1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бубрези на плодот во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Spagetka, 27 мај 2011.

  1. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Кога ќе направите скен, со резултати ќе отидете. Или ако нешто загусти. За онака, незнам дали да шеташ бебе.:?:
     
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.501
    Пол:
    Женски
    @ШноличкаМала ако прашуваш за дтпа скенот, нема ни да ти се јават. Расипан е. Расипан е и тој во Битола. Единствена опција е Систина.
     
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Dmsa мислам дека чека.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Da dmsa cekam, I toj bil rasipan ama go popravile...
     
  5. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Pieloseptol... ni go dadoa... zastojot bese 12mm,sega e 10mm,ama ne mi kazaa do koga da go pie dodeka se izgubi zastojot ili... I drugo me interesira dodeka go pie sirupov urina nema potreba da ispituvam ili...
     
  6. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Пиелосептил се пие долго време. Тоа е уроантисептик - за заштита од уринарни инфекции. Најверојатно до година сигурно би пиел, можеби и повеќе. Сирупот го има во Турција.
    И не значи дека нема да фати инфекција, или дека не треба да му проверуваш урина, целта е да се сведе тоа на минимум. Пак, ако качи температура, прво урина, и на детска на преглед.
    Опуштете се малку, под заштита сте. ;)
     
    На ШноличкаМала му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Da go najdov sirupot vo aptekata vo sistina, tamu I bevme na vtoro mislenje... Doktorkata se zacudi Kako Tasic ne ni go dal sirupot duri mi kaza Deka zastojot e prv Stepen vo toj slucaj ne se pravi snimanjeto vo Plodnost, samo skenot treba ona misli deka ima bubreg lev samo e pomesten pa da vidi so skenot kolku bi funkcioniral...pa kje vidime posle skenot kakva e sostojbata.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Go napravivme skenot, traumi nevideni preku dvaeset Pati e bocnat nemozea vena da mu najdat, se vide od levata strana nema bubreg taka e roden so eden, sega nz rexultati vo ponedelnik valda za funkcijata na desniot :(
     
  9. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Баш ми е жал. Но, знаеш и сама, се живее и со еден бубрег. ;) внимавајте и држете го под контрола другиот. Следете ги препораките на Тасиќ или кој и да е доктор. И редовно контрола. :hug:
     
    На ШноличкаМала и NarCis@ им се допаѓа ова.
  10. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Da kje ja vidime funkcijata na desniot vo ponedelnik, zgolemen e verojatno ja zemal funkcijata na toj sto go nema. Sega I toj zastoj na desniot me plasi, valda kje se povlece so tek na vreme. Fala na podrskata I razbiranjeto.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Zdravo :) Gi zemav rezultatite od skenot,idam kaj Tasic zborime za maliot zastoj vika nz Dali da pravi te ispitivanje vo Plodnost, my vikam a sto ako Ima refluks vika nisto kje pie antibiotik do Sega bebys infekcija nemal fala na gospod, a vikam da pie nesto za preventiva od infekcii vika a ne ne toa a site Gledam sirupot go davaat... I sto fajde osven traumi da go snimame vo Plodnost nz ne razbiram koga I samiot mi vika moze I Jas imam refluks a nemam infekcii, pa neznam... I se dogovorivme na sekoja povisena temperatura urina ispitiuvanje.. Pa nz verojatno toa refluks 4 ili 5 Stepen bi bilo vidlivo na eho.

    I uste nesto, na rezultatot od skenot pisuva desniot bubreg uredno postaven, so uredna forma, leviot najverojatno ne e prisuten...dr nisto ni procenti kolku rab nisto...
     
    Последна измена од модератор: 12 ноември 2018
  12. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Тасиќ што рече за резултатот? Дека го нема бубрегот ? На сликите го има ли ?
    Ако тој вика да не правите снимање, не правете. Ако некогаш прави инфекции, ќе направите. Немам и незнам каков паметен совет да ти дадам. Само да е добро малото! :)
     
  13. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Pa ne verojatno, moze I da Ima a ne e funkcionalen, vika dobar e desniot za leviot kje smetame Deka go nema, e Kako kje smetame zarem ne e ovaa metoda 100%sigurna,i jas nemam pamet vekje I ova sirupov mislam Deka nema steta samo mi go dade Dr Nadica od sistina a Tasic vika nema potreba, nz Dali da prodolzam da go davam...
     
  14. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Сирупот е за да заштити од инфекции. Ако малиот не прави инфекции нема зошто да го пие. Не е баш дека не е штетен.
    Ти го знаеш малиот, како реагира, дали се жали, дали често се разболува. И јас би била на два ума.:doh:
     
  15. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Zdravo... Pak jas :) leukociti vo urina 6-8, minatiot mesec ni bea 4-6...kolku e normalno ova 6-8 znaci Deka se pokaceni?
     
  16. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нормален наод дозволува до 10-20 да бидат.
     
  17. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    +

    Zdravo jas sum 23nedela bremena, vtora bremenost, i mene mi otkrija vo skopje na klinika na edniot bubreg 20mm i mi predlozi amniociteza za da se videlo dali bebeto e genetsko zdravo, deneska bev kaj organdizki i on mi kaza deka bebeto zemeno site drugi organi se dobro razvieni samo bubregceto, i on vika cisto da si na mira da sum napravila amniociteza ili nekakov test preku krv za da se vide dali bebeto ima ili nema genetska anomalija.Sega vo cetvrtok ke odam kaj Adamova da vidam sto ke mi predloze. Dali na vas vi bese ova predlozeno i kolku vi bea prosiruvanjata. Organdziski mi kaza deka 95posto kaj zenite izleva deka e vo red so bebeto ama ima sepak i 5posto rizik za da postoi nesto. zatoa mi vika da napravam nekoja analiza. A isto mi kaza deka toa ne e pricina za sega da ja prekines bremenosta, oti vika 99posto od slucaite sto sum gi imal se sreduvalo posle poroduvanjeto vo rok od 1godina,Kakvo bese vaseto iskustvo.Pozfdrav izvinete na dolgoto pisuvanje
     
  18. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Zgolemen e bubregot, ili pielonot... I mene vo bremenosta mi vidoa spusten lev bubreg na Maloto I prosiren pielon na desniot.,ama nikoj ne mi predlozi aminocinteza ni Livrinova,ni Dimcev ni Petrova...Koga se rodi Maloto napravivme ispituvanja leviot bubreg za zal ne Mu e vo funkcija na desniot pielon 9mm toa samo se sledi do 12mm mislam se tolerira. Mislam da ne pravis aminocinteza nz ne sum za toa sepak Ima rizik a I realno nemas potreba... Sepak razmisli ubavo. :)
     
    На donacarina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.501
    Пол:
    Женски
    Јас само ќе ти кажам никако кај Адамова, ако се работи за Гордана Адамова од Санте.
     
  20. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Zosto ne kaj Adamova?