1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бубрези на плодот во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Spagetka, 27 мај 2011.

  1. Љута Чушка

    Љута Чушка Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ve molam, dali od vas ima nekoja sho vaka se ima potreseno???? Dali ima nekoja kaj koja sè bilo vo red i na sè ispitano se deshava vaka pri kraj na bremenosta??!?!!?
     
  2. Љута Чушка

    Љута Чушка Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    -
    So prioriteten izdaden popladne vlegov istiot den poruchek. Mnogu sum zadovolna od nachinot na koj razgovarashe i mi objasnuvashe
     
  3. angel11

    angel11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki , 23 nedela sum denes pravev 2 skrining , mi kazaa deka edniot bubreg bil pogolem mi kazaa deka toa mozelo da znaci za nekoja anomalija drugoto se e vo red so bebeto .. dali ima nekoj nekoe iskustvo nekoj sovet samo na toa mislam..
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.646
    Пол:
    Женски
    Мајка ми е родена со еден мал бубрег, другиот е нормален и има дел од помалиот бубрег на него (ова на специјално некое снимање го установија) и до сега проблеми со бубрезите немала, дури и овој малиот и работи нормално. Сигурно ќе мислиш до крај, се додека не се роди што и да ти кажат, но верувам ќе биде се во ред. Матичната не го приметила тоа? Каде правеше скрининг сега?
     
  5. angel11

    angel11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Skrining pravev vo drzavna organite sega se razvivale i sega e videno mi kazaa ako sakam da se zeme od plodovata voda ili na poskapiot nacin preku krv da se ispita dali ima nekoja anomalija
     
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.622
    Допаѓања:
    170.618
    Пол:
    Женски
    Јас имав исто искуство ко твоето и мојата докторка ниеднаш не спомна земање на плодова вода или испитување преку крв. Искрено, не ни знам дали тоа може точно да покаже за каква аномалија се работи, малку ко бизнис да сакаат да си направат. Кога се роди малата, прво направивме ехо, па после испитување за рефлукс, дмса скен и магнетна резонанца. Со тие испитувања точно се виде за каков проблем се работи. Јас ти ја препорачувам Елена Петрова во Ремедика за скрининг и да си направиш муабет со неа во врска со проблемов.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.646
    Пол:
    Женски
    Батали државна, да си бараш второ мислење и уште еден скрининг. Зошто во државна знаат малку и од памет да извадат, а да не е нешто страшно. Најубаво Ремедика или Систина оди на уште еден скрининг...
     
  8. Bjanki

    Bjanki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Јас сум 22 недела бременост и на скринингот излезе дека левиот бубрег е со пиелон 6.9мм со нормален бубрежен паренцим . Докторката рече не е ништо страшно би било добро уште еднаш да го види во 28недела бебето. Во моментот бев збунета но денеска се загрижив некако всушност и незнам што значи наодов . Ако некој разбира и би можел да ми објасни малце би била благодарна .
     
  9. EAAB

    EAAB Нов член

    Се зачлени на:
    29 август 2023
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, ќе можете ли да ми кажете што се длучи со вашето дете како се роди како му се бубрезите

    ние се родивме со билатерална хидронефроза пред 5 дена, моментално лежиме во клиника и ни ставиа катетер
     
  10. Bjanki

    Bjanki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште не сум породена ,чекам, се надевам ќе биде деновиве.Во меѓувреме се намали проширувањето на каналот но ми рекоа обавезно ехо на бубрези кога ќе се роди бебето за да се исклучи секоја веројатност , како сте вие сега?
     
  11. сифче

    сифче Нов член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Здраво,
    Дали се породивте? јас сум слична дијагноза па сум загрижена за зголемениот пиелон од 7мм....
     
  12. Bjanki

    Bjanki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
     
    На сифче му/ѝ се допаѓа ова.
  13. сифче

    сифче Нов член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1

    супер. се надевам ќе се среди со тек на време како што е по книга:)). а пред пораѓај колку беа пиелоните
     
  14. сифче

    сифче Нов член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    супер. се надевам ќе се среди со тек на време како што е по книга:)). а пред пораѓај колку беа пиелоните
     
  15. Bjanki

    Bjanki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Не ми кажаа точно,др.Гордана Петровска ми го правеше скеинингот и ми рече сега е се во ред, но мојот матичен гинеколог го виде пак проширувањето и рече не било зачително ама сепак би било добро кога ќе се породам да направиме ехо и во право беше.И наскринингот прв ми рњкоа на ливиот бубрег а испадна на двата дека има проширување.И јас се надевам дека ќе се среди.
     
    На сифче му/ѝ се допаѓа ова.
  16. сифче

    сифче Нов член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1

    да, согласно уверувањата на гинеколозите и специјалистите со тие вредности во текот на првите 6 месеци се средуваат пиелоните, но, сепак е непријатно со исчекувањето. ќе биде се во ред на крај.)
     
    На Bjanki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hilada

    Hilada Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo.....maloto mi e 10 dena ,uste vo bremenost mi bese dijagnosticirana hidronefroza kaj bebeto...... Za utre zakazano pregled kaj doktor Risto Simeonov vo Sistina......me interesira dali nekoj ima iskustvo so ovoj problem i mislenje za doktor Simeonov dokolku ima nekoj da spodeli kako tece pregledot