми изгледаше беспрекорно само со малку нијансирање.
    Чудо! Ама нема повеќе, шмрк! ;(
    Ако некоја од вас се сретнала со производов, ќе ја напраам деверуша ако ми го најде :D
     
    На baby-star и Asja им се допаѓа ова.