1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Булинг во училиштата

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од referentka, 13 февруари 2020.

  1. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Ама ни твоево не е пример.. Нарекуваш копиле дете кое претпоставувам е тинејџер. Па и си го рашамарала.. вау.
     
    На Regina.Phalange и Snow-Star им се допаѓа ова.
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Леле голема работа. Некој ако те малтретира 3 години копиле ќе му е комплимент. Не се фаќајте за непотребни работи.
     
    На Just.do.it, RainbowButterfly, NEA и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Три години го малтретираше брат ми а со убаво му беше многу пати кажано така да ако не се реши проблемот со убаво нормално нема да седам со скрстени раце и да не превземам ништо.
     
    На Just.do.it и Feminka22 им се допаѓа ова.
  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @Alisa22, свесна си дека брат ти можел екстремно многу да заглави поради тоа што донел нож на училиште? И среќа во несреќа што класната била таква каква што била, никаква, зошто до полиција можела да дојде работата. Бркањето од школо ќе му бил најмал проблем на брат ти.

    Ти слободно користи какви зборови сакаш, ама те молам не ја умалувај сериозноста на носење оружје во школо.
     
    На ku4ence, Biljarkata, Mantub и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    Булингот највеќе го има во основните школи.
    Децата на таа возраст уште не се свесни за тежината на искажаните зборови или за последиците од постапките.
    Како девојче кое беше жртва на скул булинг со години во основно најтопло ви препорачувам и на родителите и на децата проблемот да се пресече уште во корен бидејќи на крај ќе се одрази лошо врз децата.
    Од искуство кажувам (се претворив во ладнокрвен идиот)
     
    На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  6. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Се согласуваш со ова без разлика на возраста на насилникот? Се замислуваш себеси како тепаш 10 годишно дете затоа што го малтретирал твоето?
     
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Јас никаде не напишав за моментот со тепање, намерно е изоставен и немој да ме цитираш освен ако не е за делот што не сум го напишала.
     
  8. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Не мораш да си толку дрска со луѓе што ти пристапуваат културно.
     
    На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Он носеше нож што не ни сече малечок , како и да е тоа не е оправдание ама да трпи некои три години да малтретира да се ургира милион пати и на крај ништо а он секојдневно да го малтретира и да го тепа за на брат ми да му е страв да оди во училиште и на крај он е кривиот што модел нож само да го заплаши? А три години малтретирање психичко и физичко и никој не превзема ништо. Не знам дали вака смирено ќе реагираш да му се случувало ова на твое најмило а притоа со мирни разговори да не можеш да решиш.
     
  10. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    А ти како би го решила проблемот те молам кажи ми ?
     
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Обично само закана врши работа, а во случај да се продолжи по старо, некоја заушка рецимо, тегнење за уши и тоа како застрашува дерлиња, и не би требало да дојде до тепање.
     
  12. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Прво, за колкави деца се работи?
    Имавте со негови родители разговарано? Со директор? Педагог/психолог?
     
  13. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Едно е закана друго е мавање шамари и фаќања за врат.
     
  14. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Да со сите е разговарано а тој татко му клошарот во меѓувреме и џо затвор заврши не дека му беше гајле за детето кога е пожалено кај него само го истепал и готово. А со наставничка и педагогот во училиштето е разговарано ама се беше залудно се додека јас не се замеша , кој сака нека ме осудува не ме занима и да се врати времето пак исто би направила , нема да дозволам брат ми кој е толку мирен и повлечен и никогаш не се закачал да трпи булинг како тоа премило детенце Алекс во Србија кое се самоуби.
     
    На NEA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Се' додека постои размислување дека одреден тип булинг е над некој друг, додека одреден тип е оправдан и причина за друг тип на булинг, додека тие што имаат моќ да спречат и да превземат мерки кога нешто такво се случи а не превземат нешто во моментот без исклучоци и компромиси, ништо нема да се смени, само ќе ескалираат работите.

    Жално е колку ниска свест има развиено нашето општество. Малку повеќе да отвори уста и да се покаже, готово, паѓа се во вода.
    Уште потрагично е што истото ја сноси целата одговорност и ја има контролата, а прави грешки и не доаѓа до правилното решение.

    Тешко дека нешто ќе се смени, кога се оди според "нападот е најдобрата одбрана". Да ама не.
    Додека правилното нешто не е над егото и комфорот, полесно е да "шлапнеш" и ти, да вратиш со погрден збор, исто ќе остане.
     
  16. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    А тоа он брат ми што го тепал океј е ? И што сакал да го помоча? Еве ајде одговори ми што би направила доколку е до сите разговсно и никој не превзема ништо само така ќе оставиш?
     
  17. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Воопшто не сум дрска. Само ти кажувам да не ме цитираш за делот кој е намерно изоставен пошо ако сум го изоставила тој дел значи дека не се согласувам. Ако сум се согласувала ќе сум искоментирала и за него. Затоа што се добива впечаток дека многу ти е чудно како може да сум толку брутална, а уствари јас не сум ни го кажала нештото. Не сакам пикање зборови во уста.
     
    На candy.cane и Alisa22 им се допаѓа ова.
  18. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Прескокнати 2-3 чекора во приказната, шта чеш. За булис многу-многу и не наоѓам сожалување, поточно ич. Сметам дека овие што неиспровоцирани јадат трици сите се за ќотек, макар и самите да не кренале рака. :) Не правам голема разлика помеѓу вербално и физичко малтретирање. Ама во најголем дел случаи заплашување е доволно. Со фин разговор не оди, барем во мое време родителите на малтретирани деца кои се обидуваа мирно да го решат проблемот, не успеваа.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  19. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Не знам @Alisa22 колку пати сум била малтретирана во школо па сестра ми никогаш не дошла да тепа деца. Откако муабет со класниот немаше ефект, сфатив дека морам да научам сама да се справам со некои работи. Сигурно нема да дојде татко ми да тепа 13 годишни деца па да лежи затвор после.
     
    На ku4ence, Biljarkata и Nausicaa им се допаѓа ова.
  20. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Епа сега некој ќе трпи булинг и ќе се помири со тоа а некој ќе превземе нешто и нема да ќути,секој си е различен. Има многу многу случаи каде што деца се самоубиваат поради булинг не знам дали си информирана.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.