Вадење жива

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од expert, 12 јануари 2014.

 1. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.476
  Допаѓања:
  3.306
  Пол:
  Женски
  Ццц зар е можно да има вакви луѓе?Имав познаничка и имаше салон за козметички услуги.По неко време си отвори дуќан и почна со работа,девојчево кукле.По некое време работата и тргнува надоле она огрубува,и паѓаат забите огрубува леле баба рога е станата се надоле и оди за неколку месеци и се мислам зар има нешто?Ми е страв да се видам.Бог да не чува од лошо.
   
 2. Zumbazumba

  Zumbazumba Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Zdravo dali nekoj ima informacii na rusit sinot dali pocnal da raboti
   
  На acezmija и Spela им се допаѓа ова.
 3. Zumbazumba

  Zumbazumba Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Zdravo dali na rusit sinot pocnal da raboti dali znae nekoj
   
 4. Zumbazumba

  Zumbazumba Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Zdr luge dali doznavte nes za na rusit sinot mi treba itno ako nekoj nesto znae od kumanovo da mi kaze ve molam pozz
   
 5. Selest

  Selest Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2017
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  1.352
  Пол:
  Женски
  Auuu ccccc do kaj zabegal svetov. Po sto si go trosite vremeto lugjenca?
  Prestrasno!!!
   
 6. Zumbazumba

  Zumbazumba Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Da ja vides makata i ti kje trazes ama toa e koga nemate maka koga ke osetis na tvoja kozha posle zboruvaj ovde
   
  На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.536
  Допаѓања:
  124.309
  И? Како изгледа сега 'живата' што ја ваделе? Како метално топченце или како капка жива?
   
 8. Zumbazumba

  Zumbazumba Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Zdravoo dali nekoj dozna nekogo za vadennje ziva...
   
 9. Zumbazumba

  Zumbazumba Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Dobro be luge zarem ni eden neznae za ziva nekoj drug sto vadi i lecii...
   
  На acezmija му/ѝ се допаѓа ова.
 10. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  5.878
  Пол:
  Женски
  Еве, јас имам скршено 3 - 4 живини топломери, па можам да се справам со жива.
  Сега не сум експерт, можеби има постручен/а.

  Ова е некоја средновековна постапка ?
   
 11. Zumbazumba

  Zumbazumba Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Od toplomero i ovaa ziva sto uleva vo lugeto ne e ista edno e koga ke osetis na svoja kozha dr e koga samo mozeme da zboreme a da neznaeme nisto..
   
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.536
  Допаѓања:
  124.309
  А каква е таа жива што влегува во организмот, стои во него, а човекот не умира?
   
 13. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.950
  Допаѓања:
  20.206
  Пол:
  Женски
  И како туку така ја вади? Со магнет? :^)
  Бај да уеј галиумот што се топи во рака многу е сличен на живата во течна состојба. Лесно може да ве излаже некој и така.
   
 14. mari_sa

  mari_sa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2015
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Јас баш го гледав Рушит, повеќе пати како вади жива, и не можев точно да одредам дали е вистина или не, можеби затоа што мене лично не ми вадел. Иначе таа "жива" всушност е како метално топче, а не како на топломерот. Инаку има и една друга жена во куманово што има таква лупа за проверување дали имаш жива ама мислам дека не вади. Е и уште нешто интересно, со таа лупа проверуаваат дали се има жива и преку маица..
   
 15. Zumbazumba

  Zumbazumba Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Taa ziva se kupuva od turcija vo sisence malo se prodavala 500 evra bila i taa ti go unistuva teloto na mene mi ja izvadija zivata ama so prerabotila vo mene edna ipol godina osekam bolki treba da me izleci nekoj baram uste takov covek makata e pregolema sekoj den so bolki .. ali valjda ke najdam nekoj da se izlecam
   
  На acezmija му/ѝ се допаѓа ова.
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.536
  Допаѓања:
  124.309
  На собна температура и при температури на човечкото тело (36степени), живата е во течна агрегатна состојба, не може да биде цврсто топче во дланка, а да биде жива.
  Друга работа, живата е отровна и не стои на едно место ако ја имаш во организмот, туку се разнесува преку крвотокот и се апсорбира во ткивата и ги деградира. Не постои физички метод на чистење од жива. Може да се 'чисти' со медикаменти, во здравствена установа, но во зависност од тоа колку време е во тебе и во која количина, може да направи штета на органите која е специфична за труење со метали, а секако, може да предизвика и смрт.

  Ова што вие го кажувате, не знам што е, ама дефинитивно не е живата како што ја познаваме.
   
  На Shalitra и g8lQQk им се допаѓа ова.
 17. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  5.878
  Пол:
  Женски
  Јас погоре се зезав, мислев дека ќе укапирате. |(

  Но, сега дури видов дека темава е "Другата наука", па се извинувам за шегата,
  Да коментирам за нечии убедувања и верувања во таа "Друга наука" :smirk: е излишно.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Beki3b

  Beki3b Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Se gleda deka ne si stradala i voopsto ne si informirana bez navredi koga ke stradas od magii koi site znaat deka gi ima a nikoj javno ne zboruva togas ke veruvas.Bidi srekna sto ne si stradala.Od mene tolku.
   
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.536
  Допаѓања:
  124.309

  Може да ми наброиш некои примери?
   
  На Goce35 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Beki3b

  Beki3b Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Primeri imam mnogu i licni i od bliski vo familija ili prijateli ama nemam namera da preraskazuvam zasto toj sto ne stradal neveruva i samo kritiki ke citam.
  Bog pomaga ama za magii nemoze.
  Citat od eden vidovit covek:”Dodeka cekas da te spasat svetci ke te unistat slepci”.
   
  На acezmija, jasbi, La.loca и 1 друга личност им се допаѓа ова.