1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бушава азбука (МТВ)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од yummy, 19 април 2010.

 1. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  Ајде девојки колку ви значи бушавата азбука, дали сте ја гледале, што ви било омилено кај неа...?

  Да не беше Бушавата Азбука јас ќе бев неписмена :D :D Гледајќи ја научив да читам и пишувам на 4 год!
  А омилени ми беа АБВ те. Ана, Бодан и Влатко :)
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.640
  Допаѓања:
  196.168
  Пол:
  Женски
  Ја обожавав!!!! Многу!!!! Одвај чекав да почне за да ја гледам... ееееее... пораснав со Бушава Азбука, ми беше плус помош во учењето на буквите 8)
  А што ми беше омилено? Тешко ми е да издвојам... ама ја сакав Билјарката :D и интересни ми беа анимациите за буквите :) исто така сакав кога кажуваа одредени зборови на дијалектите кои се зборуваат во Македонија, потоа го сакав читањето, Ловецот, децата кога кажуваа професии и имиња на буквата што се обработуваше во таа епизода... Павел го обожавав! :$ Мислам дека немаше дел од емисијата што не го сакав, и ми беше многу криво кога завршуваше....
   
 3. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  хахахаха, ме потсети за овој дел, најмешно ми беше кога тоа дебелото детенце, за професија на буквата И, реше ИДИОТ :D :D :D
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.587
  Обожавав Бушава Азбука, додуша не ми помогна да читам или пишувам , :D ама знам дека со нетрпение ја очекував! :lol:

  Најомилен дел ми беше кога ги пишуваа буквите со фломастери - црвен и син на таблата :) , а најмногу се плашев од Јовица Михајловски со ќелавата глава, мислев дека тепа мали деца :(

  Интересна ми беше и Билјарката (мислев дека стварно е вљубена во Тарзан) :D :D :D , а најнеинтересен ми беше делот за Македонскиот јазик , како помала, се додека не пораснав и сфатив дека е прилично важен токму тој дел. ;)

  Се на се, убава и квалитетна серија, ми недостига, од нашето детство ;)
   
 5. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  249
  i jas so netrpenie cekav da pocni i ja obozavav :D kolku samo bev radosna ko ke igrase mene najinteresna mi bese Biljarkata i lovecot
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Леле ги обожавав. Се сакав: Билјарката, таа што пееше женската, дебелото намрштено дете, тој ловецот, и тој (не ми текнува како се викаше) ..... ај мање битно не ми текнува :rofl: :rofl:
  А најомилени ми беа тие буквите што ги правеа како предмети на таа буква
  И - Игла! :lol:
   
 7. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  многу ја сакав, многу ми беше интересна иако бев мала и не се сеќавам многу на серијата, најинтересно ми беше песничето абвгд.... :D :rofl:
   
 8. inuska

  inuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Ееееее Тоа беа времмиња..
   
 9. PinkPanterka

  PinkPanterka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  138
 10. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  561
  Допаѓања:
  1.395
  Пол:
  Женски
  Супер беше, и забавна, и поучна. Јас ги обожував анимациите и бурлеските! Дали знае некој дали постојат некои снимки, јас добив некои ЦД-а, ама самите епизоди беа оштетени.
   
 11. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Лелееее! :) Бушава азбука да не беше мислам дека немаше да научам да пишувам толку рано, т.е да ги научам буквите. Мајка ми ми има кажувано како сум седела пред ТВ ко закована, на место, барем можела жената на раат да зготви :lol:
  Песната ја обожавав, секогаш урлав кога ја пеев. Билјарката ми беше најзакон лик, и се сеќавам дека со мојата наивна детска глава размислував „Па добро бе нели знае оваа дека Тарзан е цртан? Што се занесува? Или она знае да влезе во цртаниот и да си бидат заедно?!“ :^) Дијалектите ги сакав ептен, поготово како најавуваа - „носија, Лерин, Егејска Македонија“ и секогаш повторував после нив :lol: Од Јовица се плашев од тоа шпицата со забите и од ќелавицата негова :) Ма нема што не ми се допаѓало во серијата, ја мислам сите деца научија многу благодарение на Бушава азбука и не знам од која страна заслушнав дека наводно е избришана од архивите на МТВ. Ако е тоа вистина - ми иде да вреснам од мака. А баш размислував колку би било убаво да искочи на ДВД, одма би си го купила и би пеела со АнаБоданВлатко :)
   
 12. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Леле колку ја само гледав како мала. Скокав од среќа кога ќе почнеше. Па и јас си пеев со нив. А Б В Г..... :D Пред некој ден ја даваа пак, и јас пак како мало дете си седнав и си ја гледав. Тоа беа старите добри времиња....а не сегашниве.
   
 13. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.425
  Допаѓања:
  27.699
  Пол:
  Женски
  Мислам дека со серијава ги научив буквите :D
  Инаку омилена ми беше билјарката, и кога ги пишуваа буквите со фломастери и делот со професиите:)
   
 14. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Кога ќе се спомне Бушава азбука секогаш ми носи убави спомени од моето детство. Со оваа серија израснав и многу ја сакав , дедо ми ми ги снимаше сите епизоди на касета, незнам по колку пати ги имам изглеано :)
   
 15. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  3.704
  Пол:
  Женски
  Како бе избришани од архива? Па нели ги даваат пак на МТВ :)

  За серијава, немам коментар... кога појдов прво одделение учителката не прашуваше да ја кажеме азбуката и јас си почнав да ја пеам како на серијава :rofl: и ми вика: - не пеј, кажи ја убаво! ама верувале или не, од што ми беше влезена мелодијата во глава не можев а да не ја запеам додека ја кажував... :lol:

  Омилен дел ми беа Тасе и Таса и нивните караници, исто и оние со Гоце Тодоровски делот со кучињата.... :lol:
  Ма целата серија е закон! Дома уште си ја имам разгледницата од Бушава Азбука која после долги години сега му служи на внук ми како буквар. :)
   
 16. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Пирамида еве ти ја другарката :D
  http://www.youtube.com/watch?v=FcmEAl8FDQA

  Едно од ретките нешта кои вредат да се емитуваат на МТВ.
  Youtube жив спас.
  Ми се допаѓа што се повеќе има прикачено видеа со емисии од Бушава азбука, Чудовишта во нашиот град и така натаму.

  Како мала си чучнував на тросед, си гледав и уште се сметав за надпросечно паметна бидејќи на пример ете знаев дека не е џадење, туку е јадење. :D
  http://www.youtube.com/watch?v=dVuGMbNK_Hs
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TS-310

  TS-310 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  37
  Бушавата азбука е нешто најдобро што е направено од страната на МТВ!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 18. selma...selma

  selma...selma Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  22
  Сега додека ги читам коментарите, повторно ми се врати сјајот на очите од радост, исто како малечка...Па јас ги научив буквите од емисијата, а никогаш не научив да ја кажувам (па и денес :lol: ) азбуката, туку секогаш ја пеам со истата мелодија....
  Само сега кога го спомнавте Јовица Михајловски, ми текнува дека неговиот дел го гледав со раце во лицето, па се плашев многу од неговата ќелавст....Многу ми е мило што барем детсвото ми беше така убаво, без денешните проблеми и предизвици, а еден од најголемите радости беше БУШАВА АЗБУКА... :D
   
 19. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Порано правеле убави емисии, а не како сега. Бушава азбука е легенда. Една од моите најомилени емисии, редовно ја гледав и знам дека некои епизоди ги снимав и на видео. Секогаш се смеев на делот со билјарката и нејзината љубов Тарзан и на Тасе и Таса :)
   
 20. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.807
  Убаво би било и денешниве деца да имаат нешто вакво за гледање. Ем интересно, ем поучно.
  Јас пораснав со бушавата азбука, и не би можела да издвојам што е најинтересно, едноставно се си е убаво и корисно на свој начин.
  Јас ќе си ја постирам мојата буква :wasntme:
  http://www.youtube.com/watch?v=IMFZHz0in-4