1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бутик за венчаници

Дискусија во 'Свадба' започната од RainBow, 20 февруари 2012.

  1. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Да еве годишнина ке ми дојде уште малку а уште ја зборуваат мојата венчаница со воодушевување,практично речено јас се уште сум заљубена во венчаницата,да треба да избирам и сега да правам свадба пак истата би ја избрала.....а секоја невеста треба да внимава каква венчаница ке избере....
     
  2. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    ако некој го интересира јас разгледував венчаници во бутик димитриј во прилеп имаат преубави венчаници со скроз прифатливи цени за изнајмување од 100 евра па нагоре за купување венчаница 400 евра тие поубавите... :D
     
  3. nenaaa

    nenaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    devojki ako moze da mi kazete iskustvo vo Lidija Mavrovka, krajno vreme mi e da odlucam kaj da go sijam fustanot, modelot mi malku kompliciran i ona edinstveno mi dade nadez za nego :) se mislam dali kaj nejze da sijam ili da baram nekoj dr, ili vo kraen slucaj da go smenam modelot. nemam mn vreme uste mesec do svadba....
     
  4. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    И јас уште се мсилам за Лидија, она ми рече дека треба да го купиме материјалот првин, па после да почне да шие, а јас мсилев во тек на пробите да одлучиме кој материјал која чипка и слично (во Жана ми рекоа така). Мене ми е баш тешко да се одлучам точно што сакам, друго е на слика друго е на тебе. Абе како немаше готви фустани што ке ми бидат точни, пробај си купи си ај со здравје.
     
  5. sonce10

    sonce10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    116
    Лидија е многу добра, јас кога бев убаво ме разбра што сакам, ми даваше сугестии и заедно одбиравме материјали. Не беше како во другите бутици за венчаници во Мавровка каде што имаат 2-3 чипки и слично, туку ме однесе каде што ги купуваат, цената беше иста како и сама да ги купувам и имаше огромен избор на преубави материјали.
    Обично невестите не ги сакаат продавниците во Мавровка баш заради слабиот избор на материјали (и тие лоши) или заради самите модели на венчаници. Кај Лидија тоа го нема, а и инспирација има од моделите на Проновиас, од нивните каталози шие.
    Мислам дека до сега сите биле задоволни од неа, како од однос така и од изработка.
     
  6. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Јас мојата ја шиев кај пријатели на моите и излезе баш онака како што ја сакав кога и ја објаснував на жената точно знаеше што сакам и за венчаницата платив само 8000 денари многу е тоа 300-400 евра :P
     
  7. Marina1989

    Marina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Coconaut баш ме зачуди со ова што си го пишала за Жана. Како може во текот на пробите да одбереш материјал и чипка, па ти на пробите идеш да го пробуваш фустанот, не одиш да пиеш кафе со креаторот :). Ако нема ништо сошиено ни еден дел од фустанот што би барала на пробите. Искрено незнам како може на проба да бираш материјал, за да ти го шијат фустанот мораш однапред да имаш одбрано материјал. Или јас не те сфатив како што треба :)
     
  8. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    венчаницава е од квин - 1100 евра!!! :o не се нормални, што е многу, многу е барем според мене.
     

    Прикачени фајлови:

  9. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Го шијат само долниот дел, основата на корстетот и на фустанот и на првата проба ти ставаат материјали - за горниот слој и ти си гледаш кој највеке ти се допаѓа, исто и за чипката важи.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Во Квин многу им се скапи венчаниците. Тоа е претеризам за нашиот стандард.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    да ама се стваарно многу добри!
     
  12. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    ^ Златна нека е, за овие пари ќе си средиш цела кујна со најнови кујнски апарати!!! Мислам.... :fubar:
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. vesna212

    vesna212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    49
    Да не знае некој каде се наога Атеље Барби? Порано биле тука кај зелен пазар ама сега се имаат преместено
     
  14. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Општи прашања

    Дали дозволуваат во бутикот за венчаници Жана да пробаш венчаница?
     
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    И тоа колку сакаш :D Јас тогаш сите можни ги испробав :$
     
  16. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Здраво девојки!

    Имам едно прашање што не бев сигурна во која тема да го поставам: каде би препорачале да се купи фустан веќе сошиен, колку е тоа „честа појава“ :)? И како би се движеле цените? Ако има некај салон и со слики би било прекрасно!

    Јас ќе си дојдам само неколку денови пред мојата свадба (во август), и ќе гледам да си купам фустан од Германија или Америка но би сакала да знам какви ми се можностите ако остане работата за дома.

    Фала ви!
     
  17. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Целиот проблем е во тоа што фустаните што им стојат во дуќан се полни со прашина и потемнети. Имав невеста што купи готов, но пред тоа фустанот беше носен на ревија. Ама кога се нема време, тоа е. Во неколку ателјеа може да ти направат каков сакаш фустан за 3-4 дена, ама тоа ќе се доплати (и таков случај сум имала).
    Во принцип може да се купи готов, ама ќе биде или многу скап, или стоен, а и тешко дека ќе најдеш модел баш каков што сакаш.
    Евентуално да испратиш мерки па да ти биде сошиен кога ќе дојдеш и ако има мали корекции да се направат :)
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sandrichka 89

    Sandrichka 89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2014
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    812
    Пол:
    Женски
    Девојки помагајте...знаете ли каде можам да сошијам венчаница за до 300-350 евра? :| Сепак сакам да изгледам убаво, а не ми се даваат многу пари :D Доколку познавате некој кој шие добро венчаници и свечени тоалети пишете ! Ви благодарам ... :*
     
  19. AleksP

    AleksP Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Sandrichka eve ti link od Pepika Atelier.. Vencanicite se son, dizajnerkata e odlicna za sorabtoka salonot e vo centar na ul. Makedonija... se nadevam deka ti pomognav

    https://www.facebook.com/pages/Pepika-atelier/371314993029515
     
    На Sandrichka 89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bussines-woman

    bussines-woman Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Sandrichka 89, баш во петокот и јас бев да си гледам венчаница во Мавровка. Посетив можеби 20 бутици и за моделот што го имам замислено (горниот дел чипка, долниот дел тул) ми бараа од 280 до 420 евра. На крај се одлучив во бутикот Камелија за 350 евра. Жената што работи таму стварно е посветена на работата, ми рече дека сама ќе си ја одберам чипката, тул ќе ставела преку 10 слоја, има и гратис вел и уште нешто. Се надевам дека ќе испадне убаво :) И во бутикот Среќен ден беа многу фини мајката и ќерката што работат таму, додека во другите бутици многу непријатни беа продавачките, како да продаваат обични маички а не венчаници (facepalm)
     
    На Sandrichka 89 му/ѝ се допаѓа ова.