1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање во странство

Дискусија во 'Бебе' започната од vitamina, 5 мај 2017.

 1. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.247
  Допаѓања:
  206.873
  Пол:
  Женски
  Мајки во еу дали одобрувате вакцинација на вашите деца во странство?
  Дали некогаш ги имате прашано надлежните што содржат вакцините?
  Дали се исти во македонија и во еу?
  Ова е прашање што многу ме мачи.
   
  На Tajnaotrovna и green.eyes им се допаѓа ова.
 2. Mariangel

  Mariangel Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  46.900
  Пол:
  Женски
  Jas do sega ne sum ispushtila vakcina, i se e super. Na doktorkata i kazhuvav deka se plasham, mi se chudeshe zoshto.. i kazhav kaj nas kakvi vakcini stavaat, i reche da ne se sekiram toa ne bilo sluchaj ovde. I veruvav..
   
  На Tajnaotrovna, Mari*, vitamina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.631
  Допаѓања:
  26.832
  Овде користат на Глаксос, шестовалентни, мислам дека во цела Западна Европа се тие. Ми кажа што содржи. Ми го понуди и пакувањето да го видам, реков нема потреба. Овде никој никого не притиска за ништо. Препораката на сите здравствени работници и општо на цел систем е да се вакцинираат редовно. Ама секогаш родителот одлучува дали, што и кога ќе вакцинира. Они кажуваат кога доаѓа ред за вакцинирање, родителот одлучува кога ќе оди.
  Главниот акцент секогаш е на родителот, за се, не само за вакцините.
   
  Последна измена: 5 мај 2017
  На LivingGlam, Lejla8, jacqueline.s и 4 други им се допаѓа ова.
 4. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.889
  Допаѓања:
  236.808
  Првата вистинска дискусија околу вакцините ја имав кога дојде ммр на ред.
  Ја прашав да ми објасни што се содржи и добив некој нецелосен одговор. Предходно имав решаржирано на таа тематика и ја потпрашав за тоа што јас сум прочитала и што јас го знам.
  Ме гледаше чудно, прв пат слушаше за сето тоа.
  Ми рече да и однесам да прочита и она (facepalm).

  Со исклучок на ммр, другите ги прими големата. Таа ја одложив. Потпишав еден документ дека ја одлагам и не сум сигурна дали ќе ја прими и тоа е тоа.
  Немаше никаков притисок. Ниту пак во градинка тоа е пресуден фактор.

  Со второто прими една тура и заминавме. Кога ќе се вратиме ќе продолжиме, исто до ммр, која ќе ја одложам.

  Сите кои живееме надвор знаеме дека е научна фантастика крвна слика, независно болни кога се или пред вакцина па и за тоа имаше дискусии. Ниту на приватно не може. За среќа немало никогаш тт или други негативни реакции од вакцините кај двете. Одлично поминаа дос ега.
   
  На Kaetana, Lejla8, Tajnaotrovna и 3 други им се допаѓа ова.
 5. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.247
  Допаѓања:
  206.873
  Пол:
  Женски
  Во англија има вакцина на 2, 3 и 6 месеци.
  Првата вакцина содржи 4 вакцини, 3 во колк плус една во капки.
  Поминавме добро и без темп. Иако превентивно не го облакав многу бебево и не пуштав парно.
  Кенкаше да, но искуството е солидно.
  Втората вакцина не ја примивме сеуште таа што е на 3 месеци. Закажавме денес на 16 мај а јас на 21 први патувам.
  Кажете ризично е или не со оглед на тоа дека ќе поминат само 4 дена?
  Намерно одложив датум ради тоа што една членка ми имаше кажано дека посигурна варијанта е да се почека бар 40 дена од една до друга.
  Во меѓувреме ми стигна повик од болница после само 2 недели да вакцинираме бсж бидејки во болница не ја прими со објаснување дека бугарија имала епидемија од турбелкулоза па за секој случај требало да се вакцинираме.
  Одбив.
  Не ради вакцината туку ради кратката дистанца.
  Не знам воопшто дали да му ја ставам или не?
  Втората вакцина ни се две. Кажаа немало појави никкави.
  Третата имала.

  Упатство не сум барала и читала но ако некоја знае и читала би ве замолила да сподели.

  Меѓудругото јас имам добра пријателка која е лаборант категорично одби и кажа не за вакцините во македонија.
  Преку другото кажа и дека не ги чуваат истите според упатствата, заборраваат дури и да ги затворат а не пак да ги третираат како што треба.
  Рече дека оние луѓе што можат да си дозволат купувале вакцини од грција па ги боцкале на своите деца. Тука спаѓаат и моите пријатели што купија вакцина на нивното мало од словенија.
  Ми рече ако ме прашуваш мене ДА за вакцините во еу а НЕ за вакцините од мк, покрај сета негрижа за чувањето на истите вакцини ми кажа и дека сите тие вакцини се најниско буџетни и ги праќаат баш во вакви земји како македонија за да извршат експеримент дали се добри или не, кој пропати пропати е работава.

  Поради сево ова што се изнаслушав и изнагледав со факти и докази јас сум преплашена.
  Се надевам само дека овде вакцините се добри и испитани и навистина корисни.
  Меѓудругото вчера читав една книга што ми ја дадоа од болница во врска со вакцинација, во книгата се објаснуваше дека сите вакцини биле испитувани и квалитетни пред да се стават.

  Сепак не би можела да дадам став на оваа тема. Збунета сум и навистина не знам дали ова што го правам е паметно.

  Јас сум вакцинирана од сите вакцини дупло. Едни во македонија а другите дупли вакцини во италија.
  Не сум имала никакви нус појави и симптоми. Во меѓувреме имав напад и од касање до гола коска од куче. Тука следуваа плус 5 вакцини.
  Од моето раѓање се до денес можам да кажам дека имам голем имунитет но дали тоа си е организам или нешто друго не знам.

  Ако знаете бешто плус ве молам да споделете
  Тука се и @Monella @girl-miri @Mari* @Mari-Ja мајки приклучете се во дикусијата ако имате време.
   
  На *Amethyst* и green.eyes им се допаѓа ова.
 6. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.631
  Допаѓања:
  26.832
  @vitamina , која вакцина треба да ја прими на 16 Мај?

  Мое лично убедување, не сакам тебе или некој друг да разубедувам во нешто, е дека барем западно-европскиве земји се посредени во секој аспект, па не би требало да се случува неправилно чување, рок пред истекување исл. Сепак не се работи за Тунгузија што се вика, има правила по кои се работи, и знаеме дека се работи според нив. Најчесто :!:
  Така јас размислувам, дека сум дошла на подобро место, каде што постои одговорност во секој аспект. Сеуште не се случило нешто што би ми го променило мислењето, ни оддалеку. Дека има пропусти, има, не може да нема, ама претпоставувам дека и таму се сведени на минимум. Барем овде е така и моето лично искуство е такво :?:
   
  На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.889
  Допаѓања:
  236.808
  На MacenceEna и vitamina им се допаѓа ова.
 8. mac.mac

  mac.mac Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  647
  Може ли без ммр да се продолжи со другите вакцини без да се прими таа.
  Кога го носев син ми на девет месечна контрола пред две недели ми вика педијатарот може сега и на девет месеци да се прими ммр дека имало појавено многу случаи мали сипаници во германија и швајцарија па вика ако сакаш да го вакцинираме, може и на 9 месеци а таа вакцина е на 12 .
  И нели пред да се прими треба детето да има веќе во исхраната внесено цело јајце?
   
 9. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.889
  Допаѓања:
  236.808
  Очигледно може.
  Педијатарката не ми направи никаков проблем.
  И јас и споменав за јајцево, тогаш кога дискутиравме за ммр, се чудеше она што зборувам (facepalm).
   
  На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.666
  Допаѓања:
  45.219
  Пол:
  Женски
  Шта да вам ја кажем :lol:
  Допрва се едуцирам околу вакцините
  Незнам ни која за што е нити ризиците (можеби и подобро е така)
  Досега ги имаме примено сите,реакција сме немале се до сега,т.е.вчера
  Еве не уште сме со температура :worried:
  Го прашав еднаш докторот и го добив истиот одговор како и мариангел
  Е сега страшна ми е онаа ммр и повеќе околу тоа читам
  Има поделени мислењА па не можеш да се потпреш ни на пишаното

  Еве кај нас во здравствената книшка има табела во која пишува во кој период треба да се примат вакцини и кои
  Ако не се лажам опишува која за што е
  Морав да се редактирам
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC_0690.JPG
   DSC_0690.JPG
   Големина на фајлот:
   245,4 KB
   Прегледи:
   66
 11. mac.mac

  mac.mac Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  647
  Крвна слика никако не прават,а и првиот пат кога бевме да го вакцинираат, дојде сестрата да го вакцинира и ми вика здрав ли е? Па како јас да знам нели треба прво доктор да го прегледа, може да изгледа детето здраво а крвна слика да не е добра. Дојде докторот виде грлцето вика аха добро е ајде да го вакцинираме, викам ај другата недела оти беше тие дениви многу кенкав и плачлив имаше кандида на јазичето и на препоните, викам стресно че е за детето уште повече ќе ми плаче.
  Не не вика он секако после вакцина че плаче па ајде двете работи наеднаш да ѓи помине
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.247
  Допаѓања:
  206.873
  Пол:
  Женски
  Кај нас не ги ни прегледуваат.
  Крвна слика е научна фантастика се правела за не дај боже (facepalm)
  Истите вакцини се и во германија и тука како што гледам.
  Од искуство и дискутирање на членките ниту јас ммр не ставам.
   
  На Mari*, mac.mac и green.eyes им се допаѓа ова.
 13. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.889
  Допаѓања:
  236.808
  Еве до кај ми се малите со вакцините
  IMG_5452.JPG
  Малото прими и за рота. За големата немав ставено.
   
  На mac.mac му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.976
  Сега после тоа што го доживеав, на 300 ума сум, не знам веќе што да мислам.....
  Во разговор со пријателка која не го вакцинира нејзиното дете, има еден доктор со кој комуницираат доста често и од него вика многу научила за вакцините, тој е професор доктор кој исто така е против вакцините и го прогонуваат лекарите бидејќи ја зборел вистината......
  Го зборувале нашиот случај, тој им рекол дека 99% моето душиче починало од вакцина. Последен пат таа имаше пред 3 месеци примено вакцина и тој рекол дека не мора да значи дека одма ќе се случи нешто, може и после некое време да се појават несакани симптоми, дека едноставно секој организам е различен и не секој исто реагира без разлика дали е тоа вакцина, таблета итн. Нејзиното тело, организмот не го прифатил тоа страно тело или отров или не знам што има се во вакцините и тоа придонело да моето дете за жал заврши толку трагично.....
  Јас сум избезумена од сите работи што ги слушам секојдневно. Не може никој со сигурност да каже што точно се десило со мојата кукла ама не ја исклучувам и можноста дека и од некоја вакцина да се десило тоа што се десило.....
  Значи тотално сум изрешетена со разни идеи, мисли и не знам веќе што да мислам што да кажам....
   
  На *Amethyst*, Lolipop23, Lejla8 и 6 други им се допаѓа ова.
 15. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.976
  Не знам не знам не знамм стварно не сум свесна што да мислам.....малиот ги има примено сите вакцини што постојат и сега после ова уште повеќе се плашам, си го враќам филмот и ми е страв мнооогуу мноогу....
   
 16. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.889
  Допаѓања:
  236.808
  @kallias за која вакцина конкретно пишуваш :(. Каква лепенка има во книшката, која марка е?
   
 17. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.976
  За никоја конкретно, имаше примено до сега 7 како што гледам, последната беше за минингидококу NeisVac-C е марката. Е сега дали од таа дали од друга претходно не сум свесна стварно не знам......
   
 18. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.247
  Допаѓања:
  206.873
  Пол:
  Женски
  После ваков пост и вакво трагично искуство јас навистина немам памет.
  Немав и претходно ама ова?!
  Дали е можно на аутопсија да и кажат на калиас дека е од вакцина?
  Не дај боже да ако од вакцините се случуваат сите овие работи а ние не знаеме и не смееме да знаеме а?
  Можно ли е да кријат?!

  @bittersweet
   
 19. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.889
  Допаѓања:
  236.808
  Сега гледам, моиве ја немаат таа примено. Ниту големата која е 23 месеци.

  Витамина чисто сумљам да кажат нешто...а најмалку вина сами себе да си дадат.

  Битерка има споделено дека не вакцинира деца мислам. Дека и фамилијата од свекор и' и свекрва и' која е научник ми се чини, а и цела фамилија нејзина се доктори исто не вакцинираат.
  Едвај чекам да сподели и она мислење за во Австралија.
   
  На joy1 и mac.mac им се допаѓа ова.
 20. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.976
  Еве овие кои се ги има примено.
  А таа за минингидококу била сега еднаш, а гледам син ми 3 дози има примено од истата.... 20170505_144513.jpg