1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бубрези на плодот во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Spagetka, 27 мај 2011.

  1. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Dmsa scan?

    Јас ко експерт по темава (facepalm)
     
  2. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Хахахаха да да... Па повекје од тебе дознав работи него од докториве... Да дмса скен.
     
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Не е страшно. Пострашно звучи, отколку што е. Му ставаат на детето канила. Му вбризгуваат изотоп, течност. Многу малку (колку мало нокте е полн шприцот). И многу брзо. После се чека 2-3 саати. Може да си одите, не мора таму да седите. Кога се снима детето пожелно е да спие. Колку што знам мало е ептен твоето. Мора да лежи мирно, да не мрда. Од напред, и од страните се слика. Една слика се прави 3-5 минути. Значи за 15 минути се завршува. За толку мало бебе, би рекла дека е невозможно да го држиш да не мрда, а да е будно. После една недела се земаат резултатите. Се гледа дали има белези и оштетување на бубрезите. И кој колку работи. На пр.едниот со 60%, другиот 40% учествува во вкупната работа.
     
  4. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Nz Kako kje pomineme malo e da dva meseci. A I ova procent li kazuvaat kolku funkcionira... Ako e edno bubreze kolku bi funkcioniralo...Au poludev, edvaj go cekam snimanjeto.
     
  5. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Па тоа што го кажуваат се релативни мерки. Ако има едно бубреже, тоа значи дека 100% од работата ја врши тој.
    Можеби и друго ќе кажат, незнам. Битно ќе видат дали има лузни и дали функционира ок. Мало е, нагодете да спие кога ќе се снимате. И се ќе биде во ред. ;)
     
  6. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Zdravo... Leo_29, мал застој на бубрег значи хидронефроза или тоа е сосем друго...
     
    Последна измена од модератор: 16 октомври 2018
  7. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тоа значи. Ама до една година може да се изгуби, или да се намали.
     
  8. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Денес баш бев за упат за скен па тоа се чекало еден месец. Имаше баш бебенце пред мене и во разговор со мајката вика има хидронефроза па кје правиме скен за функција и јас се подзамислев.Тасис ресе мал застој можеби има рефлукс ништо страшно... од друга страна мајкава баш изгледаше загрижена или можеби на ехо се видел голем стерен големо проширување.
     
  9. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Не се споредува, сите се различни случаи. Има пет степени на рефлукс, застои различни, може да има превиткување на каналчињата, проширување, стеснување, лузни на бубрези, или некои други морфолошки дефекти.
    За скен, зависи кога ќе има изотоп. На бебињата им даваат предност. Може и побрзо да биде. Само да знаеш се јавуваат од денес за утре. ;)
     
  10. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Leo_29 da se konsultiram treba li da mirisa I kolku jako mokracata na bebusov. Nekako cudno mi mirisa nz neodreden miris, go nosev na klinika my Zemaa urina bese sterilna ama malovo bese pod antibiotik, nema temperatura veselo e go ostaviv da mocka golo ne place znaci ne go piece. Nz kolku rezultatite od klinika se validni Deka neli pod antibiotik bese malovo. Tasic mi vika samo pri pokacena temperatura ama mirisov mi e cuden.
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Од антибиотикот мириса урината.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Sega vekje pomina skoro mesec od antibiotikot... Mozno li e nesto od pelenite nz...
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Мислев дека сега пие антибиотик. Моја грешка. Тогаш не знам, пак испитај урина. Не би требало да мириса. Иако знае мократа пелена да има непријатен мирис.
     
  14. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Матна ли беше урината?
    Нели пие пиелосептил ?
    Не би требало да се грешни резултатите. Можеш да направиш уринокултура. Ама Тасиќ вика ако е бистра урината, ништо да не правиш. Биди трпелива и не се плаши. Биди спокојна. Ако дигне температура, право на детска. ;)
     
  15. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Jas pred okolu mesec my napravi urinokultura pokaza klepsinela pneumonie 1 :50 000 pedijatarot mi Dade antibiotik, jas za sekoj slucaj na klinika ne bese tasic na smena I'm kazuvam vika sekgas prvo urina se Zema ako na nejze pokaze nesto togas urinokultura.. My Zemaa mokraca sterilna bese I vikam Sega sto so toa sto mi pokaza bakterija vika nisto. Idam Kaj tasic vika nisto nema bakterija ama vikam mi mirisa mokracata pak on nema temperatura providna znaci nema. Ama ete ne sum mirna Zemav uput pa utre kje ispitame... Znaes celo vreme nekako ladni doktorive kao aj ne e nisto bebusov verojatno e so eden bubreg, vekje znaes drugiot so Mal zastoj nemozam da ostavam na slucajno st.
     
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Резултат до 100 000 се смета за контаминиран примерок, над 100 000 за инфекција. И во право е Тасиќ, секогаш прво се прави уринарен статус, ако тој е чист, урина бистра, значи нема инфекција и нема потреба да се прави уринокултура и да се зема антибиотик. Многу тешко може да се земе стерилна урина во домашни услови така што чести се и лажно позитивните резултати при уринокултура.
    Тоа што тебе ти мириса чудно може да е и до пелените, а и до твојот мозок, сега си преокупирана со тоа, знам, и јас бев иста кога го минувавме ова, само пелени мирисав и секогаш само мене чудно ми мирисаа.
     
    На NarCis@ и Leo_29 им се допаѓа ова.
  17. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Napraviv urina... Navistina bilo do mojot mozok :) Sterilna e... :)
     
    На Martka и Leo_29 им се допаѓа ова.
  18. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Uste ne se javile za skenot, skoro dvaeset dena pominaa... A sakam malovo na kontrolno eho da go nosam da vidam do Kaj e sto, ama Tasic nisto ne mi rece... pielonot daj boze da se namalil, da go nosam vo privatnive ili da ne brzam Leo_29 sto mislis

    Inaku skenot nz zosto go pravam, citav po forumive deka se pravi posle nekolku pominati infekcii, ama kaj mene vo tekot na bremenosta "specijalisti" ginekolozi mi kazuvaa deka leviot bubreg e ektopicen odnos no karlicen e Sega na eho go nema, verojatno za toa go pravime skenot da se vidi dali Ima... Nz samo se mislam Kako kje pomineme ako ne spie malovo.
     
    Последна измена од модератор: 31 октомври 2018
  19. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Има ли нешто зошто сакаш да го носиш на контрола, или онака? Скенот, ќе се јават кај и да е, по моја претпоставка мах.за две недели. Не се брзај. Прати дете како се однесува, проверувај урина чат-пат. Не мораш да ја носиш во лабораторија, само фати урина, провери дали е бистра, дали се чита низ неа. Ако е ок урината, и ако е ок детето, не брзај за на контрола. Ако интуитивно мислиш дека треба, или ако е детето со тт, млитаво, плачливо, тогаш носи го. Не се грижи без потреба. Чувај нервите. :)
     
  20. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Ne nema nisto od toa ama sto znam ocekuvav tasic da mi kaze kontrola da se prati situacija...