Вагината после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од LadyIvvy, 12 мај 2014.

 1. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  768
  Имам прашање за сите кои се породиле по природен пат.. знам дека вагината се шири , па во некои случаеви ја шијат .... дали брзо се враќа во нормала и дали станува поширока од што предходно била? поздрав
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Јас од што сум слушала еве ќе ти кажам.... тоа е всушност како мускул. Се шие и со тек на време си се враќа во нормала, иако секако дека не може да биде тесно како пред да родиш. Но, никаква драстична промена што ќе биде видлива или пак што ќе ти го промени понатамошниот сексуален живот.
   
 3. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.320
  И за тој мускул има тегови :!:

  [​IMG]
   
 4. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.246
  Јас имам слушано две верзии:

  -жените умеат да кажат, се враќа на старо, дури и подобар е сексот (не знам дали намерно велат вака или го мислат тоа)

  -има мажи кои умеат да признаат дека никогаш повеќе не е тесно како кај жена која не родила, и дека не е тоа тоа.

  Мое мислење е дека сите жени се различни, и не значи дека кај сите мора да е исто. Сепак бебе излегло од тука, а мајката го жртвува своето тело и за себе, но и за таткото.
  Па, мажот ако го цени тоа, и ако те сака, ќе те сака секако.
   
  На pikolino, makedonkamak, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека нема зашто да не им е исто задоволството ако е малце поширочко (за нијанса, инаку сигурно нема неколку сантиметри разлика да има, фала богу), дури и не секој сака тесно. А и вагината има мускулатура и највеќе што може се враќа во првобитната состојба, и шиење, и време да потпомине..... Сепак како што викаш, индивидуална работа.
   
 6. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Таа е како медот кога ја ставаш лажизата во тегла со мед се прави дупка кога ја вадеш од него нема ништо не се приметува .Па мислам и со вагината е исто како со медот ова го имам слушано како приказна од постари

  Пробајте со медот ќе ви стане јасно мислам ...ммм
   
 7. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  73.895
  Пол:
  Женски
  баш така.се се врака во нормала по извесно време.
  ова од искуство.мое и на мм :lol:
   
  На makedonkamak, <3 pleza4e <3, imelda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.320
  Женското тело е создадено да претрпи пораѓај и да се врати во нормала. Сега, кај сите различно колку бргу се врати во таа нормала, и до кој степен и жената има удел. Како што има жени кои после пораѓај се стегнат во телото, на изглед нели, нема да знаеш дека деца имаат, така има други кои се служат со бременоста како изговор да продолжат да јадат за двајца и десет па и дваесет години после пораѓај.
  Изговор 1. Па сум раѓала, нормално е сега да имам споилери.

  Значи и таму доле зависи колку му обратите внимание. Пелвичните мускули ако се вежбаат, нема причина да не се врати во цела нормала и со најтрауматичните цепења и шиења.
  Изговор 2. Па родив, нормално е да остане пошироко.

  При секс најдобро се вежбааат пелвичните мускули па добар изговор е да се скокне на „џим сесии„ што поскоро и поредовно. ;)
   
  На Kaffe и <3 pleza4e <3 им се допаѓа ова.
 9. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  768
  nekoj od iskustvo nesto da kaze? :)
   
 10. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  прочитај мислења погоре....
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  Јас се породив природно,после 2 месеца скоро се помина а тоа што сум шијена е малце како рб згора и мислам така ке си остане,за широко тесно е мала нијанса пошироко-нормално после порогај.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  А после колку време се миевте со средство после пораѓајот?? Нели треба само со вода ама после колку време со средство??
   
 13. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  Јас наредниот ден бидејки имав страв :lol: од шиеното,наредниот ден со еден вит на вода се миев околу4пати во денот за да не вати инфекција а после една недела си почнав со интимо да се мијам,како обично :)
   
 14. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Јас да си почнам со видермина ми го препиша гинекологот пред пораѓај.
   
 15. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.643
  Допаѓања:
  49.294
  Пол:
  Женски
  Можеби е смешно, ама ова прашање ме окупира периодов. Млада сум, имам 21, сеуште е рано за да бидам мајка, но помислата дека за околу 4-5 години ќе родам ми носи некое непријатно чувство. Се работи за нашите интимни односи, сега е се океј, но дали после тоа ќе му биде убаво? Што ако мојата вагина стане поширока и нема да му се допаѓа тоа? :| И колку време е потребно за да се доведе во нормала?
   
 16. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.393
  Пол:
  Женски
  Може со царски ќе се породиш. Ах Битерке на што мислиш :D
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  5.352
  Пол:
  Женски
  Јас само да ти кажам од моето искуство...се породив природно и се е исто како порано...постојат и кегелови вежби и плус викаат дека вагината е мускул кој се шири и тесни....не му ја думај
   
  На heppymom и Petar80 им се допаѓа ова.
 18. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  5.128
  Пол:
  Женски
  Не се преокупирај уште од сега со тоа. Кога ќе биде време, ќе си се случи и се ќе биде во ред :) Нормално е да се грижи и да се мисли на тоа..особено кај оние кои прв пат раѓаат :) На Гинекологија, од досегашното практично искуство, ги има секакви. Ама секоја си е приказна за себе. Вагината секако дека се шири , ама со тек на време ке си се среди. Нема вечно да е таква па и ти :) :P Не мисли до толку :) Уживај :) Relax
   
 19. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.155
  Допаѓања:
  65.162
  Пол:
  Женски
  Rodiv bebe prirodno od 4400g, pa seksot ni e pak odlicen, go prasuvam dali osekja razlika, vika ima da mala razlika ama pa pak e ubavo :) muskulot si se vrakja vo normala, samo onoj secnatiot del e porazlicen :)
   
  На heppymom, Petar80, Angel.Heart и 4 други им се допаѓа ова.
 20. only44you

  only44you Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  2.475
  Допаѓања:
  4.777
  Пол:
  Женски
  Mene ni secnatiot del ne mi se poznava veke... mm veli deka ne moze ni da primeti od koja strana sum secena :)
   
  На Petar80 и mariz им се допаѓа ова.