1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бубрези на плодот во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Spagetka, 27 мај 2011.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Затоа што дава неточни дијагнози. Или ќе те извади од памет непотребно или нема да види тоа што треба. Да не зборам дека си вади книга и проверува со сликата од ехо. Одамна е за пензија, не знам како уште ѝ дозволуваат да работи.
     
  2. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Zdravo,
    Ne pielonot e zgolemen i e 20mm samo na edniot bubreg. A na vas sto vi bese slucaj, i ne vi predlozija za aminociteza. Nz sto da pravam celata sum vo prasalnici?
     
    На Maja11111 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Kaj trojca ginekolozi bev I site isto mi kazaa, prosiren pielon porano se smetalo za marker za sindrom, ama toa vekje odamna ne se Gleda zosto sekoe vtoro dete se ragja so prosiren pielon. Pratija situacijata so bubregot
    Prosiruvanjeto ne e malo, moze I kje se smali na slednoto eho. Kaj mene bebys se rodi so eden funkcionalen bubreg nz vo bremenosta a I da znaev nisto nemase da smeni, kje go rodev Kako gospod mi go dal, taka da ni aminocinteza nisto nepravev.
     
  4. Snegulka 5

    Snegulka 5 Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo.22 nedela sum i dr rece deka na plodot se gledat hiperehogena creva i bubrezi.Mi zedoa krv za da proverat za cistina fibroza.Rezultati od krvta za tri nedeli i nareden sken na 28 nedeli.Mnogu vreme za cekanje.Dali nekoja mamicka e bila vo vakva situacija,sekoj sovet bi mi bil od pomos.
     
  5. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    A neli ti pojasnija za sto potocno se raboti... Kakva e taa dijagnoza? Sigurno kje bide se vo red :)
     
  6. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Здраво , бремена сум 26недела и на плодот му е видено на десниот бубрег проширен пиелон од 20мм , и правев амниоцитеза и излезе дека нема генетско пореметување. После три недели контрола на десниот бубрег проширувањето е исто, но се има појавено и на левиот бубрег од 8мм , и докторката дигна рамења и ми вели незнам што да ти кажам треба вие да си донесете одлука што ке правите понатака, у смисол дека ако не сакам ке треба да одам на принуден абортус. Дали некој е имал случај ваков и дали после порагај се средило ситуацијата со бубрезите. Поздрав
     
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Ти кажа кој степен е? И кај која докторка беше ако не е тајна?
     
  8. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Šta znači prošireni pijelon na bubregu i koliko je to opasno?
    [​IMG]
    Iz Beograda sam, ali sam se udala u Sloveniji, tu i porodila pre mesec dana. Bebi su još tokom moje trudnoće pronašli proširene pijalone na oba bubrega.. pred porođaj su bili 12 mm, ali daljom kontrolom su videli da je jedan nestao a drugi se upola smanjio.. MOLIM VAS, volela bih samo da znam kakve su posledice ako ovaj drugi ostane na ovoj veličini i šta treba da radim da bi i on nestao..

    UNAPRED ZAHVALNA



    Pijelon je naime deo bubrega u koga se "izlivaju" fini kanalići koji "sabiraju" mokraću, dok se iz pijelona mokraća preko uretera odvodi do mokraćne bešike.

    Odgovor:
    Poštovana Mama

    Proširen pijelon može biti žarište urinarnih infekcija. Dijagnoza je – pretpostavljam postavljena ehosonografijom uro-trakta. Dobro bi bilo da povremeno kontrolišete urin (sediment i urinokulturu).
    Ukoliko bi beba rasla bez urinarnih infekcija ili iste budu na vreme otkrivene i lečene, vremenom bi sa rastom bebe - došlo do spontanog povlačenja proširenja.



    Naročito je važno - da kod svake povišene temperature - prvo uradite pregled urina, pa tek onda date antimikrobni lek po antibiogramu. Beba mora biti pod nadzorom dečijeg nefrologa, koji će preporučiti i eventualnu profilaksu,ako bakterije budu prisutne u signifikantnom broju u urinokulturi.

    Мајче направи консултација и со друг доктор или докторка.
    Еве појди Систина РАЗГОВАРАЈ,ВИДИ ШТО ЌЕ ТИ КАЖАТ НЕ ДОНЕСУВАЈ ОДМА ОДЛУКА
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Znaci amniocitezata ja pravev vo Sistina kaj Petrovska,ama vcera nejzniot odnos voospto ne mi ostavi nekako ubav vpecatok.Odma nekako mi kaza tvoja si e odlukata.I otidov kaj Organdziski toj mi kaza da razgovsram so detski nefrolog pred da donesam bilo kakva odluka.Zatoa sakav da vidam dali ima nekoja majka so slicno iskustvo.
     
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Моја препорака да одиш на второ мислење кај Петрова во Ремедика, па после види таа што ќе те посоветува.
     
    На Jarec22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Абе каков абортус, што зборуваш, не е ова толку страшна состојба. Ајде ќе ја тагнам @sofi2107 да ти објасни, нејзиното синче е со иста дијагноза уште од утроба, па ќе ти каже дека не е ништо страшно, само треба поголема внимателност и хигиена, 2 годинки е нејзиното и никаков проблем немало досега, дури и уринарна не закачи, здрав, прав, умен дечко.
     
    На sofi2107 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  12. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ќе одговорам на твојов пост па верувам ќе прочита членката :D Иначе виртуелно те сакам жено :hai: Да ни се сите дечиња живи и здрави само.
    Која Будала жити све од гинеколог ти кажал да абортираш молимте кажи ми?
    Па ако така се абортираа деца за ваква ситуација ќе требаше секое трето дете да се абортира и ќе бевме преполовени на Земјава :rofl:
    Да идеш и да ја пљукнеш и да и кажеш дека за вакво нешто може да изгуби работно место и диплома! Срамота! Па не ти е фалично бре бебето аман бе! Значи многу ме нервираат вакви квазиГинеколози!
    Тоа е и наследно, па може да го имавте/имате и ти или сооругот или некој од вашите најблиски. Но, порано немаше вакви испитувања па си живееја луѓето. Е сеа како што ми беше и мене објаснето : може да се роди и живее со вакво проширување цел живот без проблем нит инфекција, може да има инфекција Но со нова технологија све на време се регулира и средува и нема место на паника, а во најголем процент до 3г па и малку покасно сето тоа се повлекува како расте детето.
    Кога бев на втор скрининг ( др.Радица Бојчева ми беше матична и ја препорачувам ептен топ е за овие ствари ) и го виде и на смеење искоментира : аман бе овој твој синко колку педантен е нејќе да мочка многу во стомак аххаа! Зашо викам докторке што е работава? И ми кажа дека има проширување ! Абе како срипав од памет ги извадив памтам! Полека жено ми вика полека бре ништо не му фали на бебе што ти бидна! Ми објасни дека до пораѓај може да се повлече све, а и да не се повлече да не се паничам дека све се следи и све ќе е супер! Ми напомена само ОБАВЕЗНО да и напоменам за ова на таа што ќе ме пораѓа и на педијатрите кај бебињата. За да направат ехо и да имаат во обзир сепак. Така и направив.
    На прва контрола после пораѓај на матичниот педијатар кога му кажав за ова ми даде совет да го земам Алое Фирст и да го прскам на скоро секое мењање пелена, пелена одма мењање после каки. И ми даде совет ако успеам од кога ќе почне да седи да го ставам на нокшир да кака за привентива од бактерии. Мењав пелени ако ти се верува од сугестија па и на 1ипол-2ч. Отварав куренце ( кожичката ) уште на 2-3недели по совет на Нефролози за да избегнеме таложење на секрет, моч итн.
    После некој 2-3мес ( не памтам точно ) бевме кај Дафина во Ремедика. Беше малку намалено и на десен и на лев. Па она као препорака да идеме на снимање во Солун или во Плодност за да видиме дали има рефлукс. И ми препорача некој сируп да земам привентивно.
    Матичната беше против сируп, а за брзо бевме и кај Тасиќ и он рече НЕ за сирупот и да терам како и до сега. Многу убаво све ми објасни и максимално ме опушти и релаксираше за ситуацијата. Еве ако ти се верува до сега не сум ни помислила на ова. Здравје да поминат вируси ќе идеме кај Тасиќ на контрола.
    Инаку привентивно до 12месеци секој месец му правев мокрача и уринокултура испитување. Ми беше нагласено да : доколку крене тт прво нешто што ќе направам е да испитам мокрача.
    Од неполни 6+ самоволно почна сам да седи стабилно и исклучиво на нокшир го ставав за какање. Успевав ( сепак 24/7 со него сум ) да го уловам пред секое какање. Ама еве негде после 13-14мес за жива глава на нокшир нејќе да седне па макар и наопаку да се превртам и не форсирам.
    Сега е 21месец и ден денес мењам често пелена, после какање одма мењам и убаво го одмивам и прскам со спрејот. Секој ден го бањам и секое бањање убаво отварам кожичка и одмивам главичката :D уште пред 6мес му беше отворено и практикувам да е така на секое бањање. Алое фирст прскам ако не на секое мењање пелена на секое второ мењање. Сируп никогаш недадов привентивно.
    Да не го подречам ( упм Недај Боже :D ) ама еве до ден денес немал никаков проблем ни со бактерија ни инфекција пу пу пу. Инаку да напоменам дека проширувањето мислам му е прв степен.
    Така да уживај во бременоста, гали го мешето и радувајсе на денот кога ќе се запознаете, бакнувате и гушкате. Све ќе биде во ред верувај и ќе имаш најубаво и здраво бебуле и дете :inlove: И те молам доколку си во можност оди на еден преглед кај Радица Бојчева која убаво ќе ти објасни све и ќе те релаксира да не го сметаш ова како нешто страшно. Све ќе биде во ред запомни и немој да мислиш на неубави работи!
    Се извинувам на рефератов, ама гледам дека си ептен испаничена ( а може и да замислам како ти е зашто и ја бев во паника ) но, сакав да ти објаснам детално како е кај нас и дека све ќе биде во ред да знаеш! Ајде сега бегај од тука и престани да читаш по гугле и форуми и уживај во бременоста :*
     
    На Љута Чушка, Leo_29, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    @sofi2107 :hug: Прекрасна си :)
    Искрено, и јас се зачудив од докторката. Се разбира дека најубаво е да се роди здраво и право бебе, но за вакви проблеми, кои мислам и се надевам дека се решливи, абортус?! Па уште напредна бременост. @Jarec22 пиши како си и немој да паничиш, сите поминуваме и поминувавме низ ова. Ти пишав оди и на друго мислење, не се оставај на ова. Тешко е, но ние тука ќе ти бидеме поддршка, а види и Софи што убаво ти пишала :D
     
    На Lolipop23 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  14. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    @sofi2107 I @NarCis@ vi blagodaram mnogu mi znaci nekoj koga slusnam deka pominal.niz slicno nesto.Jas koga otidov nekna kaj Petrovska taa mi veli na toa si e tolku prosiruvanjeto od 20mm I nejze ja sekiralo sto se pojavilo na dr bubreg od 8mm .A vikam bebeto normalno li se razviva vika da da.Sega sakam da ve prasam na bebeinjata vasi kolku vi e bilo bubrezno tkivo? Jas vi petok ke odam kaj Tasik I ke odam na ginek.da me vide nekoj doktor.Pa pustete mi sreka konecno da me opusti nekoj so vest deka se moze da se koregira.Pozdrav
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ве гушкаме силно со синко :hug:

    @Jarec22 еве го најдов наодов од кај Дафина. На 2ипол месеци сме биле кај нејзе и еве лево бил 2степен проширувањето.
    Но, преска не пишав ... па пред 1мес на редовна контрола кај педијатарката ја замолив да го ѕирне на Ехо онака да видиме како е ситуација зашто поеќе од 1г го немавме ѕирнато. Се виде дека има намалување, но апаратот беше нешто зезнат па неможеше да измери убаво. Но, кажа дека е намалено, а на десното скоро невидливо. Колку е точно незнам, но кај Тасиќ ќе идеме па ќе сум на чисто. Јас лично без разлика дали е дрзок, незборлест или каков и да е ... според мене е професионалец со најголемо искуство и пред све искрен и реален.
    Еве ти го наодот од кај Дафина
    02BDB839-E15D-4C37-BCA2-E1AAEB565AF5.jpeg
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Вака ќе ти кажам по сеќавање, затоа што наодите не ми се при рака. Јас цела бременост ја водев кај Петрова во Ремедика и за скрининзи жената ми е врв. Таа виде дека едниот бубрег имаше проширен пиелон. Се водеше како среден степен. После пораѓај кај Дафина на ехо испадна трет степен. Бевме и кај Тасиќ истото и тој го потврди. Е сега, прво нешто што ми кажа Петрова е дека по пораѓај најчесто степенот се намалува. Значи може само да е така наместено бебето и да притиска на бубрезите. Значи реална претстава ќе имаш после пораѓај кога ќе му направат ехо. Ќе се сложам со Софи дека Тасиќ е одличен, ама решив да не одам на клиника затоа што двапати одам и расипано им е ехото, а чекаме со мало бебе. Еднаш сондата почна да откажува, а вториот пат веќе беше скроз расипана. Мое мислење оди и кај него, и кај Дафина. Мене ми рекоа малку да почекам, па пак ќе ја носам на ехо, па после треба да правиме скен, најверојатно во Систина, затоа што на патофиза им беше расипан последно кога прашавме. Не се депримирај и без уште едно мислење, па и две, и три, колку треба, да не си се откажала.
     
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Порано оваа аномалија се поврзувала со некои хромозомопатии (Даунов и сл) па затоа можеби испаничила докторката. Ама штом резултатите од амниосинтезата се во ред, немаш потреба за грижа од тој аспект.
    Состојбата ко што кажа Софи не е страшна, обично се корегира сама со растењето и лесно се држи под контрола. Машко ли е или женско бебето? @Jarec22
     
    На sofi2107 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  18. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ама чекај бре полека сеа застани малку и ајде убаво да размислиш за ова што ќе ти кажам.
    Тоа бебе моментално и сама знаеш колкацко е и приближно колку е тешко. Па замисли која големина е бубрег сега. И она со тој апарат со кој зима засег ( како со шестар нели ) за да измери должина на проширување... абре 1мм да мрдне и да не постави убаво е хаос.
    Ти кажувам од искуство бев пред 20нес кога лудачата ( имав пишано дур бев трудна ) земајки да чуе срце малку измеда некој мм и испаничена : леле леле леелеееее срце не слушам ауууу ауууу !
    Крв немав у мене во истата секунда мислев дека сецево ми застана се дур сестрата не срипа : аман докторке ај малку поместете за некој мм еве го кај е срцето! А да да да лелеее извини мајка се испаничив.
    Така да и друга паралела ќе ти дадам.... тежина на бебе во стомак ја мерат според бутна коска! Ај сеа размисли која должина е бутна коска а која е бубрег. Па ќе утнат мм и ќе пишат и ќе ти кажат очекувај 3кг бебе и оппп дента се раѓа 4кг или 2,500гр!
    Затоа полека малку. Се дур бебе не се роди никој ама башшшш никој точно неможе да ти каже колку мм е проширувањето. Затоа послушај не и опушти се!
    Па жени има каде им откриле на бебе проблем со срце ( една од нив е наша блиска ) па никад не помисли на абортус! Го роди најубав на свет, за неколку месеци операција му направија и еве го бре дечко најубав струја невидена е!
    Полека мајка најмалце ти треба во екот на вируси и морбили ти трудна да се акаш по Клиникана наша каде сега е жариште на болести! Ти кажав, закажи кај Радица и види кај нејзе напрај ехо и нека ти каже. Но, не и спомнувај дека си била и дека ти рекле волку и волку мм е и кој степен. Остај она шо ќе ти каже па ќе и кажеш ти. Па ќе направиш споредба. Ако пак не си мирна мој совет е да идеш кај Димитров во Ремедика или кајТања Гуржанова во ЊуБорн клиник.
     
    На Љута Чушка, Jarec22, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    @sofi2107 .Lele zimi se ke umram ako ne ste vie,se nadevam deka se ke ispadne vo red.znaete od nekna samo gluposti mislam.Mm celo vreme mi veli da ne mislam odma na najcrnoto ama sepak me faka panika.Sakam da go rodam toa dete... :* Pozdrav do vas I vi blagodaram na site za poddrskata.
     
    На NarCis@ и sofi2107 им се допаѓа ова.
  20. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Машко или женско очекуваш?