1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Будимпешта

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tenkai, 8 октомври 2012.

  1. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Си го видов мислењево и гледам дека никогаш не сум пишала :D Од тогаш Будимпешта уште еднаш ја посетив. Еднаш одев со автобус, вториот пат со авион. Со автобус не би одела пак, се измрцваривме по пат, и после си претепан за шетање. А со авион за еден саат си таму, плус има многу ефтини карти преку визаир. Вториов пат ја користевме и Budapest card. Се исплати многу ако планирате да го користите јавниот превоз, плус со картичката има и бесплатни влезови во музеи, а и попусти за многу локации.

    Будимпешта е преубава, толку многу работи има да се видат, и секој чекор е picturesque и ти оди само да сликаш и да сликаш од што е се толку прекрасно. Има многу многу стари градби, историја, и вкусна храна:D Зоолошката исто ми остави многу голем впечаток, многу е средено.

    До сега ја видов Будимпешта во пролет и во есен, и не можам да се одлучам кога ми беше поубава, ама наредно одење би сакала да ја видам со снег. Дефинитивно ќе одам пак, не успеав да видам се што сакав.

    2018-11-04 08.28.52 1.jpg 2018-11-04 08.40.13 1.jpg IMG_20181130_153537_246.jpg
    2018-11-13 01.37.32 1.jpg
     
    На Carolin., grungy и Dust им се допаѓа ова.
  2. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.626
    Пол:
    Женски
    Конечно и јас тука. Со дечко ми купивме карти да идеме за Велигден од 27 април до 4 мај, решивме цела недела да ја седиме таму. Покрај Будимпешта сакаме да идеме и до Виена и до Братислава со оглед на тоа дека се прилично блиску а ние имаме време. Уште од сега сме превозбудени и двајцата. Како што гледав имаат easter markets, нешто слично на christmas markets а ние баш за тој празник идеме така да се надевам ќе биде интересно.
    Ме интересира од тие што сте биде тој период, какво е времето? Искрено се надевам дека нема да биде ладно па да неможеме убаво да ги исшетаме местата. Викаат дека тој период е најубав за да се посети Будимпешта бидејки е пролет, но сепак малце ми е страв од дождови и ладноќа.
    Како и да е едвај чекам да отидеме.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.621
    Допаѓања:
    251.136
    Пол:
    Женски
    ^Јас лани смрзнав :)
    Многу дува ветер така да земете топла облека. Истер маркетот беше баш убав.
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Во кој дел од Будимпешта е најдобро да најдам сместување ?
     
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.585
    Допаѓања:
    151.642
    хотел нап го има на букинг
    не е многу далеку а е солиден
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.132
    Допаѓања:
    15.645
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Со дм планираме да идеме Будимпешта во декември, за Christmas market една недела сакаме да седиме. Планираме и да шетнеме околу, евтини карти има преку виз аир гледавме и хотели на букинг.
    Каде би ни препорачале да се сместиме?
    Што да посетиме?
    Како да се движиме?
    Какво е времето таму во декември?
    Многу прашања имам знам, ама ме интересира се:D

    Се мислев дали да идеме ама кога ве прочитав сите, еден лош збор немавте пишано, сега сум сигурна дека ке идеме:D
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    @Carolin. недела дена ви е доволно за посета на сите позначајни туристички места и музеи, без брзање и со добра организација. :D

    Сместување зависи што барате, јас бев сместена последно помеѓу Парламентот и Heroes Square, со тоа што јавен превоз минимално користев, пешачев скоро секаде. Ама препорачувам неколкудневна карта да си извадите, зашто поекономично е, а и ќе заштедите енергија. Картите се вадат од апарати, ги има на неколку метри, т.е. на скоро секоја станица за трамвај, метро. Има и карта за цел ден, за неколку возења, неколкудневна.

    Што да посетите? Во зависност каде ќе бидете сместени, така и планот ќе си го направите, да ви бидат успат местата. Парламентот, Margaret Island, Buda Castel, Fisherman's Bastion, Citadela, City park - се места што ги препорачувам. Во спојлер и линкот од останати што би можеле да ги посетите
    За храна има доста локални кујни, насекаде се низ градот, каде за малку пари добивате супа, главно јадење и сок/десерт.
    Касни и за нас по едно колаче од марципан. :angel:
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tripl6

    tripl6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    200
    Пол:
    Машки
    некој хотел блиску до хунгароринг?
    на кој сајт да резервирам хотел е најдобро?
     
  9. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    8.460
    На Carolin. и tripl6 им се допаѓа ова.
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.534
    Пол:
    Женски
    Баш таму нема хотели, таму околу уствари е селце, не е ни Будимпешта.. 20тина км е далеку од центарот на градот.
     
  11. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.109
    Пол:
    Женски
    Будимпешта е секако преубав град, ама во декември е посебно убав. Се е украсено, празничната атмосфера се чувствува насекаде. Божиќниот пазар е богат со вкусна храна и грејано вино. Ани ти кажала што да посетиш.

    Бевме пред нова година, пред две години и прекрасно си поминавме. Најдовме една уличка,многу интересна, долга е, а многу тесна, пешачка зона и од двете страни полна со локали, пабови, барови, ресторани. Полна со луѓе. Ако можете да ја најдете супер, само не би знаела како да ти помогнам, воопшто не помнам како ја најдовме. Прашајте локалци или изгиглај.
     
    На Anie93 и Carolin. им се допаѓа ова.
  12. DimitarLuna

    DimitarLuna Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Машки
    Каков е дочекот на Нова Година во Будимпешта? Има некој така, "спектакуларен" огномет?
     
  13. AsteryStella

    AsteryStella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2016
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Ќе ве замолам доколку некој бл во скоро време во Будимпешта да ми каже каде да се штене,каде да се јаде...итн?
     
  14. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    1.214
    Пол:
    Женски
    За шетање: Парламентот, Рибарската тврдина, Плоштадот на хероите, црквата св.Стефан,улиците Ракоци и Ваци, крстарење по Дунав навечер..
    Ние јадевме во тие ресторани што се во близина на улицата Ваци, некој посебно да ти препорачам баш и не знам како се викаат, еве интересно ми беше едно кафуле , имаше и десерти Espresso Embassy мислам дека беше.
     
    На AsteryStella му/ѝ се допаѓа ова.
  15. *katja*

    *katja* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2016
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    888
    Street food Karavan (мал интересен пазар за храна, има доста и обична fast food храна, ама и локални јадења), ruin pabs - види слики прво, може нема да ти се допаѓа, ама има неколку и се доста познати. Лично за вечерно излегување го препорачувам Szimpla Kert.
     
    На AsteryStella му/ѝ се допаѓа ова.
  16. xplady

    xplady Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Здраво. За некој ден одам во Будимпешта и ме интересира дали некој бил во Széchenyi Thermal Bath? Вреди ли да се одвои еден ден за тоа место?

    Исто така планирани ми се три дена за таму, доволно ли е за да се посети се што е поважно?