1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ: Преминување на нов сервер

Дискусија во 'Правила и новости' започната од Mihajlo, 18 февруари 2017.

 1. Mihajlo

  Mihajlo Администратор Член на тимот

  Се зачлени на:
  20 ноември 2008
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  476
  Пол:
  Машки
  Со задоволство ве известувам дека денес планираме миграција на форумот на нов дедициран сервер.

  Процесот ќе стартува во 9.00 часот. Најпрво форумот ќе биде недостапен 10 минути, а потоа ќе можете да читате, но не и да пишувате нови мислења.

  Новиот сервер ќе придонесе за уште побрзо функционирање на форумот, зголемена безбедност и поголема слобода при прикачувањето на слики.

  Во текот на денот можни се кратки периоди на отежнет пристап, а во оваа тема ќе се обидам да ве информирам за текот на процедурата.

  Благодарам за трпеливоста и се читаме на новиот сервер. :)

  Апдејт 1: Првата фаза е успешно завршена! :party:
  Сега можете да читате (сѐ уште сме на стариот сервер), но не можете да постирате.

  Апдејт 2: Втората фаза е успешно завршена!
  Миграцијата е комплетна и можете да продолжите непречено да го користите форумот.

  СТАТУС: 100%

  Ако го читаш ова, СУПЕР! Сега си на новиот сервер и повторно можеш да постираш.

  Доколку наидете на проблем во користењето на форумот, ве молам известете нѐ тука.
   
  Последна измена: 18 февруари 2017
  На Saki15, hermosa, karak и 46 други им се допаѓа ова.
 2. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.745
  Допаѓања:
  60.930
  Фемина... Честитки за новиот сервер :f::f: :f:
   
  На Menasss, anaja1, Lejla8 и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.452
  Пол:
  Женски
  Кога кликам на мислења на профил како прво ми се појавува некое од среда, значи има сигурно едно 20-тина што не ги покажува :?: Заради миграцијава ли е ова и ќе се поправи ли?
   
  На QweenSM, Lejla8, Jas! и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Mihajlo

  Mihajlo Администратор Член на тимот

  Се зачлени на:
  20 ноември 2008
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  476
  Пол:
  Машки
  Да, заради миграцијата е. Бидејќи во тек е освежувањето на кешовите, можно е да недостигаат мислења во профилите, а истото може да се случи и кога пребарувате одреден збор на пример.

  Процедурата е при крај, па ова ќе се среди набрзо. :)
  Апдејт: Средено!
   
  Последна измена: 18 февруари 2017
  На neversaynever7, Lejla8, Jas! и 8 други им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.914
  Допаѓања:
  75.431
  Пол:
  Женски
  Охоо што се случувало додека ме немало. :D
  Епа ај за убаво.
   
  На cresa-jagoda, Ingvild, Victorian и 7 други им се допаѓа ова.
 6. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  26.046
  Пол:
  Женски
 7. Lejla8

  Lejla8 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2016
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  27.995
  Пол:
  Женски
  Права неонка сум значи (facepalm),е па за убаво нека е.
   
 8. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  26.046
  Пол:
  Женски
  Што е финтата со новиот сервер неможам да прикачам слика била преголема а сликата е 2.1 мб
  Претходно и од 2.8 прикачуваше :envy:
   
 9. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Јас пред малку имав проблем со праќање лп, не сакаше ни да ми ја сочува, кога кликав Испрати само вртеше и не ја испраќаше. После ми ја снема и срце ме стрефи пошто пораката беше огроооомна, ама некако успеав да ја вратам. Па ја ископирав и скроз наново пробав да ја пратам. Е дури тогаш успеав. Не знам дали е до новиот сервер, само чисто да пријавам да не има и некој друг таков проблем.
   
 10. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  26.046
  Пол:
  Женски
  Јас активна сум повеќе во темите со слики а Михајло ти то мени радиш намерно да се откажам од форумот :rofl:
  Се зезам :lol: сакам да постирам какво кафе пиев :rofl:
   
 11. QweenSM

  QweenSM Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  3.834
  Допаѓања:
  30.276
  Пол:
  Женски
  Се читкаме на новиот сервер :f:
   
 12. Mihajlo

  Mihajlo Администратор Член на тимот

  Се зачлени на:
  20 ноември 2008
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  476
  Пол:
  Машки
  Средени се сликите, сега може до 6 MB. Наздравје кафето. :)

  При секоја промена/оптимизација (денес ги правиме повеќе) има краток прекин во функционирањето, па претпоставувам дека си „погодила“ таков прекин. :(

  Сепак, би требало форумот да ти ја зачува пораката/мислењето во таков случај.
   
  На cresa-jagoda, LadyC, Mr. Right и 2 други им се допаѓа ова.
 13. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.485
  Допаѓања:
  25.804
  Пол:
  Женски
  Ај честито со новиот сервер.
  Кога се најавив на фемина прочитав север на место сервер :rofl::rofl:
   
  На Mr. Right и biGirl им се допаѓа ова.
 14. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Мене баш сега повеќе ми кочи од мобилен... Не знам дали уште се опоравува од операцијата или нешто друго е :^)

  Интернетот сигурно не е во прашање.
  Ај може период е.

  П. С. Кога видов важно известување мислев роденден е на форумот и ќе делите поклони ама ај :|
   
  На CameliaMiller, cresa-jagoda, Ingvild и 9 други им се допаѓа ова.
 15. Mihajlo

  Mihajlo Администратор Член на тимот

  Се зачлени на:
  20 ноември 2008
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  476
  Пол:
  Машки
  Правевме оптимизации, сега би требало сѐ да е во најдобар ред.
   
  На cresa-jagoda, elimkd и JollyGirl им се допаѓа ова.
 16. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  17.313
  Пол:
  Женски
  Охо хо Михајло се размуабетил, толку нема зборено/пишувано откако се "зачленил" на форумов. А и многу е весел некако, сервер шо може да ти напраи значи :D
  Јас ја пропуштив миграцијата, а ништо посебно не приметувам ни сега. Дали треба да се забележи некое подобрување? :^)

  p.s. ај па @Mihajlo коа веќе се размуабети, дојди по другиве теми, во категорија секс интересни отвараат, политика не ти препорачувам, да не те банира @RainBow многу е незгодна ако те пријави некоја тужибаба. Па демек главен си а те нема нигде, а баш ќе те "посексаме" низ темите на твојот форум :D :D (poolparty)
   
  Последна измена: 18 февруари 2017
  На cresa-jagoda, Ingvild, Oxymoron и 9 други им се допаѓа ова.
 17. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  Isto i mene mi se sluci
  nemaj gajle novata lozinka ti e
   
  На NOVAVON му/ѝ се допаѓа ова.
 18. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  На NOVAVON му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.907
  Оке, дали само јас насловот го прочитав како: Миграција на север и си помислив дека нов ударен бран на мигранти дошле на нашата северна страна и се десило нешто :bandit: :D (facepalm)
  :d::drunk:
   
  На cresa-jagoda, Ingvild, Chanell* и 16 други им се допаѓа ова.
 20. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  17.313
  Пол:
  Женски
  Мене прво во очи ми падна она со големи букви-ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ, па таман кога мислев да го пријавам, нели според правилата на форумот забрането е со големи букви (како да се "дереш"), гледам нешо сервер ова она, нели едно време платформи беа у мода. А и немаше логика да се себеизбрише чоекот :D
  А баш беше модерно пријавувањето, па сакав да пратам тренд. (hollest)
   
  На cresa-jagoda, Ingvild, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.