1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бубрези на плодот во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Spagetka, 27 мај 2011.

  1. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Masko e bebenceto?
     
  2. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    А за во Ремедика мислите на Елена Петрова така?
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Те прашав зашто кај машките и женските има разлика во фаќањето бактерија. Зашто ... затоа што кај женските вагиналниот отвор и анусот се многу блиску и треба многу да се внимава за да не дојде до бактерија. Во праксата при рефлукс ( проширување ) повеќе се застапени бактерии/инфекции кај женски бебиња/деца и возрасни за разлика од кај машките. Зашто кај машките е анусот многу подалеку од мочниот канал ( се надевам ме сфати што објаснувам ). Но, сепак без разлика на тоа најбитна е да се внимава на хигиената.
    Еве јас Пемперс актив драј терам од почеток. Направив излет со некој други пелени али кратко било и само со памперс е. Влажни само памперс белите и павловичевата од доктор Павлович орегиналната. Со тоа е од почеток и со Алое Фирст.
    Во градинка не го пуштам нит имам намера се дур не ги тргнеме пелените и не почне убаво да зборува ( кога му се мочка, кака , па да и каже на воспитачка дека треба да го измие итн ) до тогаш не ризикувам и си го чувам јас. Зашто добро е познато дека не баш на толку деца ќе се замараат да ти го преслечат одма, да го избришат одма и измијат! Така да размисли уште од сега и за тоа. Повеќето што ги знам со ваков проблем кај деца не ги пуштиле во градинки ( независно дали е приватна или државна ).
     
    На Jarec22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    @Jarec22, да се вклучам и јас, (неповикана :) , ама паталец), најважно е да знаеш дека тоа е најчесто решлива ситуација. Уште кога детето ќе направи 40 дена можеш да го носиш во Плодност кај Дафина, да утврди дали има рефлукс, да се види колкаво е проширувањето итн. Ако има потреба да пие заштита, постои сируп, од Турција, за да не фаќа инфекции. Како ќе расте така ќе се средува ситуацијата. Најлошо сценарио е оперативно решение, нешто како силикон, ластиче за да се оформи/стесни каналот. Ама, ете да знаеш и тоа постои, и постојат деца кои го имаат направено, (после 4-5 годишна возраст) и се живи, здрави, прави.

    Јас ти раскажав она што може да е најлош случај. Ако сега на ехо гледаат правилна морфологија (големина, поставеност, без дефекти) на бубрезите, јас ти препорачувам да се смириш, да се спремиш психички и да си тераш. Верувам дека кога бебето ќе се роди, ќе бидете среќни повеќе од било што до сега. Не си ја скратувај убавината на животот. Ако не тоа, некое друго камче секогаш ќе те боцка во кондурата. ;)
     
    На Jarec22 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  5. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22

    Oo дечки само да знаете на толку што сум испаничена, само вие сте ми надеж дека се ке испадне добро.На вашите дечиња додека бевте бремени што ви кажуваа за бубрезите само колку е хидронефрозата или и колку е бубрежното ткиво на бубрегот. Јас се плашам да не има нешто дефект со бубрезите.

    Поздрав.Убав ден на сите
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажаа зголемен пиелон на бубрег и хидронефроза. После само се пратеше ситуацијата на секој преглед. Инаку испитувањето во Плодност го правевме кога бебето имаше 2 недели. И Тасиќ, и Дафина ни кажаа дека може на таа возраст.
     
  7. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Во бременост никој, ништо не кажа. Кога имаше 3 месеци со уринарна лежевме на нефро. Паники, паники, паники. Повторувачки инфекции. Испитавме се можно. Технички сме во ред. Во меѓувреме видоа проширен пиелон, па не лев, десен, па не десен, двата..... и така во круг. Па после немаше ништо проширено... Снимање, едно, второ, сируп.....
    Битно сега сме ок. Правам контрола на урина чат-пат. Ако е чиста - бистра кога ќе ја фатам, не ја ни носам во лабораторија. Ако се сомневам, ако има температура или многу плаче, се витка, тогаш носам на проверка во лабораторија.
     
  8. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Zdravo eve sum jas pak.Denes bev kaj maticnata bidejki Tasik mI kaza da sledime daIi sepolni I prazni besikata,I maticnata ja vide besikata vika prazna e momentalno,utre pak ke odam.I ja prasuvam ima, li plodova voda I mi veli paa ima.I jas malku se podzamisliv I citam na net plodova voda moze, da ti se namali ako bebet imalo problemi so bubrezite ilI srceto Isega me fati uste tolku panika.Izvinete na zamaranjeto
     
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    А да си закажеш кај Петрова во Ремедика? Ќе ти биде мирна душата. Жената е царица.
     
  10. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Мајки дали знае некоја од вас што значи во едниот бубрег бебето да има помалце течност(ептен мала разлика, не цел милиметар е во прашање)
    Доктор вика не е ништо страшно
    Што мислите вие?
     
  11. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Eve i jas patalec... Majka jas bebus go rodiv so eden bubreg so prosiren pielon drgiot bubreg so namalena funkcija ili voopsto ne funkcionira, znaci racunaj deka so eden bubreg mi e sinko. Eve ne do sega se ok fala na gospod znaci nemas pravilo vo zivotot, kako da go abortiras pa gospod ti go dal so pricina. Znam deka nemozes da se opustis ama eve me mene sto ne pominavme. E sega drugo me interesira, majki ova dmsm skenot na patofiziologija sto se pravi, kolku e merodaven sega ni velat da se napravi uste eden da se vidi dali kje se pokaze leviot, pa ednas go pravevme koga imase tri meseci, nz sto mislite
     
  12. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Zdravo na site,jas se porodiv na 07.04 I bebus se rodi skoro 3kila,sega za sega dobro napreduvame.Se porodiv vo Sisitna tamu go gledase vtoriot den dr.Nadica I taa veli deka desniot bubreg ne se gleda deka ne bil oformen,a leviot bubreg so vtor stepen hidronefroza I treba sega ispituvanja da se pravat.Jas seuste sum.vo neveruvanje za desniot bubreg bidejki vo tekot na bremenosta celo vreme gi merea I dvata I sega odednas go snema toj.Dali ima nekoj iskustvo so vakvo nesto?Taa veli deka treba da se napravi kompjutetsko snimanje da ni pokaze da ne e nekade ponagore ili podole oformen bubregot.Mene me faka strav.Pozdrav
     
  13. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    @ШноличкаМала вие како сте сега,се среди ли се?Каде ги правевте идспитувањата?
     
  14. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    900
    Колку време од прилика се чека кај Тасиќ за термин, доколку некој бил во скоро време?
     
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.716
    Допаѓања:
    122.035
    Можеш да проверуваш на мој термин.мк
    Или да се јавиш на нивниот фиксен телефон и таму да ти кажат кога пушта термин за да одма ти закажат
     
  16. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Колку што видов на мојтермин нема детска клиника. Дали заради морбиливе не знам. Ако сакаш јави се таму директно, прашај. Инаку Тасиќ не е на работа во моментот.
    И обично, кога пуштаат термини, ден за ден пуштаат за Тасиќ.
     
  17. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    900
    Фала женски на одговорите. Се јавив на клиника до крај на месец е на одмор.
     
  18. sanja@caci

    sanja@caci Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на моето бебе уште во бременоста му беше дијагностицирано хидронефроза по раѓањето веднаш почнавме со сите прегледи и испитувања бевме кај Тасич, Надица и Дафина. На микционата покажа дека нема рефлукс. На скенот покажа 55 со 45 % работа на бубрезите. Бидејки е голем застојот по консултации со Миле хирургот направивме магнетна резонанса на 5ипол месеци. Најверојатно ќе треба да се прави хируршки зафат :( Ме интересира дали некој има правено сакам да ја знам постапката во однос колку време треба да биде гладен , после операцијата дали кога ќе се буди јас ќе бидам таму,
    како ќе седи мирен со оглед на тоа дека е мало бебе од 6м, дали имаат болки после тоа, некакво цревце ке требало да се вади за 4-6 недели дали тоа е болно и дали го прават со анестезија? Ве замолувам доколу некој може да сподели искуство
     
  19. ina..ina

    ina..ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    87
    Здраво на ќерка ми на 2 годишна возраст и е дијагностициран рефлукс и веќе 7 месеци е со терапија со профилакса, но поради претходни повторувачки инфекции од др Кузмановска сме упатени да направиме дсма скен на бубрези, за да се види да не има случајно лузни на бубрези. Што во случај да има лузни, дали постои терапија, третман во тој случај, и каква е постапката за дсма скен на бубрези, се работи за две ипол годишно дете.
     
  20. Љута Чушка

    Љута Чушка Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Vo 29,1 gn na levoto bubrezhe na bebenceto vidoa lesna pielektazija od 7mm. Edna nedela po toa proshiruvanjeto beshe isto. Dve nedeli posle toa beshe 11mm i odma pravo prioritetni uputi za na klinika i ete me, duri denes nekako bidna terminot vo 34,5 gn.
    Me prakjaat na aminocinteza i sho li ushte ne i ova kako marker za daunov sindrom mi kazhuvaat sho kako mozham da pravam ako se odlucham deka....