1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Број на кондурчиња

Дискусија во 'Дете' започната од vickyy90, 22 јули 2013.

  1. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Кој број на кондурчиња/патичиња или влечки носат вашите најмили?
    И колку би било нормална големина...мојава има 2ипол годинки и носи 25-26 ама сите викаат дека имала големко ноџе :^)
    Ако темава е дупла нека се бирише..нема љутиш :)
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    Број на кондурчиња(

    Ќерка ми има 2 год и 4 месеца и носи бр. 25 за патичиња, сандали отворени и затворени, доколку за чизми уште зимата што помина носеше бр. 25 :)
     
  3. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Број на кондурчиња(

    ќерка ми има 4 години и носи 29. Лани летото носеше сандали бр.27, за една година ноџето и порасна за два броја.
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Син ми има година и 9 месеци и носи кондурчиња со број 22.
     
  5. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    И моево е 16 месеци и носи бр 22 .
     
  6. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    На годинка скоро сме 21/22 измеѓу. Сега се мислам дали треба баш да е кнап со мала милиметарска луфта или малку поголемко бројче на кондурче со висок глужд оти проодува и за надвор баш сакам да земам ама би сакала да се консултирам оти мн брзо ги надраснуваат броевите а квалитетни кондури се скапи и секој два-три месеци нови ќе треба. ИСкусва?
     
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Ноел каде ке купувате кондурчиња можат да го измерат стапалцето и да му најдете бројче . Ние си добивме такво за мерење од една онлајн продавница каде и порачав на малата кондурчиња.
    Сега за сега кнап ни се факаат 22 бр, со подебели чорапи ептен тешко и влегува едната нога ама кога ке купувам зимски кондури ке земам 23 бр.

    Инаку да многуу брзо ги раснат кондурчињата , ние летово 3 пати купувавме сандали , прво 21бр, па 22бр па едни поотворени .... ама па тоа е .
    Ние инаку купуваме само од [​IMG]
    до сега супер се покажаа , инаку цената им е средна , има секако и поскапи ..ама се многу квалитетни и имаат супер препораки :)
     
    На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ние сме уште на бебешки со мек гумен ѓон, бр. 19 со еден пар чорапчиња.
    Мислам дека зимава ќе бидеме бр.20-21 зошто ќе носиме и хулахопчиња и чорапки.
    Сеуште не оди, паткаме најчесто дома, надвор многу ретко ...
     
  9. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    На 16 месеци Буце носи патичиња и топлинки број 21, а сега земавме чизмички бр 22 :inlove:
     
  10. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    На годинка бр 18 според мерка земена во Фродо.Инаку информација за сите што носат бр 18 , има попуст 50 % на тој број во оваа продавница па ние нашите ги земавме 1050 ден од марка Павле(сребрени со лила-значи многу слатки како мојата душушка) :rofl:
     
  11. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Не најдов посоодветна тема, сакам да ве прашам кога е вистинско време да се купат кондури за бебе?
    Сега по ново детето треба да прооди па дури после кондури да му се купат а плус по дома требало по чорапи да оди. До некаде тоа ми има логика. Од друга страна имам притисок од повоздрасните дека кондури мора да носи детето цело време макар што не оди сеуште (не се ни држи испраена сама). Демек без стабилноста што ја дава кондурчето многу потешко ќе прооди.
    Кои се вашите искуства?
     
    На MiAmor му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски

    јас на ќерка ми и купив анатомски кондурчиња кога имаше 10 месеци и бидејќи сакаше да оди држејќи се за мебел , и ги облекував и со нив одеше и така се додека прооди ( прооде на 12 месец и 1 недела ) и нас ни кажа педијатарот дека по дома треба боса да оди ама немаше шанса да ја пуштам по чорапи да оди зашто кај нас секаде се плочки :!: и дека проодуваше зимно време , немаше шанса..
    ако сакаш да и облекуваш кондурчиња земи некои да се еластични т.е. да се виткаат за да може полесно да оди со нив
     
  13. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    cecilia и нас така исто ни викаа , кондурчиња обавезно да има , и ние се залетавме и купивме едни скапи ... иако не ни проодена беше . Се истрескавме без врска ..нит ги облекувавме нит нишо Такви беа стегнати целосно . безврска
    Додека прооде и омалеа . Инаку за по дома беше само со чорапчиња со гумички одоздоле . Така и се пушти да оди . Велат најубаво е босо :)
     
    На cecilia, Bozica1980 и Mama25 им се допаѓа ова.
  14. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    јас сакам да прашам какви и од каде им купувате кондурчиња ние имаме 10 месеци и сама стои подолго време ама уште не сме прооделе и ние имаме од тие чорапчињата со гумичка за по дома,се мислам дали да и купам уште сега кондурчиња и истите и за роденден да ги носи значи за 2 месеца ама да не и се смалат :^)
     
  15. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Моето дете лето, зима е во патики, не сака да слушне за ништо друго. Сега е зима, имаме прекрасни Цицибан чизмички, а тој не сака да ги носи, го болеле ноџињата во нив. Па така си купуваме патичиња, најчесто од М-спорт, некни му зедов Адидас патичиња, имаше убав попуст.

    Има 3 г.и 10 месеци и носи бр.26, ама има висок риз и затоа мислам дека заради тоа не му е удобно во чизмички.
     
  16. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    kerkami koga prooduvase odese so edni gumeni paticinja , a isto ima i first step se vikaat i tie se celite gumeni.
    Sepak so gumenive odese samo vo dvor, a po doma bosa bidejki bese leto - proode na 10 meseci.

    Jas sakav da prasam osven vo m sport na drugo mesto kade ima ubavi paticinja Nike, Adidas ?
    Mm sakase da i kupi od Germanija no jas sakam od ovde sepak drugo e koga e so mene i koga ke gi proba. Imavme od nike so lepenki i sega koga bi zemala pak bi i zemala takvi samo druga boja epten ubavo i stoea i na trenercinja i na farmerki i na se.
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Кој број на кондурчиња обично носат дечињата на 2 годинки?
     
  18. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Ние носиме кондурчиња исклучиво на КК од Кеги. Меки, лесни, перфектни се. Она сака да патка и оди покрај мебел уште од многу мала возраст, па за надвор и купивме летни сандалчиња. Сега е скоро проодена, се пушта по малку, и и купивме чизмички од истата марка, како и топлинки за по дома. Многу сум задоволна.
     
  19. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Sin mi e skoro 2 godini i nosi br.22, 23 zavisi od kalapot
     
  20. maleckomoe

    maleckomoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    16 месеци, 19-20... сите ми велат дека мало стапалце има :(