Булинг на интернет кон јавни личности

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од WildMk, 14 февруари 2021.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.122
  Допаѓања:
  175.791


  Видеово е дел од серијал.
  Видете како изгледа да си во центарот на вниманието.
  Колку сурови можат да бидат луѓето.

  Сигурно во некој период од вашиот живот сте биле предмет на оговарање/осуда/изневерување од блиска личност...партнер/родител/пријател/свекрва/роднина.
  Се кладам дека не ви било пријатно чувството.
  Е сега, замислете да сте bullied од илијадници, стотици илјади, милиони луѓе...

  Она што забораваме е, дека од другата страна на осудата е човек.
  Со чувства, желби, потреби, мисли, живот.

  Деснава рака ја сечам, дека ни еден од тие кои ќе ја предизвикаат нечија несреќа, нема да се чувствува виновен. Сите ќе рационализираат:
  “Само работа ми беше“
  “Само пост напишав“
  “Само мислење кажав“
  “Само имав можност за заработка“
  .... осудената, понижената страна 'не можела да се носи со славата'.

  Можеби...
  А можеби ни фали емпатија... како вид.

  * @RainBow ако одлучите дека постот не е за овде, не го бришете, префрлете го во соодветна тема.
   
  На Milobebence, LadyC, Independent Girl и 18 други им се допаѓа ова.
 2. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.145
  Допаѓања:
  9.220
  Пол:
  Женски
  Во право си ама постои едно АМА. Госпоѓица тужба постојано рандом жени исмејува на статуси на инста, фејзбук секаде каде има можност плука по тие кој не се истомисленици. Карма е кучка, зарем тие жени не се чуствувале лошо кога оваа ги плука пред илјадници нејзини следачи. Ама за нив и е гајле за неа ја боли, прво она нема емпатија...
   
  На LadyC, Independent Girl, LadyMau и 26 други им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.122
  Допаѓања:
  175.791
  Нема карма.

  Нејзиното однесување, не ги оправдува другите така да се однесуваат.
  Нели?
   
  На LadyC, Independent Girl, GirlVolley и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Anna85

  Anna85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  А како се однесуваат другите? Никој за неа не рекол дека е вошка, тетка, баба, моронка која смрди на грав и нема сопствен живот...тоа се нејзини зборови упатени кон другите.
   
  На LadyC, *Amethyst*, CoverGirl10 и 26 други им се допаѓа ова.
 5. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.145
  Допаѓања:
  9.220
  Пол:
  Женски
  Има карма, кога она може зошто не и другите? Што е она посебна таа може да вреѓа рандом жени, а тие жени не смеат да кажат за неа ништо? Некогаш треба да се спуштиш на нивно ниво и да удриш со нивниот камен за да осетат што правеле..
   
  На LadyC, CoverGirl10, Miss666 и 8 други им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.122
  Допаѓања:
  175.791
  Туѓото лошо однесување, не го оправдува вашето.
  Вашето лошо однесување, не го оправдува туѓото.

  It goes both ways.
   
  На theBride, LadyC, Independent Girl и 14 други им се допаѓа ова.
 7. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.038
  Допаѓања:
  15.558
  Пол:
  Женски
  Човек треба само да се помири дека нема на сите да им се допадне , на некои ќе им биде антипатичен
  Јавните личности треба тоа да си го знаат
  Еве Бритни е светски позната ѕвезда,со врвни светски награди а некој не може да ја поднесе и не ја ни смета за пеачка и сега што?
  Миа стана уште повеќе антипатична личност и нз кој би и дал нешто неа да рекламира после вакво бламирање
   
  На Black__, PaLaVa, simoncelicius и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Stefi_555

  Stefi_555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2019
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  Отвори амерички и западни медиуми/социјални мрежи итн. види таму каква критика се публиката и фановите. Најважна. Таму за серија очи ќе ти извадат ако пример режисерот го утнал финишот на приказната. А не два дена лајвови да држи и тужби да најавува пошо он не се слагал со 483885 други неистомисленици пошо алапачи биле. Лол. Дотичната ќе требаше да се збогува од кариерата со ваков пристап таму. Ама тоа е веќе друг муабет.
   
  На najjacha, Black__, *Amethyst* и 11 други им се допаѓа ова.
 9. темјанушка

  темјанушка Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  3.099
  Ама зошто сте се фатиле да споредувате со светските ѕвезди, нормално дека врз нив притисокот е огромен.
  Погледајте во соседството дали некој се занимава со тоа што е напишано на некој форум или фб.

  Еве еден пример, каде на странава јавно ги исмеваат јавните личности во Србија, а тие на тоа го гледаат како на реклама.
  https://www.instagram.com/p/CLNlakYAMHr/?igshid=1nqudcoauxf7j
  А кај нас се занимаваат што кажала комшивката за нив, па ај сеа ќе ја тужам.
  Па после ќе глумат фаци, инфлуенсерки.
   
  На LadyC, *Amethyst*, simoncelicius и 2 други им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.122
  Допаѓања:
  175.791
  Реков погоре дека ќе разционализирате и баш тоа се случува
  Туѓото лошо однесување, не го оправдува вашето.
  Петко или Фред (странци де), ако навредуваат, не ве оправдува вам да навредувате.

  Навредувате. Ужасни беа дел од коментарите на старата тема.
  Не само кон Миа (за која од вас дознав дека постои), туку кон сите што ги зборувавте.
  Приватните животи им ги цепкавте, анализиравте и судевте.

  И Миа е како вас.
  Затоа и се случи, ова што се случи.
  Два остри камења, не мелат жито.

  Не е нормално.
  Исто е како и македонското.

  Bulling is bulling.

  Па за bulling на школо ќе зборуваме...
  Децата од кај учат?
  Од родителите.
   
  На supergirlmb и strelec231992 им се допаѓа ова.
 11. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  12.117
  Пол:
  Женски
  Па што е разликата меѓу јавна личност од Србија и од Македонија?
  Нашиве се бели мечки заштитени со закон?
  Не, туку сакаат и гомното утринско да го објават на стори и публиката да каже колку е тоа прекрасно. Е јбг, за некој ќе е прекрасно, за друг ќе е одвратно...
   
  На Snowflake97, Stressed Out, Leat и 5 други им се допаѓа ова.
 12. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.131
  Допаѓања:
  22.047
  Значи ние на Фемина да сме меки...
  Ти вака , како еден 'тап камен' советуваш 'благи' да бидат лугето што ја плукаат. Миа правеше КАМПАЊИ против луге кои и стапнале на нога. И ова може да се нарече така....
  Таа најпрва, прва, ерсте почна и со години вреѓа луге. Само пошто има платфотма , вреѓа јавно на нет, тв и слично..
  Еден були со тапија, хмммм ич некако не ми е чудно што е дочекан со истата муниција.
  Ти исто употребуваш вулгаризми кога не ти чини нечие мислење и затоа, хм, како да кажам, немаш бекграунд да критикуваш кога некого со неговото оружје го шлапаат по уста.
  За оправдано, неоправдано, кој е тој што правда, ТИ?
   
  На Milobebence, LadyC, m.i.g и 15 други им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.122
  Допаѓања:
  175.791
  Сите, секаде и секогаш.
  Не дека ќе направи разлика, ама да појаснам:

  Ако имам проблем со Миа, ќе одам на Миа ќе и' кажам/пишам.
  Ако имам проблем со Дентина, на Дентина ќе и' кажам/пишам.

  Нема да зборувам на инстаграм за Дентина, ниту на форумов за Миа.

  И не разликувате критика од навреда.
  Прочитајтете си ги зборовите кои сте ги користеле за луѓе, кои воопшто не се присутни да ви реплицираат.
   
  Последна измена: 15 февруари 2021
  На Independent Girl и 6th sense им се допаѓа ова.
 14. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.131
  Допаѓања:
  22.047
  Вери најс. Во Утопија. Миа урла тужба, оти детето по 15 години на фемина ќе читало, ти урлаше оти на школо наставничката не знам што рекла за секс, еве можи не си урлала, не бев до тебе, ама сигурно ќе си врескала ако ти стапнеле на жуљ.
  И овде врескаа луге оти таа со несолени изјави им стапнала на жуљ.
  Многу си мирољубива кога не се однесува на тебе или твоето дете. Тогаш си ратоборна.
  Плиз, камен да фрли тој што е безгрешен..
   
  На LadyC, Snowflake97, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.122
  Допаѓања:
  175.791
  Ама не зборувам сега за Миа, за вас зборувам.
  Не ја бранам.
  Ама не ве бранам ни вас.
   
 16. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.131
  Допаѓања:
  22.047
  И ти си користела зборови за луге кои не се тука да реплицираат.
  И користиш навреди за оние кои мислат поинаку од тебе.
  Можеби не трачаш, не знам , можеби трачаш. Овде си зборувала за луге други кои не се анонимни оти не си ти анонимна, и кои не биле тука да се одбранат. Можи тие друго ќе кажат.
  Те молам. Ок. Важи, во право си.
   
  На LadyC, simoncelicius и eliesaab им се допаѓа ова.
 17. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.131
  Допаѓања:
  22.047
  Вас, кој сме вас? Ниту сум мешала деца со погрдни зборови, ниту сум измислувала.
  Доста со крусејдов, оти си иста и ти.
   
  На LadyC, simoncelicius и Traveler91 им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.122
  Допаѓања:
  175.791
  Да.
  За луѓе кои лично ги знам, за искуства кои сум ги доживеала со нив и зборови кои сум ги чула со свои уши, случки кои се случиле пред мои очи.
  Верувај. Се' што пишувам овде, речено им е и нив... в лице.
   
  На Independent Girl и Dentina им се допаѓа ова.
 19. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.131
  Допаѓања:
  22.047
  Фино . Ок . Се сложив. Ти пресвета, "ние", кои сме ние, сите во еден куп ДНО. Ај , лив ас ту лив.
   
  На RainbowButterfly, simoncelicius, Veta и 4 други им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.122
  Допаѓања:
  175.791
  Не сум јас 'пресвета'.
  Не ги гледам луѓето како 'светци' и 'грешници', туку како луѓе.
  Сите ми се исти.

  Си имам маани, си ги знам многу добро.

  Ама не е лошо и вие сопствените да си ги прифатите.
   
  На Independent Girl му/ѝ се допаѓа ова.