1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брчки на млади години

Дискусија во 'Лице' започната од sonuvacka, 19 ноември 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    И мене ме нервираат линиите на вратот, аууууууу :devil:
    И 2 линии на челото :sweat: ..кај ми е крајот боже! И се тешам колку да не секирам, дека сите имаат линии по челото (па за среќа нема врсничка моја кај која сум приметила дека нема) :angel:
     
  2. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Природно е да се има брчки
    (колагенот опага од 25тата година па нагоре)
    Незнам зошто, ама не се плашам од нив-веќе имам малку под очите, на стомакот, на вратот :sweat:
    чаре ботокс инекции, друго понетолку страшно редовно посетување на козметичар, масажи
    (и секако маски за лице, тело) :P
     
  3. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Абе какво чаре ботокс, ботокост треба да ти биде последна надеж. На почетокот подобро е да се користат креми, ботокосот е веќе за подоцнежните години. Нема ваљда да не се негуваме и да чекаме да ни дојде време за ботокс
     
  4. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Maja
    од нанесување на креми не исчезнуваат брчки(само се ублажуваат)
    и да последна опција е ботокс, но тоа е за во подоцнежните години :!:
     
    На KejtiKaulitz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Јас имам нај устата и ги мразам мн. Вежби за да се намалат се да ја отварате устата како да изговарате А Е О едно подруго и брзо со мн отворена уста. Така се затегнувала кожата.
     
  6. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Ботоксот е со рок на траење. За 6 месеца или пак ќе ставаш или уште толку ќе висне кожата. Ептен, ептен последна опција ботокс.
     
  7. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Немам генетски предиспозиции за појава на брчки на млади години.. плус, лицето ми е такво, “потполнето“ и ако имам еден ден брчки, би биле кај очите и евентуално би имала виснати очни капаци... :|
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Почнаа да ми се појавуваат брчки окулу очите :@ кога се смеам многу ми се познаваат, пред некое време немав но сега како наеднаш да се појавија толку. (ги мразам) :devil:
     
    На Black-Hair му/ѝ се допаѓа ова.
  9. KittyT

    KittyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    112
    Јас имам 18 години, високо чело и имам 2 линии брчки на челото кои не се многу приметливи, но јас се разбира убаво си ги гледам, ама кога ќе го намрштам челото е тогаааааш ми се примеќаат и тоа како. Исто и кога се смеам на крајот од очите имам мали брчки :worried:
     
  10. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    За појава на брчки, зависи и од типот на кожата. Па затоа, треба многу внимателно да се избере крем дневен и ноќен и соодветен тоник. Најбрзо се појавуваат брчки на тие што имаат сува кожа, па ако користат тоник, се препорачува да не содржи алкохол оти го суши лицето. Ако се мие лицето со некој сапун, треба да има некаква влажност, а крем секако, кремот го намалува сушењето на кожата. На тие што се со мрсна кожа најдоцна им се јавуваат брчки... барем така имам прочитано. Ама и тој тип на кожа треба да се негува со благ тоник и со крем за да не се исуши. Дури големо влијание врз лицето има и водата со која го миеме, и затоа, препорачливо е крем за сите типови на кожа. За било каква козметика, најдобро е да се консултирате со дерматолог, ако користите некој препарат, да го види дерматологот и ќе знае дали одговара на кожата според составот. И истата козметика од лицето, се нанесува и на вратот, бидејќи тој дел од кожата најбрзо старее. Ако планирате третман, исто е најдобро пред тоа консултација со дерматолог. Јас немам искуство со брчки, имам 20 години и Tnx God ми се немаат уште појавено, ама имам слушнато за успешни дека се третманите абразија, покрај што има инјекции за брчки итн. Ботокс не би препорачала.
     
  11. Black-Hair

    Black-Hair Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    И кај мене како преку ноќ да се појавија! Не знам зошто,користам креми редовно,немам некои генетски предиспозиции за да имам брчки на овие години! А имам една голема и многу видлива на вратот-многу ме нервира! Е сега не знам кај да си барам решение! По козметичкиве салони секаде продаваат некои свои креми (и ќе направат се за да им ги купиш)..Не би жалела пари,ама да знам дека се ефикасни,но неколку пати имам така купено креми и се разочарав,па уште и акни почнаа да ми излегуваат!
     
  12. Keryy

    Keryy Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    7
    Девојки кои креми ги употребувате за спречување на длабински брчки по 25тата година? бидејќи и мене како вас ми се чини дека преку ноќ се појавија околу очите и околу усната бидејќи мн сакам да се смеам :(
     
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Sum videla devojki sto na 18 imaat brcki, ama toa si e majka priroda. Koj kako si staree. Jas imam 26 god, ama primetuvam malo opustanje na kozata pokraj ustata. So podocnici i so brckji na celo nemam problemi zatoa sto imam ovalno lice, i polnicko mi e liceto so obrazi. Ne sum slaba vo liceto. Taka da ima devojki na 23-24 sto s emnogu propadnati i koga ke gi vidam se tesam. Jadam se sto moze da pomogne, hrana, citam na taa tema i sport luge, sigurno ek ima efekt, cist vozduh, bez nervozi...

    [mod-kirilica:18hb4hbr][/mod-kirilica:18hb4hbr]
     
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Епа и моето е такво и иако имам 26 години изгледам младо, ама до кога незнам и затоа сакам нешто како првентива или да почнам со креми некои за плус 25.
     
  15. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Самата гледав дека имам по малку брчки околу очите и на челото,но не сакав да си го признаам тоа.Сепак многу сум млада.Веќе почнав да ставам креми против брчки а никогаш не го сакав тоа. |(
    Дури и мајка ми приметува и ми префрла дека многу сум била нервозна и затоа било тоа.
     
  16. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Девојки кожата околу очите ми е доста сува, а со самото тоа понекогаш изгледа збрчкано иако немам уште брчки сега за сега. Но за некоја година сигурно ќе се појават бидејќи имам суво и чувствително лице, што се не сум мачкала, нормално е и кожата на крај да ми врати за тоа пред време :lol:
    Не сакам да почнам да ставам околу очи крем за брчки од причина што содржат колаген, а ако почнам уште на 20 со колаген што ќе правам на 30, ќе си направам беља кожата да прекине сама да ми продуцира. Ставав бадемово и маслиново масло, нема ефект повторно ми е сува. Пробав и невеново ама од тоа ме чешаше кожата. Предложете ми нешто поприродно што може да го ставам околу очи и доволно ефикасно да ми ја хидратира кожата. Благодарам!
     
  17. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Причина за појавата на брчките е рано користење на козметика или несоодветна пудра :)
     
  18. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Имам 2-3 линиички така на челото,мајка ми вика од што сум многу намрштена ми се направиле :D Ама сега за сега не ме многу нервираат па нека си стојат уште малку :D :D
     
  19. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    една козметичарка ми објасни дека кога ке се појави брчка(каде и да е) не се отстранува со нитуедна крема или незнам што-освен ботокс и едни други инекции слични на нив дознав и во кој салон има таков третман :) инаку ефектот е од 4-6 месеци-и незнам дали знаете сувата кожа е склона на брчки. За разлика од другите, а тоа дека после 25тата година од животот на кожата и опага колагенот,затоа треба да користиме креми за соодветна возраст(особено од 30тата година па нагоре) а од 25тата превенција од создавање на тие мали тенки линии, по лицето а и по телото. Под мимични брчки спагаат оние под очите, на лицето, на челото.Во студио Сандра имаат пеглање на брчки со цаци-така се вика третманот-сум приметила дека жени одат по вакви нешта :)
     
  20. Keryy

    Keryy Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    7
    Дали можеби некој од вас има превентивно користено некој од кремовите на NIvea Q10 за околу очи,па да сподели со нас искуства?