1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагината после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од LadyIvvy, 12 мај 2014.

  1. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Мене првиот пат ми беше многу чудно мислев ке ме боли и дека ништо нема да се осеќа,но не било така.Се си беше исто како порано,го прашувам мм дали има разлика,вели не се е исто нема ништо пошироко и такво слично.Се се враќа во нормала по извесен период.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.389
    Пол:
    Женски
    Jas bev na depilacija i mislis pak na poragjaj sum otisla i vikam na taa neee strav mi e, samo sto go pomina toj del vika abe nistooo nemas sto ti e i se vidov so ogledalce doma taka taze izdepilirana stvarno ranata ne se poznava no taa kozicka 2cm na sredina sto mi se tegnese samo ja nema :D no mora da imame srekja i dobar doktor i za toa secenje, bidejki kozmeticarkata moja mi vika kakvi ne sum videla cvorovi, ispaknati rani... Ova vika alal da mu e na toj sto se secnal i siel... (Ama jas ja imav taa privilegija dva pati da me sijat, ednas na zivo hahaha :rofl:)
     
    На Vincent, heppymom, makedonkamak и 2 други им се допаѓа ова.
  3. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Prvite nekolku meseci normalno da e malku posiroka no ne tolku da nasteti na seksualniot zivot:$,naprotiv, 2 meseci odkako se porodiv,mene seksot mi e mnogu podobar od porano kolky i da zvuci cudno,neznam zosto..:)
     
    На SunnyGirl2, makedonkamak, Petar80 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Normalno sekogas se plasime od nepoznatoto sto i kako ke bide. Ete i jas sum edna od tie koj ke recat deka seksot posle poragaj e pounav. Dali ete i godinite si go pravat svoeto iskustvoto nekako vo negovite oci sum i zena i majka nikako ne gleda so drugi oci dali kolku i kako sim siena, a iskreno nikogas ne sum go prasala dali oseka razlika. Ednostavno koga dovolno imam seks znam deka od dvete strani e se ok.
     
    На makedonkamak и zalosna им се допаѓа ова.
  5. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.269
    Допаѓања:
    37.871
    Пол:
    Женски
    Па уште на ова не сум помислила. :D Ме радувате со коментарите вие што сте породени, јас мислам едвај ќе се навикнам после како прв пат ќе ми биде зошто не сме имале долго време. А на претходниот преглед докторот ме гледаше за цервиксот вагинално и ме прашува вие немате односи во бременоста?? :D ме сети..
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.389
    Пол:
    Женски
    Bogami stvarno e poubavo ili pak taka mislime deka 9meseci sme se tresele za bebus :D jas imav vo bremenosta ama so strav i ne mi bese nesto poseben seksot, a sega e fenomenalno hahaha :D i jas mislev mnogu kje boli posle poragjaj prviot odnos, no voopsto ne bolese...
     
    На SunnyGirl2, heppymom, <3 pleza4e <3 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Jas za tretovo edvaj se stabilizirav posto bev vnatresno siena:sweat: edvaj posle 6 meseci po prv pat imavme odnosi i togas imav bolki uzast .. posle tretiot- cetvrtiot pat se stabilizirav..inace mm go imam prasano dali osejca razlika veli sosema malce a i jas samata osejcam deka nee kako koga nemav rodeno..a inace mnogu mi e gajle i nemu nemue ist kako pred 10 god :rofl::P
     
    На SunnyGirl2, Brpbrp, stevemila и 17 други им се допаѓа ова.
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.386
    Допаѓања:
    5.845
    Прaшaњевo не ми е бaш зa oвде aмa дa си прaшaм јaс.


    Дaли при внaтрешнoтo шиење се oсеќa бoл или стaвaaт некaлвa лoкaлнa aнестезиј, истo и зa oнa нaдвoрешнo сецнувaње aн перинеумoт?
     
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Stavaat lokalna anastezija, ama rabotata ja fakaat pred anastezijata da fati, pa zatoa i ima bolka.
    Bolkata e edna nedela otprilika.
    Sega nemoj da si mislis kojznae kakva bolka.
     
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Стават анестезија ама сепак малку се осеќа, ама ништо страшно.
     
  11. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Mene ne mi stavija anestezija, na zivo me sieja i bolese iskreno kazano i bez anestezija se poragjav, epten prirodno ;)
     
  12. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    933
    Допаѓања:
    18.562
    Пол:
    Женски
    Сум читала по сајтови дека тоа е само мит,вагината се враќала во нормала по 5,6 месеци.Е сега дали и колку е точно нз,не сум се пораѓала. :)
     
  13. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Mene mi stavia vnatresno anestezia i nisto ne osetiv posle koga me sieja..samo bockajneto od anesteziata ja osetiv na pocetok i toa e se:)
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.334
    Допаѓања:
    316.790
    Пол:
    Женски
    Кога те сечат при порагај нема анестезија.
    За шиење зависи колку си сечена и како е расположен докторот.
    Првиот пат со анестезија ме шиеја.
    Вториот пат докторката рече нема потреба од анестезија само два конца ке ставиме.
     
  15. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    при првиот пораѓај бев шиена мислам и внатрешно и надворешно и секако кога ме шиеја ми ставија анестезија и кога ме праша докторот дали ме боли му реков не е ништо во споредба со тоа претходно бидејќи сеуште бев топла од пораѓајот не ми беше којзнае колку болно. ама другиот ден тешко се движев и неможев да си седнам на газо ама се издржува. за секс ми текна после 2 или можеби 3 месеци и додека мм да го внесе осеќав болка како да ми е повеќе стеснетаа:P:D:D ама помина и тоа. е сега чекам да се породам со второто и се надевам ќе поминам подобро без сечење нека ми е на помош господ. а уште тоа кога се депилирам на огледало гледам дека има некоја разлика не е иста како пред раѓање. и ластиката се растеглува ама секогаш не се враќа како првиот пат. ама тоа е минимално не ми прави проблем во сексот не се осеќам широко
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ece 1309

    Ece 1309 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    После колку време од пораѓај бевте на депилација и после колку време почнавте со интимни односи?
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.389
    Пол:
    Женски
    После 2м и депилација и односи :) сецната, шиена бев доле.. првата депилација после раѓање ми беше пострашна од првиот однос после раѓање :D депилацијата исто си болеше како и секогаш, ама пусти страв за раната...
     
    На Ece 1309 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ece 1309

    Ece 1309 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    И јас исто сум сецната :)
    И чувствувам дека веќе немам никакви последици. Поминаа 5 недели од пораѓај кај мене.
    А за време на односот имаше болки или се си беше како и порано? :)
     
  19. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Односи после месец така нешто :)
     
    На Ece 1309 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ece 1309

    Ece 1309 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    :) Чим се чувствуваш добра и спремна значи можи