1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бронxит кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од rainlover, 30 април 2011.

  1. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Не е погоден антибиотикот обавезно пак доктор да ја види. Со антибиотик треба веќе по трета доза тт да ја симне.
     
  2. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ако поткашлувало како бронхит?
    Може има вирус па џабе пие ант
     
  3. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    @mimidjon Носи дете на контрола обавезно. После испиен Панцеф треба да е далеку подобро па и здраво детето, а ова качување на тт и после 10 дена не е во ред.
    Барај крвна слика! И мислам дека друг антибиотик ќе ви дадат.
    Вчера го заврши ќерка ми Панцеф и е да речеме здрава.
    Подкашлуваше, имаше тт до 38, бледа, малаксана, без апетит! На слушалка др. кажа била полна секрет, и мереа преку прст дишењето (не ми е баш познато ова) кислородот од нормално 90 беше паднато на 68. Ептен не исплаши. Примаше кислород, инхалации со вентолин и пулмикорт, и вискофлу по што ги исповрати сите шлајмовите. Ова е клучно, да се исчисти од шлајмови. Распрашај се за инхалација со ампула вискофлу, ефикасна е.
    Тапкање по грбче, чист воздух...
    Се надевам брзо ќе оздравите
     
  4. Doc.1986

    Doc.1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2020
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Devojki mojata kjerka ima 4ipol godini. Sekoja vtora nedela sme so zatnato nose. Ima nekoja utrinska kaslica koja trae vekje mesec dena i duri i koga ne tece noseto. Od kozle ni rekoa alergija ama poso pod terapija( zirtek i pulmikord) nemoze da napraime testovi. Eve od zavcera pak noseto. Odi vo gradinka megjutoa mesec dena ne ja nosevme i so terapija kaslicata ne se sredi. Sega odkako se zatna noseto stana produktivnna kaslicata. Ni vovedoa i ventolin. Dali ste zapoznaeni so nekoj priroden lek ili nosenje negde na planina bilo sto sto bi deluvalo. Vekje nervoza me fakja na tolku terapija dete celo vrrme bolno
    Blagodaram odnapred
     
  5. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.618
    Допаѓања:
    4.082
    Здраво, на ќерка ми и поставија дијагноза акутен бронхит, цело време е со кашлица и само се вртиме во круг, ни забранија да ја носиме во градинка месец дена и препорака да и правими инхалации 4 месеци со пумликорт :?: како заштита затоа што брзо спушта а посетува градинка, прашањето ми е не сум медицинско лице ама некако многу ми се гледа 4 месеци инхалации со кортико, дали да барам друго мислење и каде? носена е во систина
     
  6. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.133
    Допаѓања:
    2.128
    Мајка синко беше исто со акутен бронхит, исто во Систина носен, инхалации правевме 10 дена со кортико и после тоа уште една недела само со физиолошки. Исто првите 3 дена откако го дијагностицираа го боцкаа со урбазон. И една недела секој ден одевме да го слушнат. Три недели дома седеше после тоа си тргна градинка. Е сега синко не спушта брзо и ова е наше искуство, секое дете различно. Кога ви рекоа на контрола да одите?
     
  7. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.618
    Допаѓања:
    4.082
    првично ни беше дадено инхалации 7 дена по три пати со вентолин и пулмикорт, а ова ни беше кажано на контрола кога ја носевме, освен шо кашлицата стана повлажна нема некое подобрување, предходно два месеци ја носевме во козле исто ја боцкаа со урбазон, откако ги виде извештаите докторката и виде дека после цела недела нема подобрување ни го кажа ова и сеа не знаеме шо да правиме :?:
     
  8. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.133
    Допаѓања:
    2.128
    Офф не знам можеби сака докторката да избегне антибиотик па заради тоа да ви дала таква терапија. Не знам искрено доктор не сум, ама од второ мислење немате штета. За кашлицата претпоставувам дека е добри што е повлажна значи исфрла секретот, а со дишењето како е?
     
    На Anaroz1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.618
    Допаѓања:
    4.082
    гледам дека и доаѓа како нагон за повраќање ама си ги готла шлајмовите :?: со дишењето е подобро, барем спиеме ноќе, предходно не можеше да спие се гушеше од кашлање. иначе да во козле не ставаа цело време на антибиотик, докторката во систина инсистираше дека не треба да пие антибиотици.
     
  10. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Ние не сме во Мк,ама ќерка ми на секој растечен нос спушташе бронхитис.2пати завршивме во болница со кислородна подршка, првиот пат беше на интензивна ептен лошо.
    Нас во Де пулмолози не советуваа 6 месеци со кортизол.Сега прима по две сприцања сабајле и вечер.Кога почнува да кашла и давам плус како превентива по едно салбутамол сприцање(како и да се вика).Ова и е по шема од др препишано.Фала му на Бога сега успеваме да контролираме ,спушти пак пред некој месец ама не беше ништо страшно брзу се опорави.
    Рекоа по 6 месеци да мине зимата би требало полека да го надрасне проблемот.Оди секој ден на градинка и не и е направено пауза.Инаку сега во феб ќе прави 2 год.Антибиотик нема примано до сега за бронхит само салбутамол.И во болнива кога бевме терапијата беше салбутамол на 4 часа.За 3 дена беше фит.
     
    Последна измена: 27 јануари 2023
    На mal.ecka и Anaroz1 им се допаѓа ова.
  11. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Дали темјанот е овој што се продава по црквите, за почадување? Дали може да ми кажете како да направам