1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бронxит кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од rainlover, 30 април 2011.

  1. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Ариел, мојата д-р неколку пати ми има напоменато дека алергијата што ја има сега не значи дека ќе ја има засекогаш, веројатно таа предиспозиција останува засекогаш, ама манифестацијата може да биде присутна и понатаму во животот, ама како расте може истата да изостанува (како што се случило со твоето синче), или да биде помалку изразена или НЕ ДАЈ БОЖЕ повеќе. Мојот сопруг уште како дете бил со постојани бронхити, еве сега е 30 години и најмалку 1 во годината има бронхит, едно време го водеа со дијагноза астма со стандардна терапија Вентолин, Флексотиде, ама самиот осети дека нема потреба од тие лекови и не ги прима. Кога ќе добие бронхит си добива неколку инјекции Налорен , кашла некое време и после поминува. :hai: Баш поради сопругот, ја прашував дали и кај син ми ќе биде така да му остане до крајот на животот, и ми одговори дека вообичаено овие детските бронхити оретчуваат/се губат после 7 година од животот, или во пубертет или остануваат и понатаму во животот.
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Напишав и во другата група за природен имунитет, сакам да напоменам и тука.
    Македонија е подрачје со умерена дефициенција на витамин А, тој витамин игра есенцијална улога во имуниот систем. Знаеме дека овие обоените и листестите плодови го имаат и тие се препорачуваат на децата, но тие го имаат како провитамин кој треба да се претвори во витамин во самиот организам.

    Но некои деца немаат силен метаболизам на стероиди и масти и затоа не можат брзо да ги надохнадат изгубените единици на витамин, затоа се препорачува примање на рибино масло и други маслени препарати кои содржат чист витамин А кој телото може веднаш да го користи.

    Но, работата е што под знак прашалник е колку од тие препарати се ресорбираат, затоа има една препорака, дури и од лекари да се внесат црни џигери во исхраната, печени, пржени, варени, во супа и да се надохнади тој витамин А кој во џигерите го има во огромни количини.

    Кај голем број од овие случаи со хронични инфекции и бронхити кај деца се работи баш за недостаток на витамин А.
    Исто жално е и што кортикостероидни лекови кои се даваат како лек за некоја си астма која воопшто не е докажано дека ја има детето баш му попречуваат на имунитетот да се бори против бронхитисот кој не е алергиски, туку инфективен, вирусен или бактериски.
     
  3. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    И покрај цел куп на лекови што ги примаме Флексотиде, Сингулаир и Тафен назал, од денес пак сме болни. Кашлица, иритирачка кашлица која никако да престане, од поручек почна еве сега кулминација достигнува ;( Од носот му излегува бистар секрет, како водичка. Го носев во 8 часот кај матичната, вели дека грлото му е воспалено многу и не сакаше да ризикува да му се спушти на гради, ни даде Алмацин.
    Ќе пукнам веќе.
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.735
    Rainlover :(

    Јас исто така веднаш му давав антибиотик, при првите знаци. Секогаш кога го одложував тоа прашање, излегуваше дека сум згрешила, па после беше полошо. А многу сакав да растат без антибиотици и сами да си ги надминуваат болестите. Ама веројатно некогаш антибиотик е подобра опција.
     
  5. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Каква му е просечната исхрана, што најчесто консумира?
     
  6. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Има 4 години и 8 месеци, тежок 20 кг висок 110 цм.

    Јаде се од манџи (грав, грашок, леќа), ориз, компири, супа, од овошје јаболка секој ден, банана некој ден да некој не, киви почесто, друго овошје ретко, кажува дека им даваат цвекло, зелка, краставици, домати како салата во градинка, не знам колку јаде, воспитачката вели дека јаде, а да не јаде ќе му се познава.

    Кроасани, смоки, грицки такви некои готови работи избегавам колку што може да не јаде, смоки воопшто не, чипсови многу ретко скоро никогаш, ако земал едно колку да се каже, кроасани од овие работи што не ги сакам јаде почесто.

    Мајонези, салами никако. Претежно кашкавал, сирење, павлака, урда, млеко ретко сега пие, почесто јогурт, млекото во пудинг, сутлијаш, до пред половина година многу пиеше до 0,5 кг па и 750 гр д-р рече да намалиме, пошто внесува со др. млечни производи.
     
  7. Verdi

    Verdi Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    Сакам да ве прашам детето ми има 4,5год 2 недели веке има водест шлаем,пиевме бронлес за искашливање и немаше подобрување,сега пиеме амоксиклав и пак е исто,нејаде воопшто,бевме на лекар 3 пати и само ни викаат да почекаме ама мене ме фака паника,ве замолувам место дами предложите фала
     
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.238
    Брис од носето да се земе.
    Можеби има бактерија.
    Со резултатот ќе ти кажат на кој лек е резистентна и ќе Ви го препишат оној кој може да помогне.
    На "слепо" тешко да го погодат антибиотикот.
     
    На Verdi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Jas so amoksiklav imam loso iskustvo, kako voopsto da ne deluva...Vo juni pievme amoksiklav poradi crveno grlo i namesto da bide podobro na kontrolata vika pocna da dise ostro... Kako grazdavo se raskasla. Ni dade lekoklar i mu pomina.
     
    На Verdi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Verdi

    Verdi Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Jas mislam dena najlesno im e eve amoksiklav i teraj pa sekoe dete ima razlicen organizam na sekoj toa nemu pomaga posle koga ke kazeme i doktorite nese naj naj neie seedno

    Pa samiot lekar treba dani go kaze toa a ne jas daim baram ako e za jas da kazam sto kako nema da odam po lekari
     
    Последна измена од модератор: 12 август 2018
  11. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Najdobro pred terapijata da se napravi krvna slika i brisevi, no ne sekogas i ne sekoj lekar pravi taka. Da bidam iskrena pocnav sama da si baram. Sega uste koga ke mi kaci temperatura prvo vadam krv, vo remedika za 15 minuti e gotov rezultatot, pa posle so rezultatot odam kaj doktorkata.
     
    На Verdi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ne da sum ocajna;( ke si puknam...

    Se zapocna nedela dena kade noseto i bese zatnato pa posle nekolku dena pocna i da kasla dlaboko, 2dena so mala tt.
    Poslednite dena ja zabelwzav deka ne mozese da jade i pie, prekina naednas disejneto pocna da e mnogu zvucno ne samo kako svirka tuku kako sumkavo...
    Ja nosivme na dezuren i stavija ossigeno bidejki disejneto i bese pod 90,bronhitis i asma;( 1god i 11 meseci e.
    Posle terapija 3 dena na pustija doma nautro i dadov Bentalan i na 6 sati sme so Ventolin pa utre na 8 sati i nedela da se prekine.

    Bez pediatra sme smenivme i nekoa si druga sto bidna 2 dena ne odgovara na tel(facepalm)baksus se ili sto ke bese period;(

    Jas sum alergicna na akari i polini mislam i ona ama ne i napravia nikakov test...

    Ke param da se napravi sto ke dobiam pedijatra.

    Soveti sto da se jade sto ne?
    Toplo ili ladno piejne?
    Doma kamo da se cisti? Sto da se koriati sto ne?
    Setajne na toplo? Koga kako?
    Svez vozguh???

    Milion prasajna???? ;(

    So goelamata ne sum imala vakov problem, naednas mi dojde ne sum ni mnogu infor...

    Cetvortok si dojdovme doma od bolnica, na momenti se slusat zvuci od disejen na momenti e dobra?

    Koga da idam na dezuren?
    Dali ke disi sekogas so zvuci?zabrzano??


    Lelee ke si puknam;(;(
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Антибиотик не примаше? Ние лежевме пред месец со бронхитис и пнеумонија во болница. Совети беа да не ја носам надвор на оштар и ладен воздух, а од терапија ја инхалираа и примаше венски антибиотик 6 дена, па дома сумамед 6 дена...плус дома инхалации 10дена. Како вака ве пуштиле недолечени...
    Кога ве пуштија уште беше со бронхитис?
     
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ne primi antibiorik neznam zasto, i stavija samo ossigeno bidejki imase maka so diswjneto i tabletki vo voda, plus maska so spej za disejnw na nekolku sati do nedela da i pravam.

    Eve ja se slusa i od daleku koga dise ;(
     
  15. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Носи дете на дежурен, не е излечена. Не може без антибиотик да се третира ова, те молам однеси ја.
     
    На fana и mariz им се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Шлајм секрет има?
     
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ima :(
    @Sexybaby86 bevme, ne vratija nazad so prodelzena terapija za 2 dena(facepalm) na pocettnicka vaza bila pa ke se smirila situacijava...
    Jas sum italia i tuka ne davat antibiotic i krv na proverka osven nedaj gospode na poloso da e:(
    Neli treba potesko da e situacijata za da se kontrolira se(facepalm)

    Se nadevam ke uspeam ponedelnik/vtornik za pedijatra,pa ke baram kontroli da se pravat..

    Inaku vejke od vcera e mnogu podobra:) se nadevam ke mine:l:

    Vi blagodaram:hug:
     
    На Sexybaby86 и mariz им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Супер што е подобро :hug: Те прашував за шлајм за да ја тапкаш на грбче за да одлепува. Ајде дај боже до утре да е супер!
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Оф леле, знам и кај вас колку е тешко да се добие терапија. Нека поминува само, да е подобра малата, тоа е најбитно :hug:
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Ние имавме температура и малку поткашлување ни рекоа бронхит и почнавме со панцеф и инхалации со венторин 3 дена потоа продолживме со пулмикорд до денес една недела веке .Денес е 10 ти ден со Панцеф и пак качува температура .Паника ме фака веке ни крвна слика ни брис направивме ...бронхит да ама панцеф 10 дена да пиеш и ништо а кашлица ретко има .Утре пак ке одиме на лекар незнам што да правам дома а нејкам да лежиме во болница ...уфф имало ли слично искуство