1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бурни Времиња (Öyle bir geçer zamanki)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од BI-44, 2 јануари 2012.

  1. LakeGirl

    LakeGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    44
    Најпогодени гласови до сега биле само Јасмин и Саваш од "Љубов и казна", и секако сите гласови на Сабина Ајрула (Шахнур, Хајрие...).

    А промашените се многу, да не почнувам сеа :D
     
  2. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Сакам редовно да си ја загледам серијава, ама не знам бе луѓе.... :worried: Неколку пати фрлив поглед на неа и се ми наидуваат солзи на очи, ;( се некоја таква сцена. :doh: Изгледа многу тажна серија е, ама и убава гледам по коментариве... За малото Османче многу ми е жал :( А тој дечкото (Мете изгледа беше :lol: ) многу ми е сладок :inlove:
     
  3. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Многу ме привлече серијава, а најмногу ја гледам поради малиот Осман.
    Срценце е, многу е сладок, :inlove: а згора на се како глуми, како некој возрасен човек професионалец :)
    Ми се допаѓа поради тоа што е поразлична е од другите, реални случки и сл... но многу е тажна, дури и се расплакувам понекогаш.
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  4. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Значи Жугич колку што ја утнува мајката, неам зборови со кои можам да опишам и споредам со нешто друго! Катастрофа и катаклизма ѝ е гласот, селски, нема допирна точка со жената. Петнаес години постаро ми делува со нејзиниот глас, а баш си е енергична, силна и брзо збори на турски, воопшто не цепидлачи и драматизира толку, кога ќе се раздере не ми се верува толку на изглед слаба жена толку моќен глас од кај вади, нашава саде кука и цмиздри и повеќе од што треба.

    И Мете е промашен стопроцентно. Друго се трпи.
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Серијава неможам, да ја гледам мислам психички ќе се пореметам у депресија ќе ме дотера, многу е тажна и тешка, доста ме потсетува на Кога лисјата паѓаат со таа разлика што се одвива во друг временски период.
     
  6. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Ко ќе видиш поубаво... Пијаницава, и малоумнава, си се нашле ко лонац и поклопац. Кој од кој, поарен.
    Нека се фатат и двајцата за рака, и право во Вардар.
     
  7. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Серијава е слична со кога лисјата паѓаат само поради тоа што има повеќе деца и оти на секоја епизода инаку си немаат допирна точка (барем не досега).
    Инаку леле го мразам тој Али бе !
    Колку е само првокласен идиот, со кое лице отиде кај децата ?!
    Поради него и неговото холандско ку*ви*е Џемиле е во затвор ! И има храброст да се појави пред децата (кои се премногу убави, особено Мете :inlove: :$ )...
    Јас ми се чини да бев на местото на децата ќе го искасапев и него и таа лиглата :@ :devil: !

    Изгледа пак се соживеав премногу со ликовите, јбг таква сум :wasntme:
     
  8. JustSimple

    JustSimple Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    48
    Ааа колку ме расплака денешната епизода ;(
     
  9. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Ај во споилер некој нека раскаже што се случува понатаму. Многу добра серија и да ептен на психата мава нема епизода а да не заплачам.Ме интересира што ќе биде со Џемиле.Очајна е премногу и како изгубена е, во безсознание што и е нормално. Колку дрскост од страна на Керолин арно и направи Џемиле, премногу ја понижи, очекував нешто онакво да се случи. А Али дефинитивно убивство за онаков човек. Каков пример на татко ќе им служи на своите деца. Идиот!Нека биде среќен што е жив. Вака ми се виде доста интересна серијата се додека не почнат да ја должат и влечат многу.

    Еве јас што пронајдов на хрватскиот форум околу љубовта на Ахмет и Берин ;)
    Njihova ljubav ce biti sve jaca i jaca iako ce tu biti dosta prepreka. Ahmeta ce policija i partija Hakanovog oca da proganja konstantno a i Berrin nece biti postedjena. Problem ce nastupiti kada Berrin sazna da je Ahmet ozenjen! Naime on se ozenio sa palestinskom aktiviskinjom kako bi ona dobila utociste u Turskoj ali nije bilo "konzumacije" braka. Berrin mu nece vjerovati dugo ali prebrodice oni i to. Hakan ce uvijek biti tu da se umijesa ali ce se vremenom i on mjenjati nabolje iako ce ostati ludo zaljubljen u Berrin.
    Ahmetu ce ubiti majku koja je pokusala da ga spasi od atentatora. Ahmet ce onda pokusati da se osveti nalogodavcu, Hakanovom ocu, i to uz pomoc Hakana i "brke" iz "desnicarske" stranke.
    Na samom kraju 1.sezone Ahmet je zarobljen i lezi u bolnici. Sprema se njegovo smaknuce i Hakan nudi Berrin ponudu: pomocu da spasim Ahmeta i da organizujem njegov bijeg na zapad pod uslovom da se poslije toga udas za mene! Berrin nije imala izbora!
    2.sezona
    Hakan i Berrin su u braku i imaju bebu. Ahmet je na "zapadu" i sprema se za povratak u Tursku. Berrin se zaposljava sa svojom prijateljicom Ajtan u kancelariji "radnicke stranke" gdje ce dolaziti i Ahmet na sastanke. Pocetak je vrlo hladan sa Ahmetove strane koji ne zeli da je prepozna pred drugim prisutnim na sastanku. Oboje pate. Izgleda da ce ponovo da zavrse u zatvoru zbog organizovanja strajka radnika.
     
  10. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Филмов е стварно многу емотивен.
    Осман е срце, ми доаѓа преку екран да го гушнам. Толку милно детенце не сум сретнала. Душичка..
     
  11. Cia-ra

    Cia-ra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    34
    Баш па и не мислам така. Не гледам многу турски серии, ја имам гледано единствено до сега Кога лисјата паѓаат и сега ја гледам оваа ( Бурни времиња ), туку зборот ми беше за разлика од америчките серии кои ги гледаат тинејџерите од 15 години до оние кои имаат максимум 30 години и тоа не сите и во таа група си постојат луѓе кои си гледаат турски и шпански серии, турските серии ги гледаат деца од 7 години до баби и дедовци до 77 години така да не мислам дека телевизиите се смотани ако америчките серии им се побарани и погледани да пуштаат 1 до 2 амерички серии а минимум 5 турски. Чиста логика е тоа :)
     
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Мене па од латиноамериканскине серии ми се бљуе...баш се тие најефтини, од самата сценографија, а изборот на облека за актерите во 90% од случаите е тотална утка. Барем во турскине серии гледам убави делови на Истанбул и Бодрум и убаво облечени луѓе.

    Шо се тиче самите држави, баш мислам дека во Турција е подобра ситуацијата отколку во латиноамериканските земји. Шо им фали на Турците? Види го пример Истанбул пред 15 години - види го сега...вистинска метропола. А за тоа треба и те како се` да функционира како што треба.
     
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.230
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со болдираното. И сум против синхронизацијата. Мислам дека кога че ја уконат , ако некад ја укинат ја ќе славам. Ги уништија сериите. И немојте да мислите дека турските серии се поевтини од шпанските. Во шпанските серии има само колнирани девојки од пластични операции, нема никакви чувства во глумата. А турскиве и да не разбираш што зборуваат по самите изрази на лицето можеш да разбереш што се случува.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  14. xoxo.Martina

    xoxo.Martina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    198
    Значи за филмов немам коментар, преубав ... секоја епизода се подобра и подобра ... Нема епизода а да не се расплачам :) ;(
     
  15. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Имаше денеска?
    Не гледав,си се дружев со книгата малку...
    Ако може некој нека ми раскаже што се случило,ако имало...
    Благодарам однапред. ;)
     
  16. cicamacak

    cicamacak Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    46
    плачам на секоја епизода, обично не плачам на серии ама оваа серија ме разнежни премногу :( најубавата серија до сега, ќе продолжам да ја гледам, и една молба до тие што ја пратат на турски ако може да ми кажете која епизода ( турска ) ќе има али срцев удар :)
     
  17. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Преубав ми е филмот, божем да не го загледувам, ама Осман си го направи своето. А детето што го синхронизира Осман, само пофални зборови за него, ептен се софпаѓа гласот, некако и емотивно придонесува...право за него :clap: , и да филмот ми стана омилен. 8)
     
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
  19. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    А јас пак мислев дека таа ќе м у помогне на Мете да не биде агресивен, да ги преброди проблемите...жално ако умре :|
     
  20. macigv

    macigv Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    kolku zalno jas mislev deka taa ke mu bide na mete dobra prijatelka i deka mete so nejzina pomos ke uspeva nekako da se smiri i da ne se custvuva sam. kolku zalno:(((((((
    navistina mnogu ubava serija