1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од lilili, 25 јануари 2013.

 1. lilili

  lilili Активен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  6
  Гледам немаше тема за бугарски јазик па ја отворам.Мене ми треба помош околу бугарскиов,ми треба нешто кратко за превод..Пишете ми ЛП :)
   
 2. lilili

  lilili Активен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  6
  Која буква би ја заменила оваа --> я во нашата азбука?
   
 3. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  230
  Кај нас е замена за две букви односно „ја“.
  Пример: моя - моја, коя - која.
   
  На lilili му/ѝ се допаѓа ова.
 4. orient

  orient Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  я - се чита "ја" - Пр. Софи́я
   
  На lilili му/ѝ се допаѓа ова.
 5. prevodi

  prevodi Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  јас сум овластен судски преведувач за бугарски јазик - доколку ви е потребен превод од и на бугарски јазик пишете ми ЛП
   
 6. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.134
  Пол:
  Женски
  Дечки здраво, веќе пишав и на слична тема на оваа, еве сега и тука: дали има некој судски преведувач по бугарски јазик кој би бил расположен да сподели искуства околу принципот на полагање и помош околу пронајдување на материјали за подготовка? Благодарам однапред!!! Поздрав!