1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бурни Времиња (Öyle bir geçer zamanki)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од BI-44, 2 јануари 2012.

 1. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
  "Како што времето одминува" e нова турска теленовела која се емитува на Kanal D во Турција, а е откупена во сите земји од Балканот, вклучувајќи ја и Македонија (Сител телевизија).

  Содржина:
  Дејството на серијата е сместено во шеесетите години на минатиот век и зборува за животот на господинот Али и неговото патријархално семејство. Али Акарсу е морнарски капетан кој пловејќи на долги дестинации, голем дел од времето го поминува далеку од семејството. Во меѓувреме неговата жена Џемиле се грижи за нивните четири деца Берин, Ајлин, Мете и Осман. Таа ја превзема улогата и на мајка и на татко додека нејзиниот маж е на патувања. Берин е студентка на правниот факултет, Мете и Ајлин се средношколци, а Осман е најмалото синче.
  Еден ден Али конечно се враќа дома и сите во фамилијата се среќни, но не знаат дека враќањето на Али ќе им ги смени животите. Нешто е необично во неговото однесување, а Џемиле наоѓа едно писмо во џебот на Али. Писмото ќе ја открие тајната на Али - тој имал афера со некоја непозната жена на патувањето. Дали Џемиле ќе му го прости тоа на Али? Дали Али ќе ја одбере страста со младата љубовница или сопругата и семејната чест?

  Улоги: Erkan Petekkaya, Ayça Bingöl, Yıldız Çağrı Atiksoy, Farah Zeynep Abdullah,
  Aras Bulut İynemli, Meral Çetinkaya, Emir Berke Zincidi, Wilma Elles
  [​IMG]
   
  На berida и Doris-Sk им се допаѓа ова.
 2. mlover

  mlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Ви ја препорачувам со топло срце :D Многу е убава серијава
   
  На Rna му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
 4. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
 5. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
 6. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Осман колку е сладок, душичка. :inlove:
  Многу ми е интересен така седнат пред скалите, тој човекот кога ќе го праша- „Осман го чекаш татко ти или играчките што ќе ти ги донесе?‘‘ И тој вика:„Татко ми.... :?: И играчките што ќе ми ги донесе.‘‘ :lol:
  Детенце, играчките ги чека секако. :D

  Ама се разнежнив. :wasntme:

  Ми изгледа како да вреди серијава, ама се гледа дека ќе биде премногу тажна.
   
  На Ema.Sk и esperanca им се допаѓа ова.
 7. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Колку сака нека биде убава..јас нема да ја гледам.А и плус немам време за уште една обврска.. :tmi:
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 8. alekce83

  alekce83 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.133
  Пол:
  Женски
  Неможам да ви опишам колку е убава серијата, ја гледав некое време онлине и ви ја препорачувам од срце.Според мене една од најдобрите турски серии што се излезени до сега.Најмногу ме освои глумата на малиот Осман, толку чисто и искрено го доловил ликот.Ова е единствена серија на која имам плачено.Мајката, Џемиле е толку добра и чесна, спремна да направи се за нејзините деца, додека Али, таткото е одвратен, ке видите на што се е подготвен да направи за една помлада жена.Тоа што ја двои оваа серија од останатите серии е дефинитивно глумата.
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 9. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  3.931
  Пол:
  Женски
  Била најдобра била најгледана (добро која не е од овие турски серии)
  НЕ,фала ! да ја догледам уште Езел и се откажувам залудно трошење на време
   
  На Sara.Be му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
  оваа е многу убава серија оваа серија ке ја ГЛЕДАМ
   
 11. ice.woman

  ice.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  46
  Според рекламата изгледа како убава серија.
  Ме стави во дилема што ќе направи Али. Каква ли бураќе донесе? :)
  Осман е срце. :inlove:
  Се надевам дека убаво ќе не изненади серијава штом е толку гледана. :D
   
 12. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
 13. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  Осман е многу сладок,и убаво зборува. :D
  Ќе видам дали ќе ја гледам,според рекламава изгледа интересно,мислам професионалци се,само за да не залажат да гледаме турски серии,и да си тепаме веме. :^) :lol:
   
 14. jagoda8

  jagoda8 Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Dali moze da mi kazete vo kolku ja davaat reprizata od ovaa serija? Blagodaram
   
 15. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  3.113
  Пол:
  Женски
  Би ја гледала само заради тоа срцето мало. :wasntme:
   
  На BI-44 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  479
  во 15ч.
   
  На jagoda8 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Princess.Serena

  Princess.Serena Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2012
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  102
  Според рекламата ми изгледа како интересен филм. Ако ја гледам ќе ја гледам само заради овој малиот. Срцка е. :*
   
 18. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  кога почнаа да ја даваат рекламата помислив дека човекот ке се врати со трауми од некоја бура што го зафатила на морето, па ке биде нешто поразлично за гледање, нешто од што ке може да се научи, многу се разочарав од првата еп. излезе дека тој по швалерката се мрднал :rofl: глупости, не ја гледам, знаеме на што се спремни мажите за младо месо :lol:
   
  На feminagirl25 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.959
  Допаѓања:
  99.169
  Пол:
  Женски
  иако си ветив дека нема да гледам повеќе турски серии оваа ја загледав. И бидејки ја гледам на нет со превод на српски можам да кажам дека серијата е прекрасна. Тоа малото Осман во 3 тата епизода ( оригинал, не делена) ме донесе до солзи. Мило колку е тоа чудо нешто. Гледајте ја, нема да зажалите. Јас сум до 5 та епизода и веќе се случуваат многу работи, значи нема да се тегнат едно дејствие 100 епизоди.
   
 20. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  3.113
  Пол:
  Женски
  ^ Тоа додека не ги запознаеме убаво ликовите, кој како се вика.
  Секогаш првите епизоди се набрзина настаните, а потоа на сред серија се развлекуваат дејствијата.