Будење (Антони Де Мело)

Дискусија во 'Книги' започната од 1slavjanka, 3 октомври 2014.

 1. 1slavjanka

  1slavjanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2014
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  Книгата што не ''буди'' со нејзината содржина.
  Книгата која ни укажува колку спиеме додека сме будни, која ни укажува колку механички живееме и како дозволуваме општеството да ни ги наметнува стандардите за среќа.
  Колку се поистоветуваме со одредени ''етикети'' и како не умееме да бидеме среќни најмногу поради себеси и сопствениот начин на размислувања.
  Како што вели - животот е она што ни се случува додека ние сме обземени со други планови.

  И да не заборавиме - јас сум магаре, ти си магаре... (оние кои ја прочитале сигурно ќе се сетат)
  Каков впечаток ви има оставено? :)